bugün

kırk yılda bir ele geçirilen fırsattır. en son bebeklikte sürdürülen sefa, huzur bulmanın çaresidir.
(bkz: şebnem şefer ve validesi)
çok karabasan görülüyorsa bu derde deva bir çözümdür anneyle uyumak. onun yanında huzurlu ve güvende hissedersiniz, korkmazsınız.
anne bir de yumuş yumuş * ise keyfin katlanarak tüm benliği sardığı özlenilesi bir durumdur.

ayrıca bir faktör daha vardır ki;

(bkz: anne kokusu)
ilk defa uzun süre uzak kalınıyorsa, insanın içinde gittikçe büyüyen istektir.
özlenendir.
üniversiteyi eğer başka bir yerde okuyorsanız ve eve geldiyseniz huzur bulacağınız tek yerdir anne dizleri. onun dizine yada yanına yatıp kedi gibi uyuyakalırsınız. kimse size dokunamaz ve zarar veremez gibi hissedersiniz.
anneanneniz öldüğünde dizlerininde uyur kalır kanlı gözleriyle, büyükken de böyle fırsat bulursunuz annenizle uyumak için...
uzakta olmayı, ayrılmayı beklemeden,
geç kalınmadan yapılası, sıcak şevkat dolu boynuna sarılası, doya doya öpülesi...
yarın çok geç olabilir.
çocukken geceleri şimşek çakıp da korktuğumuzda yaptığımız eylem.
Veletlik yıllarımızda karabasan , cin, şeytan , ruh gibi envari çeşit yalanla korkutulduktan sonra gece uyumak için sığınacamız yegane mekan anamızın yatağıdır.Anneyle uyumak rahatlatıcı bişidir, hani olurda cin min basarsa annemizin onu def edeceğine inanırız.O yüzden güzeldi* anneyle uyumak, güveliydi*.
sabah ezanından sonra tıpır tıpır yanınıza gelen annenizin "kenara kay" uyarısıyla olayın farkına varıp, beraber mır mır uyumaktır. genelde kız çocuklarının yaptığı eylemdir. belirli bir yaştan sonra durumu delikanlılığa sığdıramayan erkek çocuklarında pek görülmez. tatil günüyse, uyandıktan sonra hemen yataktan kalkmayıp anneyle kıkırdaşılıyorsa, sese gelen erkek çocuk "eee, ne konuşuyorsunuz" bahanesiyle dahil olur. keyiflidir, sevimlidir, komiktir. * * * * *
beş yıldızlı bi otelden bile daha rahat edilir anneyle uyurken..
günler kötü geçmektedir istenilen hiç bir şey olmaz ölümüne inanılan her şey yalan çıkmıştır. insan kendini hiç bu kadar yılgın hisetmez belki de. işte bu günlerin en güzel ilacıdır annenin kokusunu almak en saf günlere onun sarılışında dönmek ve anlamak karşılıksız sevmenin ne olduğunu..
o uyur belki arkasını dönmüştür uykusunda, birde şunun için ağlanır " keşke böyle günlerle bu yanılgılarla gelmeseydim yanına, üzmeseydim senide." denir. ona hissetirilmeden sarılınır yılların özlemi sabaha kadar giderilir en güçlü insandır o en mutlu edendir.
günler geçmeden pişmanlık gemisine binilmeden yapılması en güzel şeydir. o huzuru tatmak için çok üzgün olmak gerekmez annenin her zaman yanında uyumak için boş bir yer ve beklenenden fazla şevkati vardır.
sevgisini belli edemeyen insan modundan çıkılmasını acilen gerektirir.
dünyanın en güzel şeylerindendir. geçen hafta mezuniyetim için geldi bizimkiler. ev ufak olduğu için bizim odada annem, babam ve ben kaldık. babam benim yattığım kanepede yatarken, annemle ben arkadaşın benim yatağa göre nispeten geniş yatağında yattık yıllar sonra. o kadar güzeldi ki. hele gurbet ellerde bunu yaşamak çok güzeldi. evde hiç anlaşamayan annem ve ben o kadar mutluyduk ki. onun oğlu üniversiteyi bitirmeye hak kazanmıştı, benim annemse sakat haliyle, koltuk değneğiyle benim törenime gelmişti 500 km tepip.
onunla yatarken adeta bulutlar üzerinde uyuyormuşcasına rahatlık veren bir duygu.
candır canandır.
uyurken yüzünüzde bir tebessüm oluşmasını sağlar. sabaha kadar devam eder. hatta gün boyunca.
risklidir. her an uykusunda üstünüze çıkabilir. olmadı ayağını atar, yorganı çeker. tehlikeli iştir. ama o uyuyana kadar onunla sarılıp konuşmak, nefes alıp vermesini dinlemek de çok zevklidir. ama uyuyunca kaçın!*
Soguk ayaklarını kendi sıcak ayaklarıyla ısıtmaya calışan bir anneyle uyumak elbet ki en huzurlu uykudur ve de en sıcak..
diğer bir benzerliği anneanne ile uyumaktır, bunun için de dünyalar verilebilir.
çocukluk zamanı boyunca, geceleri korkulduğu zaman kişiye sonsuz güven veren eylem.
Eşittir huzurlu bir uyku.
Evet itiraf ediyorum 20 yaşına geldim ve bulduğum her fırsatta annemle uyuyorum hemde çılgınlar gibi.
Kokusunu içine çekip boynuna başını koyarak huzurlu bir uykuya dalmaktır.