bugün

müslümanlar alevileri katletti diyen kişi düşüncesidir. müslümanlar alevileri katledemez zira alevilerde müslümandır.
Cahillik göstergesidir.
alevilik islamdan bagimsiz degildir, islamdan ogeler tasir, bu dogru; ancak tamamen islam'in bir mezhebi oldugunu sanmak aleviligi bilmemektir. alevilik bunyesinde islam kadar hristiyanlik'dan pagan adetlerine kadar bir cok baska unsurlar da tasir.

"muslumanlar alevileri katletti" demek ise sadece alevilik sunni islam'dan ayrisabildigi icin degil; ayni zamanda "muslumanlar hristiyanlari katletti" ve hatta "muslumanlar muslumanlari katletti" gibi hadiseler yasandigi icin de yapilmasi mumkun olan bir tanimlamadir.
alevilik islam içinde bir mezheptir. ani hristiyanlıktaki katoliklikle ortodoskluk gibi. bazı öğeleri farklıdır ama islamdır. hristiyanlıkla alakası yoktur. sadece biraz eski türk dinlerinden parçalar taşır. örneğin kadın erkek birlikte ibadet edebiliyor çünkü eski türk dinlerinden gelme bir adet. eğer alevilik islamdan değildir diyorsa sabaha kadar tartışa biliriz çünkü sülalemde alevilerde mevcuttur yakından tanırım o yüzden.
hz ali'nin caminin önünde vurulması nedeniyle camilere ayak basmayan aleviler,tabii ki islam dinine mensup olacak.
"mazur gör abisi" denilebilir. mezheple dini karıştırır bu insanlar. yazıktır.
alevilik bir din midir sorusunu akıllara getiren sanrı.iyi de islamın içinde kollara ayrılmış dinler mi vardır ki,alevilik te bunlardan biri olsun? ne alaka yani.alevilik bir din çeşidi değilse öyle sanmak böyle sanmak diye cümleler kullanmakta aynı derecede saçmadır.
(bkz: etme cahille muhabbet her sözü ayrı incitir)
kendilerini islamdan soyutlayan alevilerin hatta ateist alevilerin(garip ama) olduğu düşünülürse gayet doğal bir sonuç olabilir.
--spoiler--
alevilik islamın içinde mezheptir.
--spoiler--

benim bildiğim 4 hak mezhep vardır.onlarda;
Hanefi, Şafii, Maliki, Hanbeli dir.
öncelikle alevilik islamda mezheptir diye düşünen arkadaşlar, alevilik bir mezhep değildir. islamda 4 adet hak mezhep vardır. alevilik tamamen farklı bişeydir. aleviler, ibadet şekilleri tamamen farklı bir kişilerdir. mesela alevi bir arkadaşım namazı inkar etmiş, islamda namaz diye birşey yoktur demişti. bende ilgili ayetleri gösterdiğim de namazın tam karşılığının öyle yatıp kalkmak olmadığını söylemişti. kendisine namazı Hz muhammed in kur an ışığında müslümanlara öğrettiğini söylediğimde ise kendisi bana, hz muhamed in namaz kıldığını nereden biliyorsun demişti. ilginç doğrusu.
(bkz: fikhi mezhebler)
(bkz: itikadi mezhebler)
(bkz: siyasi mezhebler)
isteyen istediği gibi inanır lâkin bir çok dinsizin alevilik'e sığınması, bilmeyen insanların aleviler'e ön yargı ile bakmasına neden olur. Ramazanda oruç tutmazlar, inanışları öyledir. Lâkin bir çok alevi 12 imamlarda da oruç tutmaz.
aptallara özgü bir düşünce şeklidir. alevilik bir yaşayış biçimidir. bir tane gerizekalının sözüyle aleviliği tamamen farklı bir şey olarak tanımlamak da gerizekalılığın bir adım ötesidir. benim de sunni bir aileden gelen ateist bir arkadaşım var, ama demek ki bütün sunniler dinsizdir diye ortaya atlamıyorum. biraz daha fazla düşünüp daha az yazmak gerekiyor bazen.

ayrıca: müslümanlar alevileri katleder. katletmişlerdir yani. müslüman geçinenler mi demeliydim bilemedim şimdi.
hz ali'ye cok bagli ve onu cok seven insanlara alevi denilmis zamaninda.. ayri bir mezhep degildir temelinde... fakat; zamanla aleviler, dedelere maas baglanmasini, cem evlerinin camiler konumuna gelmesini dile getirecek kadar, camiye ayak basmayacak kadar otekilestirmisler kendilerini. zaten onlarin bu istegi gereken sekilde cevaplandirildi..
kendilerinin yaptiklari ama peygamber sav in sunnetinde yer almayan bazi seyleri ibadet olarak yapiyorlar, islamda resim onaylanmadigi halde hz ali'nin resmi diye bir sakalli adamin resimleri buyutup asiyorlar.... * uzatmaya gerek yok.
ornekler cogaltilabilir ama; butun aleviler bu tanima dahil degil. kendi iclerinde de bolunmusler sanirsam. camiye gidip herkes gibi namaz kilanlari varken, ayak basmayanlari da var..
alevilikten kasit, orjinalinde oldugu gibi hz aliye sevgi beslemekse ben de aleviyim, butun muslumanlar gibi...
aleviligi islamdan bagimsiz bir din sananlar gene bazi aleviler...
alevileri acımasızca dışlama girişimidir.
Tanıştığım bilgili bir alevi aleviliğin islamdan bağımsız olduğunu;Alevi sözcüğünün ali kökeninden değil alev kökeninden geldiğini ve aleviliğin kökeninin milattan önceki dinlerden zerdüştlüğe bağlanabileceğini ve zerdüştlerin de aleve taptığını anlatmıştı bana.Ne kadar doğrudur bilinmez;benim düşüncem değildir.
(#7824179) aslını öğrenmek istiyenler sadece bir kere okusun yeter. bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır.
eğer alevilikde namaz kılmamak, oruç tutmamak gibi şeyler varsa bu islamiyet değildir. o zaman aleviler de müslüman değildir. alevilik farklı bir dindir. (bkz: alevi dergilerinde biri)
fakat alevilik de kendi içinde farklılıklar göstermektedir. namaz kılan oruç tutan aleviler de vardır. bunlara ilave olarak muharrem orucunu da tutarlar. kuran da okurlar. bu alevilik islamdan ayrı değildir. sadece bir kültür-inançtır.
(bkz: saz çalıp ibadet etmek) maşallah.

siz hangi dine mensupsunuz pardon? islam'da böyle birşey yok bildiğim kadarıyla. Şimdi siz illa müslüman değilsiniz diye diretmek de istemiyoruz-bu haddimize değil- ama namazı "inkar" edene de müslüman denmediği gibi-çünkü Kur'an'ı inkar etmiş oluyorlar- hiçbir islam toplumunda olmayan bir "ibadet" şeklini de islam'a intisap etmek de aynı sonucu verecektir. ben alevilerden etkilenip de müslüman olan birini görmedim henüz ama bugün 120 milyon çinli müslümanın Hz.Osman zamanında Çin'e kadar giden sahabelerin ve diğer sünni alim/önderlerin ektiği tohumların sonucu olduğu aşikar.
istisnasız bütün sunniler camiye gidip 5 vakit namaz kıldıkları ve hz. muhammed'in sünnetinde yer alan şeyleri yaptıkları için gayet haklı olan düşünce. zaten islamda resim de onaylanmamış bre mendeburlar!! tiz kellelerini vurun bunların!!

ötekileştirmek başkalarının işidir. bir grubu katlederseniz birkaç defa, ötekileştirmiş olursunuz. katletmek diyorum bak dışlamak demiyorum. öldürmek falan yani. gerçi sizin için zararı yok, size kalsa idam cezasını getirir, recm uygular, insanları kırbaçlarsınız.

allah bu memleketi sizin elinize bırakmasın.
gözlemlediğim kadarıyla ki, çorumluyum ve binlerce alevi vatandaşla beraber yaşıyorum ve yüzlercesini tanıyorum, islam'la pek alakası yoktur.
tanıdığım hiç bir alevi namaz kılmaz, oruç tutmaz, zekat vermez. aksine faiz yer, rakıyı bol sulu içer, örtünme işine gelemez.
bu hasletleri barındıran kişilere; ben müslümanım diyorsa kâfir demek bize katiyyen düşmez meseleleri allah (c.c) la kendi aralarındadır.
namazı inkar etmekle, namaz kılmamak aynı şey değildir. namazı kılmazsan görevini yapmamış bir müslüman olursun. ama namazı inkar edersen müslüman olamazsın.
günümüzde alevilik tam manasıyla yaşanmamaktadır.onlar artık işin kolayına kaçmaktadırlar.aman aleviyim zaten namaz farz değil ki kılmasam bişi olmaz zihniyeti ile yaşamaktadırlar.ama asıl alevi namaz kılar, oruç tutar(ramazan ayında), kur'an okur kısacası bir müslüman gibi yaşar.
kimin müslüman olup kimin olmadığına karar verebilen bir topluluğa hakim olması gayet normal olan düşünce. sonra da diyoruz ki nasıl katlettiler nasıl yapabildiler. katlederler efendim. katlederler.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar