bugün

2. nesil sözlük yazarı, hoşgelmiş !!!
alaturka'nın modernize edilmiş halidir.
hoşgelmiştir..
bilinen iki tuvalet çesidinin kimine göre ikincisi kimine göre birincisi olan ve klozet tarzı sıcmayı ifade eden kelime.
avrupai, frengi, frenk adetine uygun.
yazardır. 2. nesildir. hosgelmistir.
en monarşik sözlüğün 2. nesil yazarı. acaba ne zaman uçurulucağım diye yusuf yusuf nidalarıyla tırsıyor kendisi, çünkü biraz sivri dilli ve sabırsız. yola gelmesini isteniyor.
şu an online kişi sayısının 24 olduğunu görmüş olan, akabinde göz bebeleri yerinden fırlamış olan insanımsı. tanıdıkça sevilesi.
ita-tur. frenk işi. yani gavur işi.
(bkz: cisli alafrangaya oturmak)
ekseriyetle avrupai anlamında kullanılan, alaturka karşıtı sözcük. oktay rıfat'ın şiirine konu edilmişliği de vardır;

benim yârim iki dirhem bir çekirdek
hoppa mı hoppa
rakı içer
kadeh kırar
benim yârim sırasında benden hovarda
kavuniçi mendil
markalı çanta
benim yârim çıtkırıldım
benim yârim alafranga.
insanın kıçına yer göstererek s.tığı yerdir, klozettir. rahattır, konforludur.
Batı tarzı.... yaşam biçimi kültür değerlerinde batı tarzını benimsemek ve uygulamaktır.
arkadaşımın anlatığı inanılmaz sır başlığıdır.
-alafranga tuvaletli bir eve gitmiştim.
+ee..
-nasıl yapacağımı bilemedim iki bacağımı ayırıp sifona sarılarak gerçekleştirdim eylemimi.
+bızztt.
dilimize italyancadan geçmiştir.
Samsun yöresinde kızlı erkekli düz sıra halinde oynanan bir halk dansının adıdır. Düz bir çizgi üzerinde, eller aşağıda tutularak sağ ayakla başlanılarak dört adım atılır sonra yine dört kez sol ayak üzerinde sekilirken sağ ayak yere vurulup yukarı kaldırılarak başlangıç noktasına varılır.

Kaynak: http://www.yeniansikloped.../alafranga/#ixzz2OP6MmXIq
alaturkanın zıt anlamlısıdır. modern anlamında kullanılmaktadır. yenilenmiş modern anlamındadır.