bugün

kurtlar vadisi pusu adlı diziye katılmış oyuncudur.
(bkz: hoş geldin turgay atacan)
baba ocağı'nda insanı yaran, müthiş oyuncudur.
diğeri (bkz: uğur demirpehlivan)
ali sürmeli için söylenecek söz yoktur. oyunculuğu, insanlığı müthiş birisi. aldığı her rolün hakkını verir.
Büyük oyuncudur.
(bkz: filler ve çimen)
(bkz: güneşi gördüm)
(bkz: deli yürek)
ne derece kral bir oyuncu olduğunu bugün bir kez daha göstermiştir. 6 yıldır acaba ne zaman bir yerinden bu diziye dahil olacak diye beklerken bugünlere nasipmiş onu görmek. yarattığı karakter yine bir fenomen olacak. bu arada iskender karakterinde turgay atacan tonuyla konuşurken zaza tiplemesinde apayrı parmak ısırtıcı bir şive söyleniyor. bir oyuncudan daha fazla ne beklenebilir ki.
(bkz: şeref zazaoğlu) on numara oyuncu.
ali sürmeli; "Üçkağıtçı' din adamı portresi Cumhuriyet'in projesidir".
çok iyi bir oyuncudur. ama ondan önce çok iyi bir insandır. son günlerde hakkında yazılan haberlerde 'bölücü' olduğu söylenmiş. kendisinin vatan sevgisini tartışmam bile. söyledikleri tamamen yanlış anlaşılmıştır. tabi şahsi düşüncem. tv'de çok kısıtlı zamanlar içinde konuşması ve canlı yayınlara çokca çıkıp açıklamalar yapan biri olmaması nedeniyle böyle bir izlenim yaratmıştır bazı insanlarda. ben kendisinin çok temiz kalpli biri olduğunu düşünmekteyim.
baba ocağı adlı dizide döktürmektedir. birkaç yıldır muğla'da yaşıyorum ve televizyonda gördüğüm adam sanki adeta alt komşum ya da bakkal amca falan. gerçi rolü farklı ama şivesinden dolayı diyorum. tam bir muğlalı olmuş.
1959 doğumlu tiyatro ve sinema sanatçısı. deliyürek dizisinde yer altı dünyasını temsil eden karakteri ile daha fazla tanınmıştır.
sanırım akp kafalı o yüzden pek sevmiyorum lakin yiğidi öldür hakkını yeme iyi oyuncu.
Tv8'de Bir Yıldız Masalı programının konuğu olan Zafer Algöz anlatmıştı.Erkan Can ve Zafer Algöz Bursa Devlet Tiyatrosu'na kabul ediliyorlar ama çok tartışma yaşanıyor yaşları küçük olduğu için. Normalde kabul edilmemeleri gerekirken yeteneklerinden dolayı tiyatro müdürü sorumluluk alarak kabul edilmelerini sağlıyor.Tiyatroya gidip gelirken tiyatronun önündeki simitçiden simit alıyorlar ve zamanla o simitçiyle arkadaş oluyorlar.Simitçi günün birinde urfa şivesiyle soruyor "kardeşler siz içerde ne yapıyorsunuz" diye.O gün davet ediyorlar içeri simitçiyi ertesi günde daha sonra ki günde.içeriden sorulunca bu ne ayak gidip gelio diye, Zafer Algöz ve Erkan Can müdüre giderek durumu anlatır "Arkadaş çok yetenekli çokta sevdi tiyatroyu, müsade edersiniz bizimle derslere girsin" diye.Müdür tiyatronun devlet kurumu olduğunu ve herkesin yararlanma hakkı bulunduğunu belirterek izin veriyor derslere girmesine.Ali Sürmeli ailesinin geçimini sağlamak için sattığı simitleri devlet tiyatrosunun önünde değilde başka bir yerde satsaydı, belki bugün oyunculuğunu izlemekten mahrum kalacaktık.
yeteneğine şapka çıkarılması gereken tiyatrocu.baızlaırı vadı sadece tek bir yörenin şivesini çok iyi yapar diğerini hiç yapamaz bu adam doğu,ege,karadeniz her yörenin insanı gibi.bir gün bakıyorwsun egeli oluyor bir kaç ay sonra aynı adam karşına zaza olarak çıkıyor.pes doğrusu böyle yetenek çıkarmıydı bizden dedirtiyor insana.
bir keresinde bu adam basın mensuplarına şöyle demişti. 'basın, basın gidin lan'. allah ne verdiyse sonra girdiydi millete. bu olay deli yürekten sonraya denk gelir ne garip adamdı allase.
Kolpaçinodaki rolünde şahsen izlerken tüylerim diken diken oldu. Olum nasıl korkutuyor be adamı.