bugün

bazı yörelerimizde *"armudun sapırdağı,üzümün çöpürdeği"şeklinde söylenen söz öbeği.
hatun kişinin 45 yaşında ve bekar olmasının sebebidir.
her şeyde bir kusur bulmak, her şeye bir kulp takmak, hiçbir şeyden tam olarak memnun olmamak, mükemmeliyetçiliğin sınırlarını zorlamak.
sorun yapılmayacak kadar gereksiz, küçük ayrıntıları sorun haline getirmek, bahane göstermek anlamında kullanılan deyim.
genelde, zamanında kısmeti çıkıp da burun kıvıran, ve sonunda evde kalan kızların evlenememe sebebi olarak gösterilir.
-zamanında armudun sapı üzümün çöpü dedi ama bak şimdi...
herşeye kulp takmak ,hiçbirşeyi beğenmemek için türlü kusurlar bulmak ısrarla durumu abartmak
müşkülpesent insan modelinin davranış biçimidir. çoğunlukla kaşının üstünde gözün var demek kadar saçma bahaneler sunan bu insanları memnun etme çabası içindeyken, kendi kendinize şunu söyleyebilirsiniz; bir dakika adam manyak ben niye kasıyorum??

ayrıca yazmayı düşündüğüm enrty yüzünden bana deja vu yaşatmış başlık.
(bkz: evde kalmak)
armudun sapı üzümün çöpü var deyip 30 yaşına gelindiğinde kel olsun göbekli olsun yeter ki erkek olsuna dönebilecek durum.
(bkz: armudun sapi uzumun copu demek)
genelde kizlarin evde kalma sebebi olan deyim.
Aradığını bulamayan, her bulduğuna bir sebep çıkartan sonunda evde kalan Kızlar için söylenebilecek sözdür.
her bekar erkeğin mutlaka bir kez duyduğu tamlama.
Eşşeğin ziki diye devam eder.
Eski sevgilimle bana nasihat olarak söylenen söz. flört dönemi geçtikten sonra tabi ne sap kaldı ne saman.