bugün

- abi aşk mı para mı ?
- hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
(bkz: iki gönül bir olunca samanlık seyran olur)
aşık olanın aşk, parası olmayanın para diye cevaplayabileceği cevaplar. *
+aşk mı para mı?
-paraşk

(bkz: gani müjde)
önce paran olsun, istemediğin kadar aşkın olur zaten. ama önce aşkı edinirsen bir gün paran olmadığı için seni terk eder sonuç olarak ikisinden de olursun cevabı en uygunudur.
- önce para, sonra aşk. *
-aşk mı, para mı?
+ben ortaya karışık alayım...
- aşk mı para mı?
- hamdi bey' e teşekkür ediyorum, kutumu değişitrmek istiyorum!
aşksız parayı, parasız aşkı neylerim. mümkünse her ikisi.
iki gönül bir olunca samanlık seyran olur
ama iki çıplak da olsa olsa bir hamama yakışır.
(bkz: orhan veli)
genellemelerle sınırlandırılamayacak cevaplardır. hani verilecek bir cevap da yoktur. her ne kadar iki alternatiften birini seç diye önerme yapılmış olsa da aslına bakarsak seçmeyle olacak iş değildir. seçtim lan işte! al para diyom. eee noldu ben seçtim peki o da beni seçti mi? nerde? aşk mı para mıymış? asrın geyiği. var mı verilecek cevabın bi getirisi ya da götürüsü. verirsin cevabını göt üstü çakılırsın olacağı o. biliyorum da konuşuyorum bre efeler boşa değil lafım. şişe çevirmece diye illet bir oyun vardır ya bilirsiniz. henüz ergen sivilcelerim yeni yeni patlamış, uç kısımları intihap tutmaya başlamış falan fistan betimlemeri geçiyorum keza o durum ergen değişkenleri adı altında başka bi başlıkta incelenmeli. gelelim sadete. ortada çamlıca gazoz şişesi, etrafında biz. çevirdiler şişeyi. döndü bu meret şey döndü de döndü tam benim orta yerimde durdu. soruyolar tabim ahan da bunun gibi iki bilinmeyenli, aşağı tükürsem sakal yukarı tükürsem bıyıktı sorusunu:

"ehehihi ehehihi! derikooo doruuluk mu cesaret miiii?"

ne deyim ki şimdik anasını satiim laf mı bıraktınız bana. nolsun barim doğruluk olsun cesaret yamuk iş hiç girmeyelim. zati cesur neyim de değilim lan tırsağım ben ödlek ödlek tdk öyle açıklıyor beni. neysem dedik işte doğruluk diye. şakkadan ikinci soru geldi ortamın bilirkişisinden. "ozmaannn söyle bakalım aşk mı para mııı?" teyy allam ya daha kaç tane böyle iki seçenekli soru soracaksınız lan yeter yahu?
neyse cevap verelim de bari tez elden sıramızı savalım diye düşünüyorum bu arada. maksat zaman kazanmak şuracıkta.

"hımm şimdik para tabi ki de!" ohh çok şükür cevabımı verdim içim rahat, ruhum nirvanaya ulaşmıştır herhal. ama tık yok kimseciklerden. alla alla!

"eee şimdik ben mi çeviriyorum şişeyi?" anammm yine cevap yok lan ters bi şey mi dedim acep?

"öhmm ehmmm... şey aaa benim eve gitmem lazımdı ya doğru bak yeni aklıma geldi."

nası kalktım da uzaklaştım ordan hiç hatırlamıyorum. zati o günden sonra bir daha da şişe neyim çevirmedim. kaç yıl geçti aradan sayamadım bilem o gün beraber aynı çamlıca gazozunu çevirip açık olan ucun kime denk geleceğini meraklı gözlerlen seyrettiğimiz arkadaşlardan biriylen karşılatık yolda. yanımda da bi arkadaşım var tabi. bu denyonun aklına nerden geldiyse demez mi bana "vayyy kapitalist deriko naber lan?" [altı üstü şu salak soruya para dedim ya kapitalist yaptı allahsız bizi.]

oharooo kapitalist ne lan? yüzümde ergen sivilcelerine dair hiçbi halt kalmamış, yirmiyi devirmişim. bilse daha evvelimi, biriktirdiğim tasoları kimseye vermiyorum diye "vayyy materyalist deriko" diye çemkirecek namıssız.

para lan para işte. teyy allam ya!
-aşk mı para mı?
+saat kaç?
-aşk mı para mı?
+dolmabahçe ne tarafta?
-aşk mı para mı?
+karnım aç.
paralı bir aşık işheallaah!
ceplerin boş olduğunda fikirlerin olmalı ki ; aşkın tadını çıkarabilesin.
an itibariyle sevgiliye sorulan soru:
-aşk mı para mı?
-sen!
-noluyorum ben?
-aşk!
-neden?
-'!^?
-söyle hadi!
-paran varken mutlu olmayabilirsin ama aşıkken baya mutlu oluyor insan ve sonuçta seni seven biri var.sadece sen olduğun için seviyo seni.diğer türlü paran için seviyo olabilir.
(bkz: bu mudur)
ortaya karışık.
(bkz: izzet altınmeşe)
(bkz: aşkına da sana da)
(bkz: sikerim böyle aşkın ızdırabını)*
sevebileceğim zengin biri olsun..*
tabiki para. para olunca herkes etrafında dört dolanır zaten. ama çulsuzsan kimse bakmaz yüzüne. tabi istisnalar da yok değil.
tabii ki aşk.
para var nasılsa askljdlkklaıldjal...
(bkz: ortaya karışık yap)