bugün

asgari ücretle çocuklarını amerika da okutabilecek bir aile görmedim.
bazılarının 2500 lira maaşla geçinemediği ülkemizde askeri ücrete talim etmek..

çok zor ve içler acısı bir durum.
asgari ücretle bırakın çocuğunu amerikada okutmayı, istanbulda özel üniversiteye bile sokamazlar.
O açıklamayı yapan bakana, o parayı ver. Ailesiyle birlikte sadece temel ihtiyaçlarını karşışasa bile, yine de geçinemez. Kendileri kaç bin lira maaş alıyor, yine de yetiştirebiliyor mu acaba ?
günlüğü 1 günlük asgari ücrete tabi olan bakanın yaptığı açıklama..

ev kirasını, faturaları, masraflarını başkası ödese tabi geçinilir.. herkes malesef sizin gibi değil, masraflarını kendi ödüyor..
--spoiler--
netice itibariyle peynirin kilosunun fiyatı bellidir, ekmeğin fiyatı bellidir. Asgari ücretle geçinirsiniz.
--spoiler--

bakan da gerçekçi peynir ekmeğe talim edin geçinirsiniz diyor. o da biliyor asgari ücretlinin et yiyemeyeceğini, bir gün olsun tatile gidemeyeceğini, onu bunu geçtim bu adamlar 3 öğün sağlıklı besleniyorlar mı o bile merak konusu. toplumun en çok oy aldıkları kesimine bir de dalga geçer gibi geçinirsiniz demek gerçekten içler acıtan bir durum.
hesapladığımda kesinlikle imkansız gelmekle birlikte, yurdum insanı geçinebilmektedir. Burada en etkili faktör otobüs altlarında memleketten gönderilen bidonlar dolusu peynir tereyağ, süzme yoğurt, pekmez, reçel turşu bal vb. katıkların varlığıdır.
her ay yoksulluk sınırı, açlık sınırı diye bir istatistik yayınlanıyor. orada 2013 şubat ayı açlık sınırı 1007 lira, yoksulluk sınırı 3280 lira tespit edilmiş. Sevgili Bakanımız 800 lira ile geçinilir diyor. Ya Matematik bilmiyor. ya da halkı alaya alıyor. sus daha iyi be!
http://www.youtube.com/watch?v=SAaTsA5KfBM
(bkz: vatandaşla taşak geçmenin dayanılmaz hafifliği)
aslında asgari ücretle nasıl geçinilir demek gerekir ama nerede bakan bey alenen demiş peynirin fiyatı belli ekmeğin fiyatı belli ben daha ne diyeyim.
bu sabah alem fmde nihat sırdar ın konusuydu fazla tiye aldı bakan beyi ama adam haklı beyler..
--spoiler--
asgari ücret sosyal devletin koruması altında. sonuçta 400 lira aylıkla çalışmak zorunda da kalabilirdiniz.
--spoiler--

abanın altında inceden bir sopa var amk!

--spoiler--
peynirin, ekmeğin fiyatı belli!
--spoiler--

bu da asgari ücretle geçinmenin yolları. peynir ekmek ye!
ekmek ye, peynir ye daha da ötesini arama diyen bakanın beyanatıdır. kilosu 30 liradan et falan yemek senin neyine lan ayı! insan mısın ki sen demeye kalkmamış en azından.
fakirlere bir türlü ısınamamak başlığında kızcağımızın yazdığı kişi başı 4.000 liraya bile ulaşamayan insan modeli çıkar ortaya. Bu tespite göre fakirin de fakiri olacak kişiler doğar. *
asgari ücretle geçinirsiniz diyenlere sormak lazım, bir ara sizden birileri 12000 lirayla geçinemiyordu ne ayaksınız lan siz? çevrenizdekiler o parayla geçinemezken 800 lira az para değil ne demek? hayattan soğutursunuz insanı yemin ediyorum.

--spoiler--

o değil zaten bir insan asgari ücrete neden çalışır ki? benim çevremde o paraya çalışan bir kişi yok mesela, piyasa en az 1300 liradan açılıyor. o parayı da bildiğin amele kabul ediyor. asgari ücreti hangi işi yapana veriyorlar ve adam kabul ediyor bilen yanaşsın bu yana? o değil apartmanda var bir tane asgari ücretle çalışan bildiğim onunda benimkinden güzel arabası var. neler oluyor bu dünyada?

--spoiler--
(bkz: vatandaş ile alay etmek) heralde bu benzersiz lezzete asla hayır diyemiyorlar.
(bkz: nerden bilelim geçinebildiğini bi takla at da görelim)
başlığa bakıp "al geçinilir !" dediğim saçma önermedir. söyleyenin ağzına tekme atıp 800 lira verip bir ay geçinmesini istemek gerekir.
doğru bir sözdür. gerektiği zaman ayda 100 lirayla ile geçinilir. sokakta yatar sadece yiyeceğe içeceğe para verirsin. azıcık aşım ağrısız başımdır.
tamam o zaman milletvekillerine bir yıl boyumca asgari ücret verelim bir deneyelim geçiniliyormu yoksa geçiriliyormu görelim.
ev kirası, elektrik, su, ısınma, çocuk bakım masrafları, eğitim giderleri, ötv kdv gibi vergileri devlet karşılarsa, 3 kişilik bir aile açlık sınırında sadece karınlarını doyurmak suretiyle geçinebilir.
ama milletvekili maasiyla gecinilemez...
insanlar mecbur kalınca neler yapmıyor ki! Tabiki geçinilir. Ama nasıl olur orası biraz düşündürücü. Hele bide asgari ücret alan baba 2 çocuğa bakıyorsa dahada zordur. Ayrıca asgari ücretteki düşüklük insanlar arasında uçuruma yol açıyor. Adamlar beşiktaşta kira olarak 2000 lira veriyor. O aile bu parayı 2 ayda anca kazanır.
Münafık söylemidir. Açık ve net.
doğru bir önermedir, gayette geçinilir.

-istanbulun en ucra köşesinde bir evde oturmak isterse, kirasıda 300 olsun.
-tv az izlesin, evde açık lamba kalmasın.
-ısınmak için battaniye ya da yorganları çeksin üstüne.
-ayda bir kere et yesin. sabah kahvaltılarını da zeytin ekmek peynir.
-sosyal hayatı olamaz, dışarı çıkamaz, çevresi olamaz, çünkü olsa da gezemez tozamaz insan değil o bunu haketmiyor.
-sevemez, aşık olamaz, olsa da evlenemez, çoluk çocuk yapamaz çünkü ancak kendine yeter.
-su söylemesine gerek yok musluk suyu neyine yetmiyor.
-hasta olamaz buna hakkı yok çünkü, hastaneye para vermemek için evde kendine kemoterapi tedavisi uygular.
-askeri mantıkta yıkanmalı 2 dakika da banyo yapılacak su tasarrufu için.

işte asgari ücret ile ancak böyle geçinebilirsin.