bugün

1923 Berlin doğumlu, 13 yaşında Amerika'ya göç eden,
çeşitli üniversite ve kliniklerde görev alan
bir psikiyatrist. Henry Miller'a göre Arno Gruen,
Nietzsche'nin saygı duyacağı ilk psikanalist.
kendine ihanet, normalliğin deliliği, içimizdeki yabancı ve empatinin yitimi adlı kitaplarını psikolojiyle alakası olmayan şahsım polisiye gerilim tadında okumuş ve büyük keyif almışımdır.bu adam inanılmaz konulara giriyor, insanı beyninden vurulmuşa çeviriyor. bakılmalı, okunmalı, tartışılmalı.

edit : son çevrilen kitabı ihanete ugrayan sevgi sahte tanrilar
empatinin yitimi adlı kitabında insanlığa mükemmek ötesi öğütler veren alman yazar.
--spoiler--
''Gerçek dünyada insani değerlerin yitimine katlanamayanlar "deli" kabul edilirken insani köklerinden kopmuş olanlar "normal" olarak onay bulur. Ancak bir insanın "gerçekle ilişkisi" ruhsal hastalığını ya da sağlıklığını saptamak için tek ölçüt değildir, aksine çaresizlik gibi insani duyguların, empati gibi insani algılamaların ve çoşku gibi yaşama insani katılışların ne ölçüde mümkün olduğunu veya ayıklanmış olduğunu sormak gerekir.''
--spoiler--

Arno Gruen - Normalliğin Deliliği
Gün itibariyle farkında olduğum psikanalist. Çevirisi yüzünden mi yoksa ben mi odaklanma problemi yaşıyorum bilmiyorum ama zor okudum. Ancak muhteşem bir tespitini yakalayabildim yine de. Şöyle:
"Avrupalı mimar ve filozof Hugo Kükelhaus, çoğu kişinin ışığın geliştiriciliğini görmediğini belirtmiştir. Bu gelişme irademiz dışında gerçekleşir, örneğin bir ormanda. Ama ışığı geniş ve engebesiz yüzeylere yansıtan modern mimarinin şartları altında, bu durum nadiren gerçekleşir, çünkü yansıyan ışık hareket olarak algılanmaz. Belirleyici nokta budur. Modern mimariyle ilgili olaylar iç dünyamızı etkileyen uyarım koşullarının azalmasına neden olmaktadır. Böylece içsel hareketin yankısını hissetme olanağını kaybederek, canlı olma duygusunu zenginleştiren tecrübelerden mahrum kalırız."
Hayatınızda biraz isyana, biraz öfkeye, biraz yakıp yıkmaya (mecazi olarak) ihtiyacınız varsa tam ihtiyacınız olan adam. Sadece yanlışları bulup gösteren bir tarzı vardır, doğruları bulma işini size bırakır.