bugün

her zaman kötü niyet (gerçi kötü niyet nasıl olabilir bilemiyorum okuduklarımdan anladığım kötü niyette olabiliyor) ile sorulmaz, bazen kültürlerini merak içinde sorulan sorudur. yoksa kimseyi ilgilendirmeyen bir konudur, ama kaçmak ve sorulardan rahatsız olmak gereksizdir. çünkü alevilik ve sünnilik ayrı kültürlerdir, öğrenmek tanımak ister insan.
- nerelisin?

- hatay/antakya

- arap mısın/alevi misin

- tanıştığıma memnun olmadım. mümkünse görüşmeyelim.
hayatım boyunca anlayamadığım bir sorudur alevi olmak suçmudur. ailemdede bu vardı "o alevi" diye etiketlenirdi çocukluk arkadaşlarım bendede yasak olana karşı bir sevgi vardı hep o zamanlar evime getirirdim o küçük arkadaşımı yemeğe davet ederdim küçük çocuğa kimse birşey diyemezdi ama gidince dayak yerdim dayak yedikçe severdim kardeşim derdim. arkadaş alevi olanın inancı kendine hükümetiniz hrıstiyana yalakalık museviye köpeklik ederken laf yokta seninle aynı şeylere gülen aynı şeylere ağlayan alevi kardeşinmi sana gavur oluyor. saçmalıktan başka birşey değil.

sorana ; " önce insanım 1982 anayasası 24. maddeye saygımı bozamam bozmaya çalışanında canına okurum "
soru şeklindeki yüz ifadesi eğer aleviysen ilişkimizi gözden geçirelim, değilsen hiçbir şey farketmez şeklindeki şüpheci bakıştır. sorulan insanda eğer aleviyse bunu rahat bir biçimde, hiç çekinmeden söylemelidir.
üstüm başım yanıp kül olmadığına göre, değilim de mi?
* * * *
iki alevi diyaloğu genelde şu şekilde gelişir.
_sizin memleket nere ya?
_sivas
_hımm neresinden
_merkez
_yananlardan mısın yakanlardan mısın?.

biri sünni bir alevi diyaloğu ise
_sizin memleket nere ya?
_sivas
_......hmmm......alevilik var mı?diye gelen soru sonrasında bir yüz ekşimesi.

devamında rahatsız edici sorular gelebilmektedir.siz hani ulan tanısın bilsin bişeyler adam,etraftan duyduğu saçmalıklara inanmasın anlatayım bari diye uğraşırsınız,ama bi yerde bakarsınız olmuyodur,vazgeçersiniz.
b kişisi_ Alevi misin?

A kişisi_ sen Türk müsün?

B kişisi_ neden sordun bunu?

A kişisi_ Türk olan milletini dini görüşlere göre ayırmaz da o yüzden!
bu soru alevilerin birbirlerinin kimliklerini bilmeden kendi aralarında yöneltildiği takdirde, aleviliğin toplum gözüyle değilde alevilerin kendi içlerinde yaşadığı ve toplumsal dışlanmışlık sonucu oluşan paranoyalarını gözler önüne serebiliyor. arkadaşım tarafından aynen yaşanmış şu örnekteki gibi.

olay bir kyk yurdunda yaşanmıştır. biri kat görevlisi diğeride yurtta kalan öğrenci olan ve birbirlerinin alevi olduklarını bilmeyen iki alevi vatandaşdan biri diğerine uzunca muhabbetten sonra şu soruyu yöneltir.

-alevi misin?
-evet
-bende
-....
-....

sessizlik bir süre devam eder ve ardından kat görevlisinin sesinde çok gizli bir sırrın öğrenilip paylaşıldığı andan sonra sonra oluşan tedirginlik havasını taşıyan şu sözlerle sessizlik bozulur.

-ee napcaz şimdi?(çevresine bakarak)

ikisi de öylece biraz dururlar ve daha sonra giderler. alevilikle ilgili toplumsal bir tartışma yaşandığında hep bu olay aklıma gelir.

ee napcaz şimdi?
(bkz: #2357855) .
özellikle Hatay çevresinden gelen insanlara arap mısın? sorusundan sonra sorulan yegane soru.artık nerelisin sorusuna toplu cevap vermeye çalışıyor insan, o derece.
karşıdaki kişinin sivaslı olduğu öğrenildikten sonra sorulan sorudur.

-memleket nere?
+sivas, gemerek.
-alevi misiniz?
(bkz: ben polat 30 yasindayim samsunluyum)
-alevi misin?
-atatürkçüyüm, laikim.
-tamam anladım alevisin.

-ezan sesinden rahatsız oluyorum. hem bu kadar camiye ne gerek var. ezan türkçe okunsun. hacca gidilmesin. araplara para mı kazandırmayı seviyorsunuz?
-alevi misin?
-ne ilgisi var.
-bir sünni böyle şeylerden rahatsız olmaz. bir dinsizde dinle bu kadar ilgilenmez de.
-aleviyim ama bu konuların dinimle ilgisi yok.
karşıdaki kişinin adı alevse, amacına ulaşamayacak sorudur:

-alevi misin?
-iyiyim sen nasılsın.
tokatlı ya sorulan ikinci soru.

- nerelisin ?
- tokat.
- hmm alevi misin.
- yok ebeninki.

bi kere de sormayın be kardeşim.
- alevi misin?
+ hayırdır, sen niye alevlendin?
- alevi misin?
- hayır, kızılbaşım.
- abovvv gaaaç yandık !
her hataylıya sorulan soru.
hee mum aleviyim. aydınlancan mı şeklinde yanıtlanası saçma soru.
eğer cevap evet ise çocukken ilkokulda sıra arkadaşına bile cevabı söylenmeyen sorudur. çünkü anne-baba öyle öğretmiştir muhtemelen.
kişinin alevi mezhebinden olup olmadığını öğrenmek için sorulan sorudur.
bir de aksi bir durum vardır sen hiç sormazsın aklına bile gelmez ama onun gelir ve alevi olduğunu söyler, sen de şaşırıp(alevi olup olmadığına değil de mezhebini dile getirişine) "ne olmuş aleviysen ?" diye tepki verirsin ve o tepkiyi bir türlü çözemez bu kişi... fakat elbette ki anlayabiliyorum o insanları kim bilir kaç kişi yarı suçlayan bir ifadeyle "alevi misin ?" diye sordu o insana ve o insan çocukluğundan beri aldığı sıkı sıkı tembihlerle hep yalan söylemek zorunda hissetti kendisini.
+ süheyla var ya..
- ee?
+ evlenicektik biz. tüm hazırlıkları da yapmıştık ama son anda ailesi sorun çıkardı.
- alevi misin?
+ ..(şaşkınlık)
- kız da sünni?
+ nerden bildin?
- hep aynı..
ayrım yapan insanın soracağı gereksiz soru.eğer ki "ayrım yapmıyorum, öylesine meraktan soruyorum" dersen yalan söylemiş olursun.önce insan ol insan...

-alevi misin?
+sen insan mısın?
-evet insanım.
+o zaman problem yok!
sorusunun bir çeşiti de "yananlardan mısın, yakanlardan mısın"dır. sorulmasına sinir olmama rağmen benim gururla evet dediğim sorudur.
sana ne? diye cevaplanması gereken sorudur.
öyle.
güncel Önemli Başlıklar