bugün

görsel
Cok guzel bir sarkidir. Biraz huzunlendirir.
yaygın kullanımı arkadaşım eşşektir.

hatta bugün çocuklar için çaldık.

https://www.youtube.com/watch?v=oe1XrB4j1oQ
Nakaratı saymazsabız sözleri çok duygusal bir eser.
https://twitter.com/i/status/1202192078463262722
tüm arkadaşlarım için geçerli olan bir söz. barış manço'nun nadide bir eseri.
k.. kardeşlerim sözü geldi aklıma komik lan..
Gurbette yaşamak zorunda olanları herkesten daha fazla hüzünlendiren efsane şarkı.
hassas kalplerde ince bir sızı bırakan, güzel insanları hafiften hüzünlendiren bir barış manço eseri.
güneşin doğuşunu izlerken sigarayla birlikte dinlediğim şarkı.
görsel
bazen bir insan neden böyle bir beste yapar diye düşünmeme sebep olan şarkı.hayır aklıma farklı şeyler geliyor ama yakıştıramıyorum.
Bana hep ilkokul arkadaşlarımı hatırlatır bu şarkı.

Zaten hüzünlüyüm, dinleyeyim şimdi.
(bkz: adeyyo) 'dan güzeldir.
nakaratı ve nakaratındaki barış manço'nun pitch shift efektiyle bir oktav tizleştirilmiş sesi nedeniyle çocuk şarkısı zannedilir. ama aslında uzun yıllar ayrı kalınan köydeki eşeğe duyulan özlemi anlatan bir şarkıdır.
Selahattin'in figen'e hitabı. Ya da tam tersi.
yaklaşık sekiz yaşında falandım sanırım gitarla çalmayı öğrendiğim ilk şarkıydı. o yüzden ayrı bir severim.
benim arkadaşım mal.
--spoiler--
Seni çok çok özledim arkadaşım eşşek
--spoiler--
çakallarla dans filminin ikinci serisinde son sahnelerde çalan barış manço şarkısı.
Beni her defasinda aglatan sarki. Arkadaşım esek dediği icin mi eğleniyor insanlar bilemiyorum, sozleri bildigin acikli.
(bkz: arkadaşım eşşek) hatalı gözükebilir ama doğru yazımı hatalıdır.
eğlenceli bir barış manço eseridir. başarılı bir coverı için;

https://www.youtube.com/watch?v=D5zf-dEPDgo
şarkıdan çok daha fazlası. bir sesleniş, hüzünlü bir bekleyiş..

seni kızdırdığımda bana eşek derdin hatırladın mı? gerçi sen hiç kızmazdın ya neyse. bugün hatırladım bende.

ne güzel söylemiş rahmetli barış abimiz değil mi?

arkadaşım eşek demiş, hoş bir çocukluk şarkısı yazmış. çilli horozdan bahsetmiş sonra kedilerden, sarıkızdan, buzağıdan, sonra kuzudan ve oğlaktan.

ama eklemiş,

dün yine seni andım gözlerim doldu
o tatlı günlerimiz bir anı oldu
ayrılık geldi başa katlanmak gerek
seni çok çok özledim arkadaşım eşek

ben biraz önce buna çocuk şarkısı demiştim değil mi? beni mazur görün. hatta barış manço'ya sadece çocuklar için şarkı söylüyor diyen herkesi ve herkesi.

neyse bugün özel bir gün değil.

ölüm yıl dönümün, doğum günün veya benim ömrümü diğer günlerden daha fazla çalan bir gün değil. belki de kendi canımı yakmak için özel bir gün olmasına gerek yok.

şuan okullar açıldı mesela. üniversitede olurdun şuan, belki başka şehirlerde olurduk ama farketmezdi be bana. gelirdim ben üşenmezdim, yormazdım seni buraya kadar. kaç saat sürerdi yanına varmam sanki?

şimdi kaç zaman sürecek yanına varmam peki?

neyse yine çok uzattım galiba. bu arada;

kaç yıl oldu saymadım köyden göçeli,
mevsimler geldi geçti görüşmeyeli.

seni çok çok özledim arkadaşım eşek.
arkadaşım eşek dinleyip ağlamak..
seni çok çok özledim arkadaşım eşek..
keşke hep çocuk kalsaydık amk..