bugün

almanya'dan kaçarken türkiye'ye yerleşmesi konusunda ciddi ciddi girişimler olmuştur.
kendisi fizik dunyasinin en buyuk dehalarindan birisidir. dunya ve insanlik tarihini degistiren fizik buluslari:

-ilk defa zamanin bir boyut oldugunu ve bulundugumuz alana uzay zaman duzlemi isimini vermistir. bu duzlem kutle ve e=mc^2 denklemine gore enerjinin sagip oldugu kutle kadar uzay zamani buktugunu bulmustur. Sadece uzay degil zaman da bukulmektedir.

-Kendisi bu alanin kutle tarafindan bukuldugunu bu yuzden kutlelerin birbirini sektigini soylemis sir isaac newtonun kutlecekimi denklemlerinden daha komplike denklemlerle olayi aciklamistir. Temelde sonuclar benzer olsa da merkurun enteresan donusunu newton aciklayamamis einstein aciklamistir

- Evren bukulrken zaman da bukulmektedir. Sayet bir gun zaman makinesi veya portallar icat edilebilirse bu teori ustune kurulacaktir... gunumuzde gps cihazlari bu bulguya gore calisir. Kendileri dunyadan uzak olugu icin zaman algisi degisir. Sayet uydularin saatleri degistirilmeseydi o zaman gps her gecen gun daha cok yanilacakti...

- fotoelektrik olayini bulmus, bununlan da nobel odulunu kazanmistir. Fotoelktrik olay bu gun sensorlerden, fotocelllere hatta gunes panellerine kadar kullanilmaktadir...
dil çıkaran çatlak dahi.
milliyetçilik çocukluk hastalığıdır diye saçma bir sözü vardır. gerçi bende abd'de yaşayan yahudi asıllı bir alman olsam, savunacağım bir milliyet olmadığı için böyle derdim.
bir zamanlar kendisine israil cumhurbaşkanlığı teklif edilmiş fakat kendisi bunu reddetmiştir.
albert einstein:
"dünya yaşamak için tehlikeli bir yer;
kötülük yapanlar yüzünden değil,
durup seyreden ve onlara ses çıkarmayanlar yüzünden..."
dalgınlığı meşhurdur,hatta odasının kapısına rahatsız etmeyin yazıp,tuvalete gidip geldiğinde,yazıyı okuyarak içeri girmediği efsanesi dillerde dolaşır.
"tabiatta öylesine yüksek bir akıl kendini gösteriyor ki, insanın en ince düşünceleri ve buluşları bu aklın yanında sönük bir gölge gibi kalır." sözlerinin sahibi insan.
"if a cluttered desk is a sign of a cluttered mind, of what, then, is an empty desk?" sözüyle dağınık masamı toplamam için baskı oluşturan annemin laflarını, zihnimden silmeme yardımcı olmuş müthiş insan.
(bkz: hadi bana inanmadın einstein a sor)
"Hayatı yaşamanın iki yolu vardır: Biri hiçbirşeyin mucize olmadığını düşünmek, diğeri herşeyin mucize olduğunu düşünmek" diyerek hayatı özetlemiştir.
ben anlamıyorum bu adamın izafiyet teorisini. şimdi ben duruyorum kilom 60 hızlanıyorum kilom düşüyor 60 ın alına. hızlanınca daha mı az etki ediyor yerçekimi falan. ya da şey demiş bu adam hızlı giderken bakan bir gözlemcinin gördükleri normalden kısalır. şimdi nasıl oluyor bu arkadaş? çık hızlı giden bir hatun benim aleti 25 cm mi görecek? * bence bu adam tam bir gerzek. ortaya attığı teorilerin hiçbir şekilde ispatlanma şansı yok. aksini ispatlama şansı da yok. milleti çok güzel uyutmuş.

tanim : teorilerini maxwell denklemlerine uyarlamaya çalıştığında sıçan bilim adamıdır.
zaman boyutu ve akışı hareketli cisilerin hızına bağlıdır diyen bilim adamıdır. bu kuantum fiziği olayı ile newton fiziğini bitirmiştir. o halde cisim ışık hızını geçerse, zamanlar arası hareket ve akışa ulaşabilir bunun içinde cismin kütlesinin olmaması gerekmektedir. yani bünyeyi enerjiye çevirir ışınlanabilirsek ve tekrar maddeye dönüşmemiz sağlandığında izafiyet teorisi gerçek olur .
"günde yüz kez kendime iç ve dış yaşamımın, yaşayan ya da ölü başka insanların emeğine dayandığını hatırlatıyorum; çok derinlere dalmadan günlük yaşamdan biliyoruz ki, bir insan başkaları için vardır." sözlerinin sahibidir.

(bkz: einstein ı anlamak)
Albert Einstein dokuz yaşına kadar düzgün konuşamamıştır.
"dünya yaşamak için tehlikeli bir yer; kötülük yapanlar yüzünden değil, durup seyreden ve onlara ses çıkarmayanlar yüzünden." diyen zeka küpü.
şu sıralar kafayı taktığım bilim adamı. müthiş bir adam.
hayranı olduğum, gelmiş geçmiş en deli bilimadamı olma ihtimali yüksek, manyak derecesinde zeki kişiliktir. doğduğunda kafası çok büyük olduğundan şüpheler uyandırmıştır. ardından yaşını başını almış olmasına rağmen bu sefer de konuşamamıştır. bu olaylar ailesinin einstein'a gerizekalı gözüyle bakmasına sebep olmuştur fakat adam aslında fazla zekalıdır. sonunda fiziği alt üst ederek herkesi şaşırtmıştır haliyle. güzel de bir vecizesi vardır. (bkz: önyargıları yıkmak atomu parçalamaktan zordur)
hani bir sözü vardır ya bu adamın.
şöyle ki;
"güzel bir kadınla 1 saat yemek yemek insana çok kısa süre gibi, çok kısa süre eliniz sıcak soba da kalınca da 1 saat kalmış gibi hissedersiniz ya, işte rölativite tam olarak budur." diyerekten görelilik teorisini sözel olarak da dile getirmiştir. veya kafasında sözel olarak kurduğu bir şeyi matematiğe dökmüştür. işte böyle yetenekli bir adamdır.
(bkz: Çok dindar bir inançsızım ben)
1.5 saat süren yolculuklarımın bitmek tükenmek bilmemesinin tek sebebi.

ha bir de kötü playlist tabi.
http://video.mynet.com/rigelouis/Albert-Einstein-in-Profesorune-Cevabi/327207/

tanrı konusundaki teorisiyle küçük yaşına rağmen profesörü susturmayı başarmıştır...

not: yazı olarak verilmiş ama video olarak ekliyeyim istedim
galiba bu amca koca evrenin kırıldığını ve yuvarlandığını düşünüyordu ya da bir kelebek kanat çırpınca benim bir şekilde bundan etkilendiğimi ileri sürüyordu ha bir de kendiliğinden etkide bulunan madde yani enerjinin bir şekilde atomlara dönüştüğünü sonra kütleye hadi abarttım bir de cisme döneceğine dair fizik formulü var böyle bir insandır.
'sakın, sana kötüsün diyenlere aldırma. bana da gerizekalısın diyenler oldu. ve ben, atomu parçalayıp ellerine verdim ' albert einstein
kendisine ait olduğu iddia edilen bir söz ile beni benden alan bilimadamıdır.
Bakin ne demiş: sakın sana kötüsün diyenlere aldırma,bana da gerizekalı dediler,atomu parçalayıp ellerine verdim..
bunca sözünü okuyup bir yenisini eklemeden duramadığım bir bilim insanıdır kendileri,
"eğer görelilik kuramım başarıya ulaşırsa,almanya beni alman vatandaşı,fransa ise dünya vatandaşı ilan edecektir.yok eğer başarısız olursam,o zaman fransa benim alman vatandaşı olduğumu,almanya ise bir yahudi olduğumu söyleyecektir."