bugün

türkiye nin en büyük yangınlarından biri. yangın antalya nın manavgat ilçesinde ormanlık alanlarda başlamış ve hızla yayılmaktadır. şu dakika itibariyle aspendosu tehdit etmektedir.
manavgata 25dk uzakta olan beskonak rafting alanında baslayan ve siddetli poyraz nedeniyle buyuyup kontrol altına alınmakta zorlanan, dısarı cıktıgınız anda yuzunuzu bir alev topunun yaladıgı zaten sıcak olan bolgenin iyice kavrulmasına ve gokyuzunun sabah erken saatlerde simsiyah bir is bulutuyla ortuldugune sahit oldugum cıkan dumanları gordukce, yanan ormanlık alanı ve akabinde kısın bile fazla yagmur yagmayan bolgenin iyice kuraklık tehdidiyle yuzyuze kaldıgını dusunduren ve uzen olay.
o kadar uyarıya , bilgilendirmeye rağmen hala böyle büyük yangınların çıkması bir türlü anlaşılamamış durumdur.
maalesef 5 gündür süren şiddetli poyraz sebebiyle hala kontrol altına bile alınamamış yangındır. akdeniz in ciğerleri yanmaktadır gerçekten. BBC de bile yarım saatte bir haber olarak verilmektedir.
muhtemelen birilerinin göz koyduğu ancak orman arazisi olduğu için elleşemediği bir yerdir, bi süre sonra zengin zengin insanlar koca koca vilallar yaparlar oralara.

böyle böyle ısıtıyoruz küreyi ha gayret...
birileri kasten mi yaktı orasanı bilemem ama. göz koyanın da elinde patlaması muhtemel yangındır. zira yanmış kül olmuş ormanın orta yerine konduracağınız villaların ne kadar albenisinin olacağını varın siz tahmin edin. 100-150 yıl sonra buralar zoru başarır tekrar ormana bürünür manzarasını bulan villalar paraya para demez diyosanız orası ayrı. ayrıca türkiye'de yapılaşma için hiç de orman yakma zahmetine girmeye gerek olmadığını da belirteyim yeri gelmişken. zaten turizmi geliştirme adına doğayı sikmenin de serbest olduğu gerçeğini bilmeyen yok. söz konusu bu duruma binlerce örneğinin arasından bir örnek olsun diye şu an yangının halen devam ettiği olimpos'tan beyciğe doğru tırmanıp ininılmaz manzara eşliğinde sırf manzaraya doya doya bakma adına arabayı bırakıp yaya olarak daha da yukarılara tırmanırken soyu tükenmekte olan dev lübnan sedirlerinin arasında inanılmaz eğimli bir arazide bir anda toplu konutla karşılaştığımı söyleyebilirim. ayrıca o toplu konutlarda da gördüğüm kadarıyla in cin top oynadığını veya yılda bir kaç hafta kullanılmak üzere kondurulmuş yüzbinlerce yazlıktan sadece bir kaç zevksiz örneği olduğunu da ayrıca belirteyim.
orman genel müdür yardımcısı mustafa kurtulmuşlu tarafından yangının verdiği maddi hasarlar anlatıldıktan sonra, olayın tek iyi yönünün etrafta kene kalmaması olduğunu söylediği yangındır.
tabi bu arada hayvan ve hayvanların yaşayacağı bir yerde kalmamış oldu.
giden ormanların tam anlamıyla geri gelmesi için en az 50 yıl gerek. yani kısacası söndüremediğimiz bir yangın. göz göre göre büyüyyen yangın.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.