(bkz: dudak dağlayan)
Her zaman kirlidir bide dudaklarinizla vedalasin Çünkü yarisi metal de kalacak.
kızgın demiri tutuyormuşsunuz misali avuçlarınızın içerisindeki çizgilerin ve parmak izlerinizin yavaş yavaş yok olmasına sebep olan bardaktır. bunun bir de kardeşi olan sallama çayı içtiğimiz plastik bardak vardı ki bardak zaten plastik bir de gebeşler malzemeden mi çalıyor ne yapıyorsa ultra inceydi o bardaklarda..
bu bardağın kullanılmasının 3 sebebi vardır.

1. demirin mikrobu tutmaması
2. kırılmaması
3. sıcağı muhafaza etmesi.. gerçi çok çabukta soğuyor ama neyse..
Ben askerliğin ilk sabahında bu bardağa kazandan kepçe ile doldurulan şeyi çorba sanmıştım amk.
Sittin sene tutulamayan bardaktır.
Bizde en azından büyük demliklerde demleniyordu çay tencerede değilde dem kısmı bone içinde demleniyordu.. Ulan askerlik yaa.. imkansızlığın fırsata dönüştüğü yer...
yıl 2014 hala bu bardaklardan ictik.eve gittigimde ilk isim 1 demlik cay kaynatıp ince bellide icmek oldu.
Sizden önce 10,000 insanın dudağı değmiştir.
kore savaşı sırasında korelilerin japonyadan çaldkları ve türk ordusuna hediye ettikleri özel japon çeliğinden imal edilmiş üstün teknoloji harikasıdır.
şahsen ben orduevinde ingiliz porseleninde içiyordum çayımı. ahahah
Kullanmadığım bardaktır. Kendime kupa almıştım.
Biz jandarmalar olarak kendi bardağımızı alabiliyorduk.

Büyük lüksmüş şimdi anladım...
acemi birliğindeyken çay içmekten nefret. ettiren bardaktır. neyseki usta birliğine giderek kurtulduğum bardaktır. Aynı zamanda darısı kurtulmayan askerlerin başına.
Kışın, eksi yirmi derecede, nöbet yerine gidene kadar çayın dibini donduran, size nefis ays ti lezzeti sunan bardaktır.
ihraç fazlası her ögun yenen kuru kaysıyla bırlıkte ekstra lezzetli olur..
sıcaksa çay soğuksa içinde kola olan bardaktır. ikisi de tepeden kapkara görünüyor.
insanı hayattan soğutur.
içindeki koku metalin kokusu mu yoksa içtiğimiz tam olarak çay değil mi? merak ettiğim.
her sabah bir umut alır ama içemezdim.
askeri eğitimin bir parçasıdır. dayanıklılık ve sabrı öğretir.
metalci gençleri metalden soğutur.
Sivil hayatinizda ufacik seylere bile sukretmeniz gerektiğini anlatir adama o metal bardak.
Termosun icadina on ayak olmus nesnedir.
buz gibi havada adamin dudagina yapisir.
Cayin sogutulup icilmesine neden olan bardaktir.