1. 1.
  * 1840-1897 yıllarında yaşamış fransız yazardır.1868 de le petit choseadındaki otobiyografisini yazmıştır. lettres de mon moulin* adlı eseriyle tanınmıştır.naturalist akımın öncülerindendir.
  ... pafküf
 2. 2.
  Alphonse Daudet, Nimes'de bir tüccar ailenin çocuğuydu. Oldukça avare bir gençlik döneminden sonra ailenin iflâsı üzerine on beş yaşında öğrenimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Paris'te kendi halinde bir gazeteci olan ağabeyi Ernest'in yanına gitti. Ertesi yıl (1858), yayımladığı bir şiir derlemesi. Sevdalı Kadınlar, onu edebiyat çevrelerine tanıttı. Asıl başarıya, güneydeki gençliğinin ve başkente gelişinin hikâyesi olan Küçük Şey (1868) ve özellikle Provence yöresini sade bir dille canlandıran eğlendirici masallar derlemesi olan Değirmenimden Mektuplar (1869) ile kavuştu. Taraskon'lu Tartarin, Tartarin Alpler'de, Taraskon Savunması ve Taraskon Limanı ile, Daudet muziplik ve canlılık dolu bir küçük taşra dünyası yaratmıştır. Böylelikle, karikatüre yakın gülünç bir güney folklorunun doğmasına katkıda bulunmuş oldu. Alfonse Daudet daha sonra 1897 senesinde öldü.*
  ... kidd
 3. 3.
  edebiyat yaşamına şiirle başladı. sonra öykü ve roman yazdı. yazılarında şiirli bir anlatım, güçlü bir gözlem görülür. naturalist romancılardandır.

  dilimize çevrilen başlıca eserleri: değirmenimden mektuplar, casus çocuk, jack
  ... getto
 4. 4.
  en önemli eserlerinden biri tarasconlu tartarin'dir.
  1 ... vedat chili peppers
 5. 5.
  '' Suçu bağışlayan asildir, ancak özür dileyen daha asildir. '' sözünün sahibidir .
  1 ... yordam
 6. 6.
  Degirmenimden mektuplar adlı kısa öykü kitabındaki yazılarla bazen eleştirel bi dille döneminin durumunu yansıtmış, bazen de gayet sade ve samimi bi dille bi aşk hikayesi sıkıştırıvermiştir araya. dili, gel oku beni diyor, çok akıcı bi dili kullanmış. Ne kadar bazı karakter ve yer isimleri yabancı olduğu için ya da dönemin reel olaylarını aktardığı için zorlansanızda, çünkü yeterince fransız tarihi ile ilgili bilgim olmadığı için, sıkılmadan okuyabiliyorsunuz. Öykülerindeki öğütleri ve anlatmak istediklerini ince ve zeki bi şekilde aktarmış okuyucuya.
  ... hayat bos pompala cos
 7. 7.
  'Sapho' adlı romanıyla natüralistler arasına girmiştir.
  1 ... sakuya