bugün

sözlükte en çok bulunan meslek grubu. kötü yanı ise sözlüğe iş getirmeleri.
sözlük formatının dışında olduğunu düşündüğüm anketleri açan kimseler.
kışın sokakta,yazın sıcakta anket yapan,ekmek parası için çalışan insanlardır.
Hiç bir yerden burs alamayınca geçen hafta sonu çalışmak durumunda kaldığım meslek. Güzel yanları da var, kötü yanları da. Ama bu iş bazı şeyleri gözlemlememi sağladı.

* insanlarımızın geneli çok sıcakkanlı, yardım sever. Anket yapmak için yanına gittiğimiz insanların %82,45 i bizi geri çevirmedi. Hatta, '' sırf senin işin görülsün diye dolduruyorum genç. '' diyenler bile oldu. Sağolsunlar.

* Erkeklerimizin %67.58 i işi makaraya sarıyor. Onlarla anket yaparken bolca gülebilirsiniz.

* Erkeklerimizin % 37.46 sı anketöre yardımcı olmak adına arkadaşlarını da örgütlemeye çalışıyor.

* Kızlarımızın %62.18 i işi çok ciddiye alıp sorular üzerinde dakikalarca düşünebiliyor.

* Kızlarımızın %12,64 ü anket sonunda isim ve telefon numarası vermekte çekiniyor.

* Kızlarımızın %04.32 si anket sonunda anketörün de telefon numarasını istiyor.

Durum bu.

Not: Verilen yüzdeler tamamen uydurma olup, inandırıcı olmak adına küsüratlıdır.
ev arkadaşıma Samsung Galaxy Tab gönderip Zonguldak, Çaycuma ve Ereğli'deki toplam 105 adresin 90 tanesini gezmesini istedikleri için kanımın ısındığı iş dalı. 300TL cepte diyor bir de. *
dünyanın en yorucu ve stresli işidir. canlı canlı kanıtı işin;
http://www.yayin.tv.tr/ya...d=108&w=640&h=480
öğrenciyken anketörlük yapayım para kazanayım derseniz; dikkat! herşey başınıza gelebilir.
uzak durmanız gereken bir iştir.

sosyalleşirim ne biliyim gezerim diye bu işe merak salanlar amınıza koyim baştan. anketörlüğü bölgeye bağlı olarak yaptım. ve öyle gezm falan yok. ankara'da yaptım, günlük 50tl fakat maaşı 2 haftada veya aylık olarak alabiliyorsunuz. adam size ilk önce demet sonra mamak en son eryaman ı veriyor. bölge içindeki siteler arası en az 1 km ve günlük ortalama 8 km yürüyorsunuz. yol yemek vb. maaşınıza dahil değil ve cebinizden veriyorsunuz. günlük ulaşmanız gereken kotaya ulaşamdınız mı tüm gününüz boşa geçmiş sayılıyor.

kısacası götümüzden kan alırlar kamil kan.*
dünyanın en zor işi. yapmadım, Allah yapana kolaylık versin dediğim iş.
zor bir iştir. sizi iplemeyen hatta 'çekil başımdan be!' diyen insanlar çoğunluktadır. üniversite döneminde yaptım bir aralar iyi bilirim. allah yardımcıları olsun.
Sakın Ankötörlük yapmayın. Dünyanın en ahmakça işidir.
Para kazanmakta çok zor.
Aranan tipte insan bulucaksınız. 30 dk. ile 120 dk. arasında anket yapacaksınız,
Adam anketin sonuna kadar sabretecek ve bırakıp gitmeyecek.
Adam sizin tanıdığınız birisi olmayacak.
Sonra araıp soruyorlar birde anket yaptınızmı? diye
Paranızı ona göre verecekler.
gercek anlamda sadece ve sadece sabırlı,gırısken,dayanıklı,atik ve dıksıyonu duzgun, akıcı konusabılen, ınsanlara guven verebılecek fızıksel gorunume sahıp ısanların yapabılecegı zor bır ıstır.
bugün başladığım iş. ama keşke gıdayla alakalı olmasaydı. adamların benden istediğ şey masası olan yerlere git soru sor. e ramazan ayındayız. oruç da milletin başına vurmuşken sen bana diyosun ki git dönerciye aylık kazancını sor. herifin müşterisi yok zaten. benden çıkarıyo sinirini. olmuyo böyle. ha bi kaç tane işletmeci sırf öğrenci olduğum için sorulara katlandı onlar ayrı. Hayır adam bide şu ana kadar bu soruları sadece bi kişi yanıtsız bıraktı demişti. Ulan sanki cevaplayana megan fox veriyolar. 20 yere gittim 15i karavana. Daha para alacağım da belli değil. Ama vericekler herhalde. Şu an yanıbaşımda şirketin asus tableti var çünkü. Büyük bi şirket yani. Şu kamerayı almamı sağlasın da.
sakın başlamayın!
50 kişiyle görüştüm , sadece 1(yazıyla bir) kişi yaptı. ki ben daha iyi durumdayım.
yanisi öyle öğrencisin diye kimse senle anket falan yapmıyor. istersen doktora yap , kimsenin sikinde değil.
Anketörlük yapmak isteyen arkadaşlar için Biraz bilgi vereyim ;
Efenim yaklaşık 1 yıldır bu işin içindeyim Hem üniversitede okuyor hemde ek gelir olarak
bu işi yapıyorum..öncelikle bende sizin gibi bu işi internetten araştırdım ve korkunç
yazılar gördüm her neyse para lazımdı ve bulunduğum ildeki anket şirketi verildi.

Öncelikle eğitimde Bir anketin yaklaşık süresi 40 dakika ve sokakta birini öldürsen
bu kadar durmaz yanında Eee napıcaksın bunun bir çözümü var elinize bir kağıt kalem
alıyorsun ve adamın yanına gidiyorsun yapacagın anketin sadece özet sorularını
cıkarıyorsun ve adama soruyorsun 2 dakika bile sürmüyor en sonda adamdan
rica ediyorsun abi ararlarsa eğer anket tabletle yaptı 40 dakika sürdü..
bunu yaparak başarı oranınız %50 Ayrıca her projede kendinize bir
anket giriyorsunuz bununda 5 lira olarak düşünürsek yemek parası
ayrıca 10 anketten 2 tane kapalı telefon numarasını koyuyorsunuz
alın size 10 tl daha.

ilk zamanlarda eziliyorsunuz ama işi öğrendikten sonra
kullan ben şu an sadece ofiste oturuyorum ve anketi arkadaşlarıma
yapıyorum telefon kontrolündeki soruları arkadaşlara söylüyorum
ve böylelikle para kazanıyorum.
ha ek özellik olarakda bu meslekte özgüven kazanıyorsunuz.
insanları tanıyorsunuz bu işte bi nevi insan zarrafı oluyorsunuz.
ilerleyen günlerde devamını yazarım.
Bana göre en boktan meslektir, sabahtan akşama kadar o cadde benim, bu cadde senin, şu apartman benim, bu aparman senin diye gezinirler. 100 kişiye sorar 10 kişi zaman ayırır.

Bu meslek ile ilgilenen insanlara tavsiyem başka meslekler bulun, çekilecek iş değildir.
Oldukça zor bir iştir. Yaklaşık 2 yıl önce yapmıştım.1 hafta sonra bıraktım işi.insanlar çekilecek gibi değiller.
Bundan 4 yıl önce, bir yaz tatilim sürecinde yapma gafletinde bulunduğum iş. Sadece bir gün süren anketörlük maceramda migrosun çerez reyonunda tahmini 50-60 yaşları arasında bir amcayı sinirden sikme durumuna gelmiştim.

- Merhabalar, vaktiniz varsa 5 dakikanızı alabilir miyim ? ( Hayatımda hiç kimseye bu cümleyi kurmam, anketörlük bu cümleyi size de kurdurtabilecek bir meslektir. Meslek ??)

- Ne vakti ya, dalga mı geçiyorsun benimle, tüm manyaklar beni buluyor. ..

Ben o saniye bir dede sikebilirdim sinirden. Gergin insanların yapmaması gereken işlerden biri olduğu kanaatindeyim.
Kadınların çok daha başarılı olduğu meslek. Sebebi açık.
her türlü gavat tribine karşı güleryüzlü ve sabırlı olmanızı gerektiren meslek. ilk başlarda biraz kasar ama sonra insanların cahilliğinde boğuluşlarını büyük bir hayretle izlerken eğlenmeye başlarsınız. mis gibi iş.
Genelde öğrenci kesimin içinde bulunduğu sektör.
gerçek anlamda insanların bambaşka bir yüzünü görürsünüz bu işi yaparken. Size insan gibi değil başla bir varlık gibi bakarlar. özellikle çaresizce kotayı doldurmaya çalışıyorsanız insanların eteğine yapışıp yerlerde sürünerek rahatsızlık verirsiniz. ödev için yapıyorsanız kendinizi daha havalı hissedebilirsiniz. şahsen ben triplere girmiştim. * ama bunu para karşılığı yapıyorsanız bi fakirlik duygusu her yanınızı kaplar. zor bir iştir. iki kere yaptıktan sonra karar verdim ki karşıma çıkan anketörleri es geçemeyeceğim onlara yardımcı olacağım. insan yaşamadan anlamıyormuş...