bugün

her anne de bol bol bulunan genelde yersiz çıkan ve bazan çok fena ayarlar almamizi sağlayip hayata bir ba$ka gözle baktiran dü$üncelerdir. örneğin evinize bir arkada$ getirirsiniz çocuk isterse melek olsun siyah giyiniyordur yada önemsiz bir ayrinti yakalami$tir bu hayat dolu anne. ve baki$lariyla size bu durumu anlatir, bo$ bir vakit oldumu da kö$eye sıkı$tırıp patlatir. bak olm bu çocuk saaağlam ayakkabı değil. ne o saç ba$. gibi söylemlerle sizi sizden alır. bir ikinci paranoya da yine arkada$ üzerinedir ama söz konusu arkada$ bu sefer kızdır. ojeleri vardir, yada ufak dekolte veyahult yırtmaçlarla o güzel vücudunu süslemi$tir. anneye göre de bu sefer kızda bir orospuluk vardır. kafaya takılmamasi ama yine de annenin uyarisi üzerine durum tekrar gözden geçirilir ve ah benim acccaip annem denilir.
annelerin, hayati eski turk filmlerindeki gibi sanmasi durumudur. aman kizim kolana bisey katarlar, bisey ikram ederlerse yeme sakin, ortada para birakirlar seni denemek icin.. diye uzayip gider.. o yaslardaki asilikle isyan edersiniz bu paranoyalara, ta ki annelik yasiniz gelip, kendi cocugunuzu bir an bile yalniz birakmak istemediginizi anlayana kadar..
(bkz: hay yaran kere)
insanı şoka sokan paranoyalardır.

anneannemin bir paranoyası beni benden almıştı. ameliyat olacaktı fakat özel hastanede yatmaya kesinlikle karşı çıkıyordu hatta devlet hastanesinde de tek kişilik odada kalmak istemiyordu. sebep sonradan anlaşıldı. kızları refakatçi kalacaklarmış ya adamın biri gelirde onlara tecavüz ederseymiş?! peh! kızların da en küçüğü 46 yaşında yani!
çok yakın kız arkadaşlarınızdan birisinin sevgilisi vardır. ama damat olarak kabul edilecek biri değildir. aman sakın, o kişi ile görüşülmesi pek uygun düşmez. zira bu kişiler sizin başınızı yugun olmayan bir damat adayı ile bağlayabilirler. çokk tehlikeli çokk.
her saat başı anne tarafından aranılırsınız.neden?kapkaç terörüne kurban gidip,telefonunuzun bir hırsız tarafından ele geçirilip geçirilmediğini öğrenmek istemesinden dolayı.
(bkz: ya sabır)
istanbulda okuyan bir çocuk ve afyonda oturan bir anne
anne: oğlum nasılsın çok merak ettim bugün seni iyisin değilmi?
oğul: iyiyim anne ne oldu böyle telaşlanmışsın?
anne: istanbulda tinerciler üniversitede okuyan bir çocuğu bıçaklamışlarda bende sen sandım bir arıyaım dedim.
2004 temmuz'unda sakarya pamukova'da meydana gelen hızlı tren kazasından hemen sonra, annenin yalova'da amcasının evinde tv seyretmekte olan wokaltwinter'i araması..sonra da hiç bozuntuya vermeden lafı çevirmesi.
aldığım bir saati çalınır diye "okula giderken takma" demesi beni benden almıştır.
şu soruları akla getirir:
- evde mi takayım?
- takmayacağım saati niye aldım.
-Sen sigara mı içiyosun bakiim?
-Yok anne, nerden çıkardın?
-Boş attım, dolu tutmaya çalıştım yavrum.
evden çıkmadan önce ekmek dilimlerini hatta peynir dilimlerini sayar.
gelince anne den şöyle mıkırdanmalar duyulur:
-sen yine birşey yememişsin hatta su bile içmemeişsin sabah bıraktığım gibi.
yüzün kaşık kadar kaldı zaten.

ben hiçbirşey yemeyen bir insanım hatta su bile içmiyorum ama yıllardır bu şekilde yaşıyorum. *
- olm okulda kimseye uyma anarşist olma başımıza
+ yok anne yea olmam
- arkadaşlarınıda iyi seç tamam mı?
+ ii seçtim anne yea deniz, hüseyin, yusuf hepimiz kankayız
- abow
annemin yeni ergen dönemlerde arkadaş tayfasıyla denizde akrobatik hareketler yaparken bizi görmesi sonucunda haz etmediği arkadaştan beni ayrı tutmak adına o açılırsa açılsın sen gitme hem o bağulursa annesi onu öldürür şeklinde olaya farklı şiddet senaryolarıyla renk getirmek istemesidir...
çocukken ;
-pencereden bakarken başımızın ağır gelip sürekli aşağı düşmemiz
-adamın tekinin beni sürekli şeker ve çikolata ile kandırmaya çalışması
-artan yemeğin arkamızdan ağlaması...

büyüyünce ;

-erkek arkadaşın sürekli gazozuma ilaç katması
-göz kaleminden dolayı gözümün sürekli 4.45545 derece miyop olma olasılığı...

gibi paranoyalardır. bunların hiçbiri olmadı... annem aklınca beni dışardaki zararlı etkenlerden korumaya çalışıyordu işte... anne iç güdüsü...keşke annem sağ olsaydı da yine böyle cümleler kurabilseydi. daha fazlasına bile katlanabilirdim.önceden bu cümleleri duymayacağım zamanın hemen gelmesini isterdim, şimdi ise o günlere dönebilmeyi...

(bkz: böyle hayatın taa a q sözlük)
(bkz: şansımı skym)
gerek sabaha kadar pc başında kalıp sabahın köründe de derse gitmekten gerekse hoyrat yaşam tarzından bi süre sonra bünye uykusuzluğu kaldırmaz ve dersten geldiğim bir gün vurur kafayı yatarım. işten yeni gelen anne montunu, çantasını, malını-mülkünü fırlatır odama dalar. sarsarak uyandırır.

annem: uyan sarpes uyan uyan!
ben: ne var ne anne ne bağırıyon yaa? (daha uyku mahmuruyum gözlerimi dahi açamıyorum o derece yorgunluk çökmüş üzerime.)
annem: hasta mısın evladım ne oldu? gözlerin de kanlı kanlı duu bakıyım ateşin var mı?
ben: anne taam yok bişi abartma yorgunum, uykusuzum o kadar. dersten gelince yattım sadece.
annem: ayy doğru söyle bak sen madde mi kullanıyosun yoksa zaten çekmecende de enjektörlerini buluyorum. ne bok buluyon şu merette verdiğim paraları ona yatırıyon demek.
ben: anne bi defol git allah aşkına. enjöktörler başka bişey için lazımdı. uykusuzum rahat bırak beni uyuycam.
!0<&8%/??
tabiki annem: bu oğlan çok eskiden hemen kalkıyordu, şimdilerde zor kalkıyor bir doktora mı götürsek?
babam: off be hanım (bir elinde kumanda bir elinde çekirdek tv karşısında)
-nereye gidiosun oğlum?
-dışarı anne...
-kızlarla mı buluşcan yine?
-erkeklerle mi buluşuyım anne.
-öle değil de kendine adam gibi birisini bul artık çocuğum tıp okusun mümkünse ilerde bana bakar...
-tamam anne doktor kutsiye verip geliyorum ben o zaman.
"istiklal'de çok gezme böbreklerini çalarlar..."

ha?
bara giderken içkini yanında götür ki içine ilac atmasınlar,kendi acıtıgından emin ol.ama ordan alma ki onlar içine enjekte etmenin yolunu bulmus olabilirler,hiç anlamassın valla.
Bak yine bilmem nerede uçak düşmüş..Kesin deprem olacak bir kaç gün içinde..Sakın kalabalık yerlerde dolaşma..

iyi de anne o son dediğini bombalama eylemleri olduğunda söylesen daha mantıklı bi paranoya olmazmıydı?..

Olsun evladım..Deprem olunca izdiham falan olur ezilirsin allah muhafaza..

*!*?/*:S
sene:1998/1999
-taksim'e giderseniz bir yerde uzun süre oturmayın. bomba atarlar.
-dolaşırsanız dikkat edin. bomba koyarlar çöplere.
-otobüslerde sahipsiz çantalara dikkat edin.

gitmeyin desene düz şuna.
canım anam benim sen başımda ol yeter. istediğin kadar paranoya yap serbest.

anaların bir kişiyi sevmediklerinde hep haklı çıktıklarını defalarca test ettim.

anaların paranoyası kutsaldır.
üniversite kaydı sonrası annenin üniversiteye gidenler uyuşturucu kullanır paranoyası ;

-kızım bak tanımadığın kimsenin kolasından içme tamam mı ?
+anne gidip pardon sizi tanımıyorum ama kolanızdan içebilir miyim demiycem heralde !
-uyuşturucu koyarlar içine.
+içmicem anne içmicem ya .
-sen eğilimlisin öle şeylere sakın bak sakın.
+anne üniversitede dağıtmıyolar heralde pahalı şeyler onlar .
-bak nasıl da biliyo vallaha öldürürüm !
+çay almaya gidiyorum istiyo musun ?
-öldürürüm !
+...
en yakın arkadaşım bize geldi oturuyoruz.
annem siyah giyiniyor diye pek kızıyor kıza.

annem: a
kanka:k

a: ışıl yemek yedin mi?
k: yedim x teyze sağol
a: ne yedin kızım?
k: kedi dili x teyze
a: mavi ekran

akşam babamla konuşuyor annem, beni de çağırdılar,

a: rhein ben sana dedim satanist olmuş bu kız.
ben: ne satanisti anne yok öyle birşey nerden çıktı.
a:ee bugün kedi dili yemiş kendisi söyledi.
ben: anne o pasta ya pasta, yok mu şu uzun bisküvililerden kremalı falan yapıyorsunuz hani?

annem rahata geçti, babamla ben gülme krizine, canım benim ya *
yaş büyüdükçe ilişkilerin ciddiyeti de boyut kazanır,
mutfakta gün aşırı,
anne bilmemne de nişanlanıyormuş haftaya, çocuk doktormuş.
aa bak bu da nişanlı hemde mimar çok iyi birisi tanıştım.
hani bizim üniveristeden biri vardı ya bu ay sonu düğünleri var...
anne bu söylemlerin uzamasına dayanamayıp,
*: kızım bak eğer sen böyle birilerini bulamazsan karşıma gelme bak nasıl da bulmuşlar. sen biraz duygusalsında inanırsın ne deseler.
/: yok artık söylediğin lafa bak anne.
*: geliri iyi olacak, iyi bir mesleği olsun bize de yakışan bi damat olsun, aileyle ilişkiyi koparmasın, ailesi de iyi olsun, babalık sorumluluğu taşıyabilsin...(liste böyle uzaaar gider)yoksa hiç başlama bile.
/: anne ne olur sen bul böyle birini getir evleneceğim ciddiyim sen bul!...
*: aaa yok biz karışmayız sana bırakıyoruz kararı.
/: ?!...