bugün

Yaşadığım şehrin -kimi kesime göre tarihi, kimi kesime göre kürtçe- adıdır.
sokaklarında şöyle sahnelerin yaşandığı şehir;
https://www.youtube.com/watch?v=z-vTLDBVJ0Q
Diyarbakır orası evladım amed yok.
Eski Diyarbekirin yeni diyarbakırın ermenice ismidir.
pilihozla potamya arasındaki göl
pilihozdan bin eşşeğe çık bayırı
sola dön muhtarın fındığı geç
kekeç bakkalı da geç tekrar sol yap
tam tepede.
amed şehrim benim
sende saklı tüm düşlerim.
başkenti pilihozdur.
Her akşam rüyasında dağdaki hevalleri görüp ıslanan kekoların diyarbakırıma taktığı sikik isim.
Diyarbakır orası amed değil var mı Başka bir soru?
1 kasım seçimlerinde şehrin bilbordlarinda iktidar partisinin 'amed' diye nitelendiren Diyarbakır.
(bkz: amed kerhanesi)
Turkmen beyi derken ? Turkler yokken ermeni, kurt, suryani vardi oralarda tarih ilgisi sifir olanlar bir zahmet ya yorum yapmasin ya da yapacaksa oyle kulaktan dolma bilgilerle yapmasin. Turk tarihi bilgisi 1071 malazgirt savasi ile baslayan adamlara ogretecek cok seyimiz var daha.

Tanim: bircok kulture merkezlik yapmis mezopotamya sehri.
(bkz: amid)
tarihe ilgisi olan açıp şehir hakkında birkaç kitap bile okumuş olursan adının amed olduğunu anlarsın lakin anlamamakta ısrar eden kara cahiller var şehrin asıl adı amed'dir.
Ben amed derim siz diyarbakir diyin ama azcik kendi beyninizi kullanip hareket edin yavas yavas eskiye donus zaten var iki uc yil sonra amed olsa ne diyeceksiniz? Trabzon da turkce zaten degil mi ? Rumca ismi kullaniyorsunuz ne guzel is amed e gelince mi turklugunuz kabariyor ?
Kürdistan coğrafyasının en çok zulme uğrayan bölgelerinden Birtanem.
Geçmişteki adı ameddir günümüzdeki adı diyarbakirdir. isteyen amed der isteyen diyabakır der. Biz kürtler olarak amed diyoruz ve kültürümüzü geçmişimizi yansıtmak istiyoruz.
türkiye'ye ait bir büyükşehirdir. adı isterse ubeydullah olsun, bu değişmez rkdşlr. haybeden agresyon yaşadığınıza yazık...
(bkz: diyarbakır)
Diyarbakırın yunanca adı.
diyarı bekir ne zaman amed oldu.
Amip gibi o ne lan öyle.
Bir ilimiz.

En şanlı, en soylu olanından.
Türkiye nin kıç deliği.
argoda göt demektir.
'Dj serser! bel@' modunda takılan tırrek Kürtlerin diyarbakır'ıma taktiği Sokuk isim.
güncel Önemli Başlıklar