bugün

Gayet normal olan bir durum. Yok mezhebi farklı, yok tuttuğu parti farklı, yok farklı takımı tutuyor yok şu yok bu dersek.
Evlenecek kimse kalmaz.
Olmaz olamaz kardeşim. Alevilik bir mezhepten önce bir yaşam biçimidir. Alevilik hoşgörü mezhebidir. Sunniler gibi Allaha borç öder gibi namaz kılmazlar.
Anlaşabiliyorsanız sıkıntı olmaz aileler dışında.
Onlarda aşılmayacak şeyler değil.
Verdiğiniz kararın arkasında durun yeter.
21. Yüzyılda hala mezhep ayrılıklarının olması gerçekten çok gereksiz.
Bunu kendinize dert edip ilişkiye asla yansıtmayın.
Esas mesele bu evlilikten doğacak çocukların hangi ölçülere göre yetiştirileceği sorunu.
üst olur, kg var.
Bir tarafta insanlara saygılı olmalıyız, iyi davranmalıyız. Kararlarına saygı duymalıyız diyen kişi.

Diğer tarafta her şeyde zorla olmalı diyen. Okumamış ve bilgisiz kişi.

Zor evlilik.
pek tavsiye edilmeyendir. zira sünnilerin bazıları hem sapık olur, hem şiddete meyilli, hem de biliyorsunuz...
Sünni olan kadın ise pek sıkıntı olmayacak evliliktir.
burada sürekli karşı tarafa bok atan malları çıktığımızda gerçekten üzücü şekilde olmaası sıkıntı yaratan evliliktir. hangi yüzyıldayız hala mezhep çatışmalarını(fikri anlamda) bitiremedik. hele ki taraflar değerlerine bağlıysa gerçekten büyük sıkıntı olacak evliliktir.
genelde sunni ailelere daha çok batar. babam yıllar önce alevi kız getirme diye bir laf söyledi, sonraki yıllarda ateist oldum söyleyeceğine pişman oldu amk.
geleneklere göre değil de, insanlığımıza göre baksak, gayet doğal bir evliliktir...
sünniyim ve aşık olduğum evlenmeyi düşündüğüm kadın alevi. bazen gözleri öyle güzeldir ki din mezhep hiçbir şey umurunuzda olmaz.
Çevremde örnekleri kötüdür. Kendi şahsım olarak düşünmeyeceğim evliliktir.
bağnaz aileler işin içine girmezse gayet güzel olabilir. tabi çocuğunun da bağnaz olmaması lazım.
Annem sünni babam alevi.Bir kere bile aileler arasında anlaşmazlık yaşanmadı.
Bana göre zaten saçmalık bu işler ama genel olarak çevremde de gördüğüm sünnilerin alevilere karşı önyargılı olması -en kibar tabiriyle- buna rağmen alevilerin hoşgörülü olduğu.
Çiftler birbirini sevsede aileler çiftleri çok yıpratıyor evlilik aşamasına gelene kadar. Sonra artık saygı sevgi kalmıyor ve kötü bitebiliyor yıl olmuş 2016 hala böyle saçma sapan şeyler tartışıyoruz. Bide islam hoşgörülü derler daha aynı tanrıya (Allah) birbirine kafir diyip öldürüyorlar.
iki tarafda insansa neden olmasın.
Ve ben o evlilikten doğan çocuğum. Annem Afyonkarahisarlı bir alevi. Babam selanik göçmeni bursalı türkmen bir sünni.
Kardeşim şayet müslümansanız her iki tarafında tevhid inancı tam olmalı okadar. Gerisi mezhepçilik fasa fiso.

Ha müslüman değilseniz evlenin.

Bir taraf müslüman bir taraf değilse yine müslüman için evlilik geçerli değildir.

Yani islami düşünüyorsanız tevhide bakın, mezhepçiliği sallayın gitsin.
Hayır neyini yadırgadın bu evliliğin onu söyle sana tam olarak orasını anlatayım sik kafalı kardeş?
imkansız değildir.

millet uzaya çıkıyor bizler hala alevi sünni derdindeyiz.
Evlileri ilgilendirir, onun dışında konuşulması bilr abestir.
sunniyim bir alevi ile evlenmem.
fener gaysaray beraberliği gibidir. asla yürümez evet..
yanlış anlamazsan cinsiyetini öğrenebilir miyim bi konuyu merak ettim.

edit; pardon dikkat etmedim sevdiğim adam demişsin.