1. 1.
  Duvarları taş veya tuğladan, üstü taş bir kapakla örtülü mezar.
  Taş veya mermerden oyma mezar.
  1 ... italiano
 2. 2.
  genel de krallara ve çok zengin insanlara yapılırmış. Büyük kalıp mermerlerin işlenmesi ile ortaya çıkan lahit mezarlarların kapakları da içeri hava almasını engelleyecek şekilde yapılmıştır. ölen kimse kıymetli eşyaları ile birlikte bu mezarlara konulur sonra kapak kapatılır ve kurşun tabir edilen geri çıkması mümkün olmayan çivilerle çakılırmış.

  bazı eski inanışlarda kral veya lahit sahibi kimse öldüğü zaman karısını ve çocuğunu da öldürüp (veya intihar) hepsini değerli eşyaları ile ayrı ayrı lahitlere ile koyarlarmış. ölen kralsa şehrini gören bir dağın yamacına bir magara kazılırmış ve bu magaraya nöbetcilerle beraber konulur sonra magara üstlerine kapatılırmış.

  dünya üzerinde bulunan en güzel lahit büyük iskenderin lahiti dir. osman hamdi tarafından iran dan getirilmiştir. istanbul arkeoloji muzesinde incelenebilir.
  1 ... cehennem tanrisi
 3. 3.
  bir ölünün sığabileceği derinlikte uzunlukta ve genişlikte kazılan yer, mezar.
  1 ... fashiondesigner
 4. 4.
  eski yunanlılarda kişinin hayatının, belirgin bir özelliğini veya tanrıların oyularak resmedildiği mezardır. ayrıca isminin bir diğer anlamıda ölü yiyicidir (cesetleri hızlı bir şekilde çürütüğü için). eski yunanlılar döneminde kullanılan bazı lahitlerin birden fazla kişiler için kullanıldığıda görülmüştür ( tabi eski ceset içinden atıldıktan sonra). en güzel örneklerinin * `afrodisias'da bulunmaktadır.
  ... hedesini ariyan hodo
 5. 5.
  (bkz: beşinci nesil yazar) *
  ... fatal
 6. 6.
  Lahit (Lahd) Duvarları taş veya tuğla ile yapılmış, kapak taşlarıyla örtülü mezar. önceleri yakılan ölülerin küllerinin saklandığı lahit'ler, sonradan birer mezar olarak kullanıldı. Lahitlerin birer oda veya küçük ev biçiminde yapılması, ölülerin öbür dünyada yaşayacakları inancından gelir. Mısır'da bulunan lahitler, ölü evi türünün ilk örnekleri sayılır. Lykia lahitleri de, ölü evi biçiminde yapılan lahitlerin en eski örnekleri arasında yer alır.
  1 ... lamec
 7. 7.
  lahit zenginlerin öldüğünde konulduğu ve ölmeden kendilerinin bizzat ilgilenerek yaptırdığı bir sonraki hayatlarında tekrar asıl olarak dünyaya gelecekleri bir uzun bir uyuma yeridir.tabii onların inançlarına göre.
  ... bez bebek
 8. 8.
  beynin küçük bir kancayla küçük parçalar halinde çıkarılarak mumyalama işleminin yapılmasıyla ölülerin lahit denen taş mezara konulup gömülmesi ki lahite konan kişi ya çok önemli biri ya da gerçekten kötü bişey yapmış olmalıdır ki buraya konulmuştur.
  1 ... maria ladel baryo