1. ?.
  ege'de aydın ili civarında bulunan 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan, antik kent. kent aphrodite adına yapıldığı için bu ismi almıştır..*
  ... sciende
 2. ?.
  klasik yunan ve helenistik dönemlere ait antik yerleşmenin yanısıra, yine aynı kentin orta kısmında tunç çağlarına ait bir yerleşme daha bulunur ki burası da pekmez tepe diye isimlendirilir. pekmez tepe höyüğü aphrodisias'ın en eski yerleşmesidir.
  ... kerameti kendinden menkul
 3. ?.
  ayrıca antik ismi karia diye adlandırlan bölgede yer alan bu antik-yerleşme 1. derecenden korunması gereken değerler arasına da girmişitir.
  ... kerameti kendinden menkul
 4. ?.
  Aydın, Karacasu ilçesi, Geyre Köyü'ndeki antik kent. Yaşamın ve bereketin simgesi tanrıça Aphrodite adına geç helenistik dönemde birçok kent kurulmuştu. O dönemde Karia olarak adlandırılan bölgede yer alan Aphrodisias bu kentlerin en ünlüsüydü. Bölgeye ilk yerleşimin MÖ 5500'e dek uzandığı düşünülse de kentin adı Bizans dönemine dek resmi kayıtlarda pek yer almaz.

  Kentte yapılan kazılar burada büyük bir heykelcilik okulu olduğunu göstermektedir.
  ... rick blaine
 5. ?.
  zamanında mermer işlemeciliği ile ünlü olan ve içinde heykel traş yetiştirilen bir okulun bulunduğu, küçük olmasına karşın içinde çok güzel ve ince motifli lahitlerin ve heykellerin bulunduğu antik yerleşim alanıdır. iki ayrı höyükten oluşan yerleşim yeri; bir zamanlar Lidya eyaletininde başkentliğini yapmıştır.
  ... hedesini ariyan hodo
 6. ?.
  Aphrodisias, adını doğa, aşk ve verimlilik tanrıçası Aphrodite'den almış. Kent onun adına yapılan en ünlü mabetlerden birinin çevresinde yer alıyor. Aphrodisias, aynı zamanda ek yapıları ile birlikte, içinde bir de tapınağın bulunduğu ve üzerinde geniş çaplı kırsal nüfusu barındıran kutsal bir yöre adı. Babadağ eteklerinde denizden 600 m. yükseklikteki bir platoda yer alan Aphrodisias, Gevre köyü yakınlarında bulunuyor. Turistlerin büyük ilgisini çeken ve oldukça iyi korunmuş olarak günümüze gelebilen antik kent, heykeltıraş okulu ve heykelleri ile ünlü. Kentin doğusunda bulunan beyaz ve mavi renklere sahip mermer ocakları, heykeltıraş okulunun Aphrodisias'ta kurulmasının nedeni olarak gösteriliyor. Yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen bilgiler, ilerleyen yıllarda Aphrodite kültünün artan ünü ve daha da önemlisi buradaki heykeltıraşlık okulunun önemi çok uzaklardan bile pek çok ziyaretçinin Aphrodisias'a akın etmesine neden olmuş. Aphrodisias'ta görülmeye değer daha bir çok eser bulunuyor. Odeon (konser salonu), Piskopos sarayı, stadyum, tiyatro, tetrastoon ve tiyatro hamamları, agora, Hadrian hamamları, sebasteion ve nekropol.
  1 ... lilith
 7. ?.
  bir sürü antik kent gezmişsinizdir. ama aphrodisias zamanı durdurmuş bir yer.
  giderken baya zahmetli ama buna gerçekten değiyor.

  aydın da nazilli minibüse biniyorsunuz 10 dakikada bir kalkıyor.
  ordan 20 dakika da bir kalkan karacasu minibüsüne biniyorsunuz.
  karacasu ya vardığınızda saat başı aphrodisias a giden vasıta bulabilmeniz mümkün(geyre köyü dolmuşları).
  ulaşım hesaplamasında aydın-nazilli =45 dk + nazilli-karacasu da yaklaşık 45 dk totale sahip.

  yalnız aphrodisias' tan dönüş için son vasıta 17:30 da bunu bilmekte fayda var.

  yaklaşık 2- 3 saat gezilebilecek bir yer. bünyesinde müzesi bulunmaktadır.
  24 ekimde müzenin diğer kısmı da açılacaktır.

  şehrin yapısında ki stadyum oldukça etkileyici. hamamları, tiyatrosu, meclis binası, agorası bi yana şehirdeki ana girişin atmosferi büyüleyici, oldukça güzel kareler yakalayabilirsiniz burda. bana sorarsanız efes'ten önce gezilmesi gereken yerlerden biri.
  2 ... gizli ozne
 8. ?.
  plastiği inanılmaz olan şehir.
  ... kiss me i m irish
 9. 9.
  Antik kenttir. Efes'i döver.
  ... efeertugrul