bugün

Şüphesiz ki kendini halktan, yaşamdan, gerçeklerden, emekçilerden üstün gören bir takım elistist götlerin yaptığı şey. burada; sağduyulu, insanlara tepeden bakmayan sol görüşlü insanları kastetmiyorum, zira bugüne kadar ben de herhangi bir sağ partiye oy vermedim ama şuna eminim ki desteklediğim siyasi görüşün tam karşısındaki bir partinin sempatizanı bana çomar çomar deyip dursa kalkıp da o partiye ömür boyunca oy vermem. türkiye'deki sol cenahın halkın gözünde itici olmasının, kendini halka indirgeyememesinin en büyük sebeplerinden biridir bu. evet.
Mesele Akp değil ki. Akp gitse bile o insanlar burada bizimle birlikte yaşamaya devam edecek.

80 sene Kemalist düzen bile değiştirememiş bunları, ben Çomar demeyince mi değiştirebileceğim?
Akcomarlari kazanip napcaz. Mesele onlari kazanmak degil de, onlarla beraber herseyimizi kaybedecez. Sikinti o.
AKP'liler değil, Çomar bence ayrı bir oluşum onların ayrı bir dünyası var kazanmak bence imkansız.
kazanabileceğini zannetmeyen insanların eylemidir. evet bende onlardan birisiyim.

burada belki 100 defa yazdım çomar kimlere denir diye. her a.k p ye oy verene çomar demiyor kimse mevzunun burası anlaşılamıyor bir türlü. çomar denilen kesim para veya çıkar karşılığı sosyal medya üzerinden yalakalık yapan trollere deniyor ekseriyet ile. birazcıkta a.k p li olup körü körüne hiç bir şeyi görmek duymak istemeyen tiplere deniliyor. kimse a.k p ye oy veriyorlar diye kimseye çomar demez ki. sen sığır gibi ortalarda gezersen ister a.k p li ol ister chp li ister mhp li illa sana bir sıfat uydururlar..
aslında eline bir paket makarna 1 çuval patates alıp dudakları büzüp mucck muck diyerek elle gel işareti yaptığında kazanılır. adı üzerinde çomar. insanca yaşam hakkından bahsetsen havlar durur.
bakın arkadaşlar, bülent ecevit'in 1950'LERDEN bir yazısı benim her daim benim aklımda.
şu kısım oradan.

--spoiler--

bizim aydınlarımız, henüz otokrasinin de, tek parti idaresinin de gururluluğundan, üstünlük duygusundan, masa başı tembelliğinden kendilerini kurtaramamışlardır. kendi kulaktan ve kitaptan kapma ileri düşüncelerini, henüz, bu düşüncelere çoğunluğu da inandırmaya çalışacak kadar benimsiyememiş. o düşünceleri yaymak uğrunda her türlü fedakârlık ve tehlikeyi göze alacak kadar inançlı olamamışlardır. kendilerinin inanmadan kapmış oldukları ileri düşünceleri, çoğunluğa da, inandırma küfletine katlanmaksızın, zorla kabul ettirebilmek isterler.

onun için, bir aydının, bir seçkinin, karşısındaki çarıklı, poturlu, mintanı yamalı adamı tepeden tırnağa süzüp de.

— halkının yüzde 80,i cahil olan bir memlekete demokiasi getirilirse, o memleketin hâlâ böyle olur!.. demesi yanlıştır.

doğrusu, bunu söyleyen aydına, giyim kuşamı, duruş ve oturuşu ile, fakat sadece bu kadarı ile, batılı olan seçkine dönüp,

— aydınlarının yüzde 80,i ya mağrur ve hazımsız, ya tembel ve sorumsuz, ya da korkak ve inançsız olan bir memlekete demokrasi
getirilirse, o memleketin hâli böyle olur!.. demektir.
--spoiler--

şu son cümle o kadar çok şey anlatıyor ki. şimdi oturun bir daha düşünün.

görsel
Ben küçükken çamaşır makineleri otomatik değildi. Şanzımanlı denirdi bunlara. içlerinde bir karıştırıcı vardı; bir o yana bir bu yana dönerdi.
Nedense her fırsatta "anadolu insanı şöyle kötü, köylüler böyle hain" diyen biri çıkıp "akape seçmenine çomar diyollar" deyince aklıma bu geliyor.

Çomar kime deniyor önce bir bakalım:
çomar türkiye'deki lümpenlerin ülkeye ve topluma zarar veren milyon tane hatasını anlatmak için kullandığımız bir kısaltmadır.
cahil, eğitime önem vermediği için hep cahil kalacak, çocuk yaştaki kızını başlık parasına satacak kadar pezevenk, sevdiğiyle el ele tutuşsa öldürecek kadar cani, ülkeyi makarna uğruna ülkenin iliğini kurutanlara peşkeş çekecek kadar fırsatçı, kendi hakkını savunanlara kurşun atacak kadar kalleş ve daha nicelerinin özetidir çomar.

Çomar denen kesimle kimin secmeni olursa olsun hala duyarlılığı olan insanlar kastedilmiyor. Marx'ın lümpen diye tanımladıgı kazanılabilecek bir yanı olmayan potansiyel suçlu bir kesim kastediliyor.
Bir insan eğitimsiz bile olsa anlatılırsa çomar dendiğinde kendisinin kastedilmediğini anlayabilir. Ama aydın geçinen birileri çıkıp popülizm uğruna "bak cahilsin diye sana çomar diyor bunlar." Diye hedef gösterirse, her kesimin lümpenlere karşı birleşip elimine etme şansını engellemiş olur. Bu herkese kendini sevimli gösterme çabasındaki her devrin adamları da lümpenler kadar toplumun başına beladır.

Tanım: bir durum.
Çomar aq işte çomarsınız Prof olanıda var kapıcısıda akpliside chpliside, çomar bir kültür olmuş bu halkta siksen değişmez, ötvnin vergisinden indirim yapılıp çaldıklarını bize dağıttı diye sevinen adam çomardır net.