bugün

günlük hayatta sürekli küfür eden insanların en çok kulladığı küfür.

"amına koyim" şeklinde söylerler genelde.
ağız alışkanlığı yapan bir küfür olup ayrıca yeni nesilin cümle sonuna nokta(.) yerine koyduğu fiil bildiren kelime çiftidir.
bir bağlaç..
bir rica..

Kızların ağzına yakışmayan küfür.
kötülük insanın içindedir teorisinin en büyük kanıtlarından olan küfür.

hemen hemen her millet, her dilde geçerli olan küfürdür.

şimdi başlıyoruz;

öyle ya da böyle, amına koyayım kelime grubu, sevginin, aşkın en temel atraksiyonu, zevkin, şehvetin fiziksel aktiviteye dönüştüğü sex'in anahtar hareketini temsil eder. amiyane tabirle erkek kişi am'a koyan, dişi kişisi amına koyulandır bu sex olayında. ve bu doğanın, tanrının artık neye inanıyorsanız, iki farklı insan cinsine yüklediği en temel roldür. hepimiz, evet hepimiz, bu kelime grubunun oluşagelmesiyle vücut bulduk. ama bunu en pis küfür olarak kullanıyoruz.

öncelikle bu biçim olarak olmasa da şekil olarak tüm toplumların erkekerkil olmasının da en büyük kanıtıdır. amına koyayım lafının biçim olarak birisine üstünlük sağlaması söz konusu değildir. iki farklı rol birbirinin tamamlayandır. bir başrol oyuncusu ve bir yardımcı oyuncu durumu burada yoktur. yani fiilin uygulamasının olabilmesi için iki bireye de eşit sayıda ihtiyaç duyulur. bu açıdan baktığımız da amına koyayım'ın küfür olabilmesi ilginçtir. ama ne yazık ki bu açıdan değil de erkekerkil açıdan baktığımızda bu en büyük küfürdür. zaten karı gibi , kız mısın olm şeklindeki kelime öbekleri de erkekler tarafından büyük hakaret olarak algılanmaktadır.

erkekler aşkın, sevginin, şehvetin en temel aksiyonunu küfür edinmişlerdir. bunu yaparak egolarını tatmin etmektedirler. biz koyarız şeklindeki tatmin yanlıştır. birbirini ancak tamamlayabilen iki farklı parçanın birbirine üstünlüğü söz konusu olamaz. velhasıl erkekler bu şekilde bir yanılgı içinde bunu bu denli ağır bir küfür haline dönüştürerek kötülüğün insanın içinde olagelen bir his olduğuna, sonradan kazanılmadığına hükmetmişlerdir.

dişi kişilerin naif yapısı bu durumda ön plana çıkar. demem o ki, erkek cinsi kendisine biçilen rolü, yaradılıştan itibaren tarih içinde saptırmış ve dünyanın bu günlere gelmesine sebep olmuştur. aileisini, yakınlarını koruyabilmesi için kendisine bahşedilen güç ve kararlılığı farklı yönlere kullanmış, kendisini özel olarak tanımlamıştır.

özel olan tek şey, her erkek için var olan bir özel dişidir.

(bkz: anne)

özel dişinin varolduğu erkekten başka da, özel olan bir şey yoktur.

edit: ayrıca böyle bi başlık vardı türkçe karakter olayına kurban gitti. (bkz: amina koyayim)

edit2: bildiğin erkeğim ben. *
dillere pelesenk olmuş söz öbeği. hayır bir de gerçeğe dönüştürebilseler gam yemeyeceğim.
serzeniş ile karışık agresyon üzerinde, testesteron içerikli yoğun, fonetik, argo tepki. cinsel çağrışımdan uzak, maçovari, sert erkeğin günlük ağzı haline gelmiştir.
kızlar söylediğinde gülünen sözdür. pek hoş değildir lakin gülünmesi gereksizdir. yapılamaz hiç birşey yoktur.

(bkz: erotik shop)
küfürden daha çok tepki ünlemi olmuş söz öbeği;

-olum hoca yok ders iptal
-vay amına koyayım(!) batağa gidelim lan!
yöreden yöreye farklı haller alan küfür.

batıdan doğuya gidildikçe daha da enteresanlaşır..

batıdan doğuya doğru sıralanışı:

amına koim
mına koim
amuna koyim
muna koyum
hamna koym
anuna hoyim
amuna goyum
amua oim
hamuğa goym
hamuğa ğoyam

şeklindedir..

her türlü noktalama işaretinin yerine kullanılabilirliği de vardır. o açıdan gayet seviyoruz kendisini..
En popüler, en rahat deşarj mekanizmasıdır. Pelesenk olmamış dil, söylenmemiş nesne/kişi yok gibidir.
kısaltılmış halleride mevcuttur.
şöyledir;

(bkz: amk)
(bkz: amq)
(bkz: aq)
Türkiye'de kullanılan en yaygın küfürdür.*
bu küfür sol frame' de durdukça, hangi başlıkla birleşse başlıkları alt alta okumak başlığına yazacak entry olur. * *
turkce'nin yazildigi gibi okunmayan bir dil oldugunun kanitidir, kimseden su gune kadar soyle acik, net bir amina koyayim duymadim. amina koyim olur, amina koyum olur ama koyayim ne yazik ki..
türk klavye edebiyetında, adeta nokta tuşu yerine geçirilmiş bir aq! kullanımı da vardır bunun.
sol framede görünmüyor olacağını ümit ettiğim birleşik fiil grubu.
edit: görünüyormuş valla...
"aminöm" şeklinde telaffuz edildiğine tarafımca şahit olunmuştur.
10 dakika içinde yüz kez duymak zorunda olduğum küfür; ama söyleyenin hakkını yemeyelim adam virgül yerine kullanıyor.

istanbul' da bugün cehennem sıcağı var malum. cam, kapı açık oturuyorum evde. evin karşısındaki parkta gençler muhabbete dalmışlar. bir tanesi hararetli hararetli bir şeyler anlatıyor; ama ben bu kadar amına koyayımı bir arada duymadım. cümleleri birebir yazıyorum:

- söyledin de çalıştırmadım mı amına koyayım?
- mert bizde, ali bizde, sefa bizde amına koyayım. lan oğlum nereye sığıcaz o kadar adam amına koyayım.
- siz benden önce giriyosunuz sınava amına koyayım. ben eylülde giriyorum. ben eylülde yokum ki amına koyayım.
- lan ebenin amı amına koyayım.
- geçen annesi geldi. yok dedim. sonra, amına koyayım aradan zaman geçti(...)
tdk'ya uygun bir küfürdür. *
(bkz: mınaki)
nokta yerine de kullanılır.
dün şuralara gittik *mınagoyum sora geri geldik *mınagoyum
cmylmz'nın ağzına da ayrı bir yakışır.

1.

-gora çok küfürlü amına koyayım.
+e evet? senin yüzünden olabilir mi acaba?

2.

-milyon dolarlar harcanan sinema sektörü bunun için mi var ya?
+ışık geçti mi kablo geçti yün kalktı
-amına koyiiim.
+bu mu? film bu mu ya?!

3.

-vazoyu kim kırdı?
+ben kırdım babacığım bi daha kıriyim mi amına koyiiim?

4.

-david copperfield geldi, herif havada uçuyor en önden seyrediyorum iki metre arkamda dönen muhabbete bak
+keşin ip var amına koyiiim bak şurda.
er kişinin ağzına yakışan, tek ve en şık küfürdür. garip bi cazibesi var yani küfürü desteklemiyor olsak da, çok entersan.

"aq, mına koyim, abura koyim" şeklinde yazlışı ise bir o kadar itici bu küfürün. olacaksa tam olsun, olmuyorsa da yürüsün gitsin.
Bazen kullanıldığında Bayan var ayıb oluyor diye ikaz edilen sonra da pardon birader diyerek özür dilenmesine neden olan cümle.