bugün

iki şehrin karşılaştırmasıdır. Adana her bakımdan üstün. Sadece Adana’nın adı çıkmış Trabzon Adana’dan beter. Evet.
kıyas kabul etmeyen versus. Adana çok açık ara alır. nedenlerini sıralamayayım kimilerinin kalbi kırılıyor sonra.
Tek bir cümleyle açıklamak pek bir kolay...

Pkk Elebaşlarından Dursun Kalkan Adanalıdır. Lakin Trabzonlu bir PKK Elebaşı göremezsiniz...

Adanalıların %50'si arap ve türkmen nusayrisi kökenli olup allah'a küfür ederler. çoğunluğunda dhkp-c, mlkp, tikko gibi terör örgütlerine gizliden de olsa sevgi vardır fakat gerçek yüzlerini atatürkçülük maskesiyle sımsıkıya kapattıkları için onları tanımak pek kolay olmaz... ayrıca fatih terim'i babam gençliğinden beri tanır ve kendisinin hakkında "çok deli allah'a küfür ediyordu, arap ya da türkmen nusayrisi olduğunu o an anladım" dediğini hatırlıyorum yıllar öncesinde ben küçükken.

Bakınız Adana Grup Yorum konseri tıklım tıklım...

https://www.youtube.com/watch?v=i0qGKP7IPLs

trabzonlular ise genelde vatan, millet sevdalısı sevdalısı, dinine bağlı, hiçbir zaman selçuklu, osmanlı ya da t.c. döneminde devlete isyanı olmayan, genelde en çok şehit verdiğimiz bölgelerden biridir. yani ne adanalıyım ne de trabzonlu ama trabzonlular ağır basar benim gözümde.

Trabzon'u özetleyen video'da aşağıda...

https://www.youtube.com/watch?v=09jIrQuWXAg

ha bu arada her adanalı öyle mi? hayır arkadaşlar, adanalılarda dinine çok bağlı, gerçek adana yerlisi olan %30'luk bir kesim vardır ve bu insanlar şuan savaş çıksa gözünü kırpmadan can verir yaşadığımız topraklar için... ama bazı kesimler muamma. neyse benden bu kadar.
trabzonun pontus rum olduğunu bilmeyen ve türklülüğü inkar eden insanlarla dolu olduğunu bilmeyenlerin bok attığı durum.

adana da diğer büyük şehirler gibi göç almıştır. elbetteki içinde teröristi de, vatan düşmanı da var ama adana halkının geneli milliyetçi, vatanseverdir.
Fatih Terim’in babası Kıbrıs Türkü’dür. Kendisi Ceyhanlı Ceyhan’da Nusayri olduğunu görmedim. Türkiye’deki Nusayri sayısı 1.5 milyon civarındadır. 700 binden fazlası Hatay’da yaşamaktadır. Adana’da ve Mersin’de 300 bin civarı Nusayri nüfusu bulunmaktadır. Adana nüfusu ise 2.22 milyon. Yukarıdaki arkadaşımız basit bir matematik hatası yapmış. Nusayrileri de çok severim bu arada Adana mutfağına büyük katkıları olmuştur.
He babuş he!
Ben bu iki şehirden olup bu şehirleri övüp de kara cahil şark kurnazı adam satan hain olmayan insan görmedim.
adana sıcak insanlarıyla ve kebaplarıyla alır.
Versusu adana'ya hakarettir.
görsel