müslüman atalaraımızın emaneti..

her karışı müslüman kanıyla yoğrulmuş yurdum. ve de son olarak müslüman halkın direnişi ile bağımsızlığını kazanacaktır..
Medeniyet mezarlığı.
yiğidin harman olduğu yer.
turklerin yasadigi yer. kuresel isinma sebebiyle ilerleyen bikac yuzyil icinde orta dogu ve kuzey afrikadan goc eden araplarin mekani olacaktir. bu bir tahmindir. zaten 3 milyonu geldi. hayirli olsun.
Ulan o kadar Hitit,frig,pontus,bizans,roma,kimmer,hurri,urartu,lidya,likya,osmanlı,selçuklu dönem var biz gele gele akp dönemine denk geldik.
acıdan geçmeyen şarkılar biraz eksiktir diyen minik serçe misali, Anadolu'dan geçmeyen türkü biraz eksiktir. şimdilerin türkücüleri paso ajitasyon kokan yeni yetme türküler pompalıyor piyasaya.
yüreğe dokunan ahmed arif şiiridir.
insanların içinde ilk okuduğum şiir olduğu içinde yeri çok farklıdır..
öyle yıkma kendini,
öyle mahzun, öyle garip...
nerede olursan ol,
içerde, dışarda, derste, sırada,
yürü üstüne - üstüne,
tükür yüzüne celladın,
fırsatçının, fesatçının, hayının...
dayan kitap ile
dayan iş ile.
tırnak ile, diş ile,
umut ile, sevda ile, düş ile
dayan rüsva etme beni.
adam gibi adamların yaşadığı coğrafya.

görsel
mö 3000 den 1923 yılına kadar kurulan devletleri usanmadan yazacağım.

troyalılar
traklar
iyonyalılar
hattiler
luviler
palalar
kaşkalar
hurriler
mitanniler
hititler
arzavalılar
urartular
frigyalılar
kimmerler
kassitler
kolhisliler
karyalılar
assuvalılar
lidyalılar
misyalılar
likyalılar
pamfilyalılar
kapadokyalılar
kilikyalılar
keltler(Galatlar)
muşkiler
fenikeliler
medler
persler
taballar
antik yunanlar
asurlular
yahudiler
ahameniş imparatorluğu
selevkos
lazika
roma yunanistanı
galatya
bitinya
roma imparatorluğu
doğu roma imparatorluğu (bizans)
sasani imparatorluğu

Büyük selçuk devleti
1.dönem anadolu beylikleri
moğol imparatorluğu
2.dönem Anadolu beylikleri
osmanlı imparatorluğu
Timur devleti
türkiye cumhuriyeti

Yunanlar, farisiler,çeçen-inguşlar ve hatta lazların dahi devlet sahibi olduğu ve tarihine geçtiği bu toprakların en kadim halkı nasıl oluyorsa kürtler olmuştur.
milyonlarca yıllık kadim tarihlerine ve uygarlıklarına rağmen kürt isminin ilk geçtiği belge ise arap yazmalarında çıkmıştır. 
2014 yılında ise kadim kürt halkının yüce temsilcileri türk milletini misafir olarak tanımlamış, aslolanın kürtler olduğunu öne sürmüştür.
kadim kürt milletine son sözümü kendi temsilcileri osman baydemir'in ağzından veriyorum 
hasiktir diyorum
dünyanın en yiğitlerini çıkardığı gibi en orospu çocuklarını da çıkaran topraklar.
Dünyanın büyük kuş göç yollarından ikisi Anadolu’dan geçiyor.
ankara savaşından sonra timur,

"bu hesapta olmayan bir savaştı. şimdi atlarınızın ayaklarına bez bağlayın da bu fesat toprak türkistan'a bulaşmasın".
Türk boylarının uğrak noktası kimisi gelmiş geri gitmiş,kimisi yerleşmiş, kimisi buradan başka bölgelere gitmiştir

1000 yıldır Türk boylarına ev sahipliği yapan coğrafya.
iskitlerden beri türkün yurdudur toprağıdır. 1071den beride egemenlik türkündür. eline keleş olan dağlık mağara magandaların değil.
geçmişten günümüze mozaik bir yapıya sahip olan ve devam ettiren coğrafi bölge. ayrıca nice uygarlıkların beşiği olmuş yer.
hakim devletlerin isimleri zaman zaman değişse de öyle veya böyle yaklaşık 1000 yıllık türk toprağı.

günümüzde de gerçek anadolu tabirinin yarımada olduğu ve bu yüzden doğu anadolu ve güneydoğu anadolu bölgelerinin gerçek anadolu coğrafyası tabiri içinde yer almadığını ele alırsak nüfusunun tamamına yakını türktür.
Abd gibi dünya üzerinde ırkların en çok birbirine karıştığı topraklardır.. o yüzden buralarda ırkçılık yapmak komik ve absürd..
sanıldığının aksine tamamı türkiye sınırları içinde olan ancak türkiye'nin tamamını kaplamayan coğrafi bölgedir.
tarihi adı küçük asyadır.

görsel

haritadan görüldüğü üzere çoğunluğu anadolu coğrafyasında yer alan son doğu illerimiz osmaniye, k.maraş, malatya, erzincan, bayburt ve rize'dir. bu illerin doğusu ise anadolu tanımının içinde yer almamaktadır.

şanlıurfa, mardin, diyarbakır mezopotamya coğrafyasına aittir.
ardahan, kars, ığdır, ağrı ve nispeten erzurum ile van ise kafkasya coğrafyasıdır.
trakya'yı ise söylememe gerek yok edirne, kırklareli, tekirdağ ve istanbul'un çatalca bölümü.

göründüğü üzere türkiye tek bir coğrafyadan ibaret bir ülke değildir yalnızca baskın coğrafyası anadoludur.

son olarak eklemek gerekirse özellikle batı ve güney kıyı şeritlerini baz alırsak candır anadolu.
Anadolu buradaki roma valiliğinin adıydı. Türk milletinin binlerce yıldır bu topraklara verdiği isim küçük asyadır.
Dinciler yüzünden üzerindeki medeniyet son 14 yıldır sekteye uğramıştır.
Orada yasayan herkesindir.
Türklerindir.
kadim kürdistanın büyük bir kısmını oluşturan topraklar.
Üzerinde hiçbir zaman kürdistan kurulmamış topraklar

Persler,yunanlar,anadolu kavimleri,lazlar,gürcüler,türkler hepsinin üzerinde devleti var bir bu amına koyduklarımın yok.
isminden midir bilmem ama orada yaşayan tüm insanların iyi yürekli olduğu sanılan bölgedir.