bugün

arastirmalara gore yıllar yıllar önce mekkede alkol serbestmis. ama bizim araplar ağzıyla içmeyi bilmediği için alkole sonradan yasak gelmis. mantiken düşündüğümüzde de tıp alanında bu kadar yararlı olan, bakınız fazlası demiyorum ama az icince bile insana faydali olan şey neden haram olsun?

örneğin bira kanı temizler, şarap kalbi temizler vs vs...
nihayetinde bira dediğin arpa suyu rakı dediğin üzüm şerbetidir. helaldir içiniz.
kişinin kendi kontrolünü kaybetmesi yüzünden yasaklanmıştır. alkollüyken gelen gereksiz bir öz güven yüzünden kişi, allaha şirk koşabilir. bu ve bunun gibi nedenlerden haram diye biliyorum. varsa yanlışım düzeltirsiniz.
alkol alman tıbben yaralıysa değildir fakat böyle bir durum yoksa haramdır, diye biliyorum.
alkol değil içki haram.

içkinin tanımı: içildiği zaman sarhoşluk veren sıvıdır, az veya çok içilmesi fark etmez.
içinde alkol olması da şart değildir ama çoğunlukla içkilerde alkol kullanılır.

alkol kimyasal bir maddedir, bir çok yerde kullanılabilir, kullanılmasında da mahsur yoktur dinen.
avam insan sorusudur.

[vay be sözlükte bu başlığı açan biri olmamış. demek ki sözlükte böyle saçma soru soran andavallar yok. bi dakka lan. bu başlığı ben açtım. e ben mi andaval oldum şimdi.]
''kuran'da bira geçmiyor ki .s'' gibi cahil cevaplarına maruz kalacak soru cümlesi. haramdır hacıs.
(bkz: biranın da en az alkollüsü)
alkolsüz bira haram değildir
(bkz: azı haram olan şeyin çoğu da haramdır)
(bkz: le bira)
http://cdn.listelist.com/...erdogan-bira-hamallik.jpg
Efes Pilsen ise haram olmayan Tuborg ise haram olan içecektir.

(bkz : kime göre veya neye göre haram ? )
haram değildir hamallıktır. * bi oturuşta 10 tane bira içmiceksin mesela benim gibi, sonra ay selülitim çıktı ay göbeğim çıktı ay kıçım büyüdü. ya da olaya şurdan yaklaşalım, rakı gibi bi gerçek varken bira haramdır. *
- biraz haram mı ?
+ Tabi haram !
- Hmm .s .s Peki filtresiz bira ?
+ Alkol varsa haramdır !
- Ok .s .s Peki alkolsüz bira ?
+ Bira kasasını ana...
Yüzde beş haramdır. (bkz: biranın alkol derecesi) Extra biraz daha haramdır normal biraya göre. Rakı, votka derken artan alkol derecesi aynı zamanda haramlık derecesidir. Kolonya da yüzde seksen haramdır. Fakat içilmediği sürece sakınca yoktur.
alkollüsü haram.
alkolsüzü haram degildir.

dogru?