1. 1.
  Ülkesine sırtını dönseydi ve batı yardakçılığı yapsaydı,şu anda Tüm Avrupalı sinema eleştirmenleri tarafından adı sıkça zikredilecek olan adam
  3 ... mozik
 2. 2.
  bosna halkının bilge kral aliya izzetbegoviç'ten sonra en sevdiği ve en çok saygı duyduğu isim. hem ülkesinin hem avrupa'nın en büyük aydınlarından biridir. sırp katliamı başladığı vakitlerde emir kusturica vatanını yüzüstü bırakıp giderken abdullah sidran, o yaşlı haline rağmen eline silah alıp cepheye koşmuştur. şahit olduğu yürek yakan dramların hiçbirini savaş sonrası anlatmamasına sebep olarak o günleri bir daha hiç hatırlamak istemiyor oluşunu gösteren yazar, halen daha savaştığı cephenin yakınlarında, savaştığı insanlarla iç içe yaşamaktadır.
  2 ... kara leke
 3. 3.
  kahraman ve aydın olarak adlandırabileceğimiz dünyalar güzeli insan.
  2 ... acz ve fakr
 4. 4.
  emir kusturica biz 500 yıl önce sırptık, hristiyandık diyip iç savaşta memleketi bosnayı değil sırpları tutarken abdullah sidran ilerlemiş yaşına rağmen bosna da kalıp sırplarla savaştı. ülkesini sattı diye emir kusturica ile yollarını ayırdı ve vatanında insanlarıyla kaldı. ünlülüğü değil vatanını seçti.
  ... thebash
 5. 5.
  (bkz: abdulah sidran)
  ... yafesibninuh
 6. 6.
  emir kustirica'nın yönettiği "dolly bell'i hatırlıyor musun" filmi venedik'te "altın aslan" ödülünü, ve " babam iş gezisinde " filmi ise cannes'da "altın palmiye" ödülünü almıştır. emir kustirica'nın bu en iyi iki filminin senaryolarını yazan kişiyse abdullah sidrandır.
  bosna faciasında halkının yanında bir nefer olarak bulunan abdullah sidran , vatana sırtını çeviren emir kustirica'yla yollarını ayırmıştır. nitekim kustirica kendi kimliğinden uzak bir sırp gibi davranmayı tercih ederek avrupa'nın gözdesi olmuşken abdullah sidran bosna halkının bağrına bastığı bir efsanedir.
  2 ... ruya avcisi
 7. 7.
  emir kusturica'nın çıkışının sebebidir abdullah sidran. emir benim babam osmanlı zoruyla müslüman oldu biz aslında böyle değiliz deyip ülkesini satarken bu adam dimdik ayakta durmuştur.
  yazar, şair ve yönetmen kimliği vardır. savrseni krug filminin de senaristidir.

  --spoiler--

  emir kusturica ile ilgili söyledikleri. yapılan bir söyleşiden alıntı:

  Emir Kusturica'yla iyi bir yönetmen-senarist ilişkisi kurmuştunuz. Altın Aslan'lı Dolly Bell'i Anımsıyor musun? ile Altın Palmiye aldığı Babam iş Gezisinde'nin senaryoları size ait. Bosna savaşının aranızı açtığı söylenir, bu doğru mu?

  Doğru, Kusturica ile iyi bir ilişkimiz vardı. Hem sanatsal hem de arkadaş olarak... Ama aramıza savaş girdi, dersek tam doğru olmaz. Daha savaş başlamadan önce o Fransa'da yaşamaya başlamıştı. Sonra savaş bizi iyice ayırdı ve sosyal ilişkimiz kesildi. Fakat ben sosyal ilişkimiz kesilse bile sanatsal işbirliğinin bundan yara almasını doğru bulmuyorum.*
  --spoiler--

  yazının tamamı için: http://www.40ikindi.com/sinema/oku.php?id=2601
  ... sen sen sen sen sen sen ve sen