1. 1.
  2. nesil sözlük yazarı, hoşgelmiş !!!
  ... alafranga
 2. 2.
  alaturka'nın modernize edilmiş halidir.
  -2 ... febe
 3. 3.
  hoşgelmiştir..
  ... febe
 4. 4.
  bilinen iki tuvalet çesidinin kimine göre ikincisi kimine göre birincisi olan ve klozet tarzı sıcmayı ifade eden kelime.
  ... sosyoklon
 5. 5.
  avrupai, frengi, frenk adetine uygun.
  ... sosyoklon
 6. 6.
  yazardır. 2. nesildir. hosgelmistir.
  ... sosyoklon
 7. 7.
  en monarşik sözlüğün 2. nesil yazarı. acaba ne zaman uçurulucağım diye yusuf yusuf nidalarıyla tırsıyor kendisi, çünkü biraz sivri dilli ve sabırsız. yola gelmesini isteniyor.
  ... alafranga
 8. 8.
  şu an online kişi sayısının 24 olduğunu görmüş olan, akabinde göz bebeleri yerinden fırlamış olan insanımsı. tanıdıkça sevilesi.
  ... alafranga
 9. 9.
  bir medeniyeti canlandıran nedir? onun kudretini, onlarca savaştan geçirip muzaffere erdirenler mi? yoksa kendi özlerindeki kader mi? yoksa kutsal güçler mi?
  bu sorunun en doğru cevabı kültürde yatar. bir türk, doğma ve büyüme koşulları ele alınırsa büyük ihtimalle alaturkadır (doğulu'da diyebiliriz). kişinin odasındaki gömme dolapların çekmecelerinde, çayını içtiği bardakta, kaşığı tutuşunda, bakışlarındaki manada, gezip tozduğu yerlerde... her yerde bu alaturka yan görülebilir.
  alafranga ise bunun tam karşıtıdır. gavur diyarının malzemelerinin toplamıdır alafranga. işin ilginç tarafı, alafranga'ya özgü en bilindik şeylerin hayatımıza bu kadar girebilmesidir. müzik aleti olarak piano, daha haşmetlisi olarak org, güzel sanatlarda heykel,resim; tiyatro; mekanik olarak radyo-televizyon, teknolojide malumunuz malzemeler... hepsi alafrangadır.
  2 ... zinani
 10. 10.
  ita-tur. frenk işi. yani gavur işi.
  1 ... meureate