bugün

yasanılan duyguların ask mı, sevgi mi diye karıştırılmasından dogar. asık olmak mı yoksa sevmek mi daha büyük daha iyi diye sürekli düşünülen, karıştırılan ve tartışılan durumdur.
aşk çakmak, sevgi ise sigaradır, sigara keniliğinden yanamayacağına göre çakmağa ihtiyaç vardır ancak çakmağın işi sigarayı yakana kadardır sonra sigarayı içmek gerekir devamının gelmesi için..
karşındaki insanın başını döndürmesi ayaklarını yerden kesmesi için tabi ki aşk ilk olarak fakat ömrünün çok kısa olduğunu söylüyorlar gerçekten de öyle o yüzden aşkla başlayıp sevgiyle devam etmesi en iyisi sanırım.ya da şöyle sonsuza kadar süren bir aşk olsa ne de güzel olur ama değil mi*yok yok o da tehlikeli insan yaşayamaz ki heyecndan bir gün kalp krizi geçirir maazallah.
(bkz: anneeee gel anket var)
(bkz: aşk mı para mı)
elbette sevgi cevabı verilecek ve aşk geçicidir dedirten soru. Sevgi ve saygı ise aşktan da önemli degerlerdir.
aşk biter bir gün ama sevgi ölene dek sürebilir, önce aşık olmalı sonra sevgiye dönüştürebilmeli..
fazla sorgulanmaması gereken sorudur. çünkü insanı kalıplaştırır, oysa duyguları sınırlamak imkansızdır, herkesinki başka başkadır ve aşk da, sevgi de tanımlanamaz duygulardandır. aralarında tercih yapmaksa imkansızdır. " dur ben y'ye aşık olayım" deyince aşık olabilir mi insan? " x' i sevmemeliyim" deyince vazgeçilebilir mi sevdadan? labirentin içine tıkılmış fare kadar çaresiziz malesef. peynirden tırtıklayabildiğimiz kadarıyla yetinmek düşer bize.
başıma gelen en üzücü iki olay.artık tek başıma yaşadığım durumlar.
deli miyim neyim diye soruyorsan muhtemelen akıllısındır.
deli olup olmadığın aklının ucundan bile geçmediyse muhtemelen delisindir.
aşk deliliktir; sevgi ise geri kalanların toplamıdır.*
(bkz: seks)
aşk, karşı tarafa hissedilen cinsel çekimden meydana gelen yalancı bir duygudur. sevgi ise, aşkta yaşanılanlara ruhun ve beynin de eklenmesidir.

sonuç olarak;
(bkz: koy götüne gitsin)
Aşık olmadığınız bir insana sevgi beslemek biraz abzürt olacağından( ikili ilişkilerde tabi); önce bi aşık olun sonra hal ve gidişata göre seviyorum ulan diye nara atın yada ; ulan ola ola bunamı aşık oldum deyin; kararı siz verin... ama aşk olmadan sevgi olmaz... şöyle denemez yani; seviyorum işte ilerdede aşık olurum... yok öyle bişiy...
hiçbiri, hayatı hiç istenmeyen anlarda dibsiz kuyulara çevirebildiği için..

ve

aynı zamanda hepsi, dünyayı bir cennet bahçesine çevirebildiği için..

(bkz: ikisinin karışımı olması mümkün mü)
Aşk ve sevgi farklı çağrışımlar yapar aklımda. ikisini farklı tanımlar, farklı değerler yüklerim. Ama bir sıralama yoktur aralarında. Her ikisi de sanki ayrı kategoride, ayrı değerdedir ve ikisini de yaşamak, insanın gözüne hiç silinmeyecek pırıltılar ekler, yüz çizgilerine derin anlamlar katar diye düşünürüm.

Aşkı sevgiden ayıran, başka duyguları da içinde barındıran bir bütün olmasıdır sanki. Aşkın içinde korku vardır. Endişe vardır. Kaybetme korkusu o kadar güçlüdür ki, daha çok özeni, daha çok tutkuyu, heyecanı, kalp çarpmasını içinde saklar. Evlilik aşkı öldürür denir ya. Başka bir anlamıyla doğrudur aslında. Evlilik sevgiyi besler, büyütür. Ama, her evlilik aşkın kimyasına uygun değildir.
(bkz: güven)