Antep fıstığıgillerin örnek bitkisi, yurdumuzda Gaziantep ve Siirt bölgelerinde yetişen, yanlış olarak Şam fıstığı da denilen bir ağaç.Bu ağacın, ince ve sert kabuklu, yağlı yemişi.
antepli güzele laf atma örnegi. (hoş , nereli oldugunu bildigine göre niye laf atarsın o ayrı bi salaklık)
en kalitelileri gaziantep'te yetişen, tazesi; diğer her türünden çok daha lezzetli olan yeme de yanında yat yemişi.

siirt ya da iran fıstığıyla sürekli karıştırılır. ancak hiçbirisi toprak ve hava faktörleri dolayısıyla gaziantep'te yetişenlerin kalitesine bırakın ulaşmayı, yaklaşamaz bile.

siirt ya da iran fıstığını görünce şekli o kadar hoşunuza gider ki, kocaman, şişko bir fıstık, ağızı yarısına kadar çıtlak... ama yersiniz, ne tar vardır ne lezzet. oysa antep fıstığı tarif edilen benzerlerinin aksine daha kibar görünür. içi de o kadar büyük değildir. ve eğer kaliteli bir örneğini bulup da yerseniz, yediğiniz an bir tanesi bile tüm ağzınızı lezzetine bulayabilme kapasitesine sahiptir.

tıpkı ferrari kaportası giydirilmiş renault toros ile toros kaportası giydirilmiş ferrari'yi yarıştımak gibidir antep fıstığını benzerleriyle kıyaslamak...
ağacı çocuk gibidir. ilgi ister, şefkat ister, sevilmek ister.

15 yaşına kadar bir yıl bile ilgilenmezseniz, tıpkı çocuk gibi küser size, terkeder.

15 yıl, evet tam 15 yıl bakarsınız, büyütürsünüz; işte ancak o zaman sevginizin karşılığı meyvelerini size sunar. bu süreye kadar bırakın kilolarca meyve vermeyi, 3-5 taneyi dahi zor bulursunuz. ama bununla da bitmez iş. bir, hadi bilemediniz iki sene yüz vermezseniz ağacına, yine küser size. tekrar sevginizin karşılığını almak için 3-4 yıl yoğun çaba harcarsınız.

şımarık bir çocuk gibidir. şımartırsanız, o da sizi şımartır ürünüyle. azıcık huyuna gitmezseniz, istediğini vermezseniz; çektirir size...
http://www.antepfistigiarastirma.gov.tr/
yarık olmayanları adamı sinir hastası ve kırık dişli edebilecek fıstık.
dünyada en kaliteli fistigin gaziantepte yetismesinden dolayi bu yörede yetisen fistiga verilen isimdir. gaziantep cevresinde fistik adiyamanin besni, sanliurfanin birecik ve halfeti ilcelerindede yetisir ama hicbiri gaziantep in ve nizip ilcesinin fistiginin kalitesine ulasamaz. o nedendendirki alim fiyati kilo basina nizip fistiginda hep 20-30 kurus civarinda daha yüksektir. antep fistigi ayrica fiyat olarakta amerika ve iran fistigindan hemen hemen iki kati daha pahalidir. tat bakimindanda inanilmaz derecede farklidir antep fistigi. kalitesinin nedeni ise kurak ve sicak gecen yaz vede soguk ve sert gecen kistir. dünyanin en kaliteli cikolatalarini ürete isvicrede de genellikle antep fistigi kullanilir.
Antepfıstığı veya şamfıstığı, Antep fıstığıgillerden, kabuklu bir meyvedir. Antepfıstığı ağacından yetişir, yağlı, ince kabukludur. Tatlıcılıkta ve eczacılıkta öksürük şurubu yapımında kullanılır.
cikolata ile birlesince dunyanin en guzel yiyecegi haline gelen, hele ki dondurmada olursa "dadundan yinmez" hale gelen fistik.

(bkz: antep fistikli cikolata)
antep fıstığı memleketim olan gaziantep'in bir numaralı reklamı olup lezzetine doyum olmayan bir numaralı yiyecektir.
antep fıstıgı'nda kolestrol yoktur. kandaki kolestrol sevyesini düşürür. kronor kalp hastalıgının riskini azaltır. antep fıstıgı protein yönünden iki kat,fosfor yönünden dört kat sığır etinden daha üstündür.
urfa'da üretilip antep'te ünlenen çok hoş fıstık türüdür.

fıstık gelir urfa'dan fıstık gider urfa'ya.
buğday gelir urfa'dan un gider urfa'ya.
buğday gelir urfa'dan makarna gider urfa'ya.
buğday gelir urfa'dan bulgur gider urfa'ya.
mecimek gelir urfa'dan mecimek gider urfa'ya.
çok şükür daha karpuzu işlemesini öğrenemediler.
maraş tarhanasının can dostu, keten helvasıdır. tuzlanmış kavruğu da, yaş kabuğuyla tazesi de ayrı hoştur, süperdir!

arada iran fıstığı da çeker insanın canı. ama antep hepisinden gömlek gömlek üstündür.
geçen yıla oranla ihracatının %65 arttığı ve 25 milyon dolara kadar yükseldiği, daha çok iç edilmiş şekliyle almanya, abd ve diğer bazı avrupa ülkelerine ihrac edilen milli yemişimiz.
dün gece de bolca tüketildiğini tahmin ediyorum.
yalnız adaletsizlik burda da baş gösteriyor. iç pazara dış pazara oranla daha pahalıya satılıyor, tıpkı diğer ihraç mamüllerinde olduğu gibi.
yapmış olduğum güney doğu ziyareti bana, 'seamanın fıstığa doyduğu an' dememe sebeb olmuştur.
antep'in fıstığını, birçok baklava üreticisine toptan satan bir firmanın konuğu olursanız, ayrıca bu firma antep'in en tanınmış baklavacılarından biri de olursa daha ne yapabilirsiniz ki.
devamlı elinizde, cebinizde taze kavrulmuş fıstıklar, yeni sarılmış ezmeler ve her dem fıstıklı tatlılar.
bünye ifrazat yapasıya dadandım, yedim. fazlasını cepledim. doymadım doyamadım.
bu karagözü toprak doyursun dedim. * *
ilginc bir tarif olarak, taze antep fistigini ekmege dürüm edip yenilmesini tavsiye ederim, cok süper oluyor. kavrulmus tuzlu fistigin yeri ayri tabi. üretim yerleri, gaziantepin nizip ilcesi, adiyaman besni ve urfa birecik ile halfeti ilceleridir.
antep fıstığı ile ilgili son gelişme şu şekildedir.

Gaziantep Ticaret Odası'nın (GTO) 1997 yılında Türk Patent Enstitüsü'nden (TPE) ''Siirt, kırmızı, uzun, halebi ve ohadi'' olarak beş çeşidiyle tescilini, 2000 yılında da ''Antep fıstığı'' olarak coğrafi tescilini aldığı fıstık, iki kentin arasını açtı.
Daha sonra, Siirt Valiliğinin başvurusu üzerine TPE'nin ''Siirt fıstığını'' farklı bir ürün gibi tescil ettirmesi ise davalık oldu.
GTO ve Antep Fıstığı Tanıtım Derneği'nin, Siirt fıstığının tescilinin iptali için Ankara 1. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi'nde 2006 yılında açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme, 23 Aralık 2008 tarihinde yaptığı duruşmada ''Siirt fıstığının tesciline yönelik coğrafi işaret tescilinin hükümsüzlüğüne ve sicilden terkine'' karar verdi.
Böylece, dünya ihracatında üçüncü sırada yer aldığımız ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en önemli geçim kaynağı olan, ''yeşil altın'' olarak ifade edilen fıstıkta ''ticari karmaşa'' önlendi.
Antep Fıstığı Tanıtım Derneği Başkanı Zeki Yağcı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ürünün tarihsel ve literatürdeki, ayrıca tüm dünyada herkes tarafından bilinen isminin Antep fıstığı olduğunu ve Siirt fıstığının Antep fıstığının beş çeşidinden birisi olduğunu ifade etti.
zekayı arttırır ve akla kuvvet verir. kabukları yakılarak yutulursa taşları döker. yeşil kabuklarını yemek ağız kokusunu güzelleştirir ve dişlere kuvet verir. ağızdaki yaraları iyileştirir. mideyi zinde tutar.
zeytinyağı ve bal ile günde iki buçuk gram içilirse ve o gün sı içilmezse romatizmayı keser. sirke ile içildiğinde uyuşukluğu önler. *
ufalanmış hali donmayan kitapsız mamül.

habire tatlılara eklediğimden kafama takıldı. her seferinde öyle duruyor lan bunlar! dağ gibi koyuyorum, yok mna koyim, çıkınca darmaduman oluyorlar. beni koysan ben donarım lan o buzlukta, sen niye götlük yapıyosun fıstık?

edit: yavşamak için pm atanlar oldu ha 5 dakikada. ne tür tatlılar yapıyormuşum, kocama mı yapıyormuşum. yalnız yaşayan bir erkeğim ulan ben, ibineler. çikolata sosuynan krem şantikoyu karıştırıyom, üzerine fıstık basıp buzluğa veriyom. akıllı olun author'a veririm ha.
adıyaman, şanlıurfa ve gaziantepte yetişen ama gaziantepte işlenmesinden dolayı bu adı alan pahalı ama çok güzel kuruyemiş.
100 gramında 550 kalori vardır. Olurda yanlıslıkla 1 kilo yerseniz 5500 kalori eder ki bu da 40 yasında bir erkegin 2 kilo alması demektir...
görsel

görsel
antep fıstığı dünyanın en lezzetli kuruyemişidir, badem onun kulu ve elçisidir.
Çikolataya en çok yakışan kuruyemiş.*
adıyaman ve siirt fıstıklarından farkını sadece gazianteplilerin anlayabildiği benzeri olan, ancak eşi olmayan bir kuru yemiştir.