bugün

20 yil oncesine kadar var oldugu yalani ortaya atilmis sozde bir soguk savasin iki tarafidir. soguk savas asla olmamistir ve bu iki ulke birbirlerinin askerlerini asla oldurmemistir. varolan sey soguk paylasimdir. birbirini olduren ise gariban ulkelerin gariban insanlari oldu.
soğuk savaş döneminde bering boğazında kıvılcımları çakan karşılaşmaydı.*
bir zamanların iki kutuplu dünyasının aktörleri.
SSBC'nin galibiyeti ile bitecek muhtemel 3.dünya savaşıdır. Kızıl bayrağa selam olsun (bkz: çin) (bkz: rusya)koministler liberallere karşı.
ibne vs götveren.
porno sektörü sayesinde abd nin alacağı versus.
sscb'nin yıkılış sürecine girene kadar aldığı versustur.
gorbaçov'lu yıllara kadar sscb askeri alanda, refah düzeyinde, gelişmişlik olarak her zaman abd'den yüksek durumda oldu. amerikan ajanı gorbaçov ve yeltsin el ele bu durumu değiştirmiştir.
aralarında ideolojik, ekonomik, teknolojik ve bilimsel büyük bir soğuk savaş olan iki ülkedir.
bir zat-ı muhterem de, soğuk savaş diye birşey yoktur der, buna gösterge olarak da; 'iki ülke askerleri birbirlerini hiç öldürmemişlerdir' der. zaten bu savaşa, bu yüzden soğuk savaş denmiştir sevgili yurdum insanı! diğerine ise sıcak savaş denir.
ayrıca, kore ve vietnam savaşlarında abd ile sscb askerleri arasında sıcak çatışma da olmuştur.
sonucu söylendiği kadar açık olsaydı soğuk savaş denen dönemi dünya hiç yaşamazdı. bu iki devlet birbirlerinin nükleer caydırıcılıklarından ötürü küba krizi dışında hep dikkatli davranmışlardır. ve hemen hemen eşit güce sahiplerdi. ta ki gorbachev sovyetlerin başına gelip artık nükleere harcayacakları paralarının kalmadığını söyleyene kadar. bu dönemden sonra abd öne geçmiştir.
Abd afganistanı sömürmek için işgal eder. Sscb ise abd sömürmesin diye.
sscb yıkıldığında,ona destek olan ve finans desteğinde bulunan ABD idi.ilginç ve bir o kadarda gerçek.1992 yılında rus yöneticiler amerikan özel uçakları amerikaya gitmişlerdi.tabii putinin gelmesi kimin işine gelmiştir,bir kere kurulacak olan tek boyutlu kapitalizmi öngereken ve dünyada tek bir ortak sömürge pazarı oluşturmak isteyen ABD NiN iŞiNE GELMiŞTiR.ABD iLE UĞRAŞMAYAN BiR RUSYA ONLAR iÇiN DAiMA iYiDiR.AMA ŞANGAY iŞBiRLiĞi ÖRGÜTÜNÜ ÖNPLANA ATAN RUSYA iYi DEĞiLDiR ONLAR iÇiN.BiLiNiR Ki PUTiN ARKADAŞ BÖLGESEL iŞBiRLiĞiNE ÖNEM VERDi,iÇ PiYASADA GÜÇLENEN RUSYAYI KiMSE iSTEMEZ,BÜYÜK SERMAYEDE DAHiL.DiKKATLi OL ABD HEMEN ARKANDA RUSYA VE ÇiN VAR AMAN DiKKAT..
sscb de , ırak gibi amerika zihniyeti tarafından yaradılmış bir güçtür.

O savaşların ne sovyetlere ne amerikalılara ne nazilere yararı olmuştur ,
para kazanan silah ticareti yapan , bankerler zengin olmuştur.

Sovyet rusyaya tonlarca para verilmiştir bu zaatı muhteremler tarafından ,
Ulan bi düşünün halk açlıktan kırılırken adamlar çıkıp son model silah , tank üretiyor
bu paranın suyu nerden geliyor ?

eğer biraz gözlerinizi açarsanız senaryoların farkında olursunuz.

Yıllarca sovyetlere uçak , tank , traktör üretip milyonlar kazandılar .

Ulan komünistlerin sosyalistlerin ülkesinde ingiliz ''fordun '' ne işi var diye sorun.

http://history.state.gov/historicaldocuments

incelerseniz anlarsınız.
aslında bu versusun kazananı yoktur. Çünkü bu savaş iki kuklanın savaşıdır.
(bkz: i dünya savaşı sonunda sibirya da itilaf işgali)
ikiside birbirinden korkmaktaydı ancak savaşı avrupa ve abd kazandı.
iki imparatorluğun kıyaslanmasıdır.
aslında soğuk savaş dönemi boyunca dolaylı yoldan sürekli gündemde olsa da, resmi anlamda sadece 1. dünya savaşı sonlarında ve sonrasının ilk zamanlarında yaşandı denebilecek bir askeri karşılaşma hali. ekim devrimi sonrası abd de çarlık rejimini desteklemek üzere arhangelsk'e asker çıkarmıştır. ancak kış şartları ve cephenin çok geniş olması gibi nedenlerle bunlar büyük başarı elde edememiş ve çatışmalar ve kış şartları gibi nedenlerle yaklaşık 200 kayıp verdikten sonra arhangelsk'i tahliye etmişlerdir.

ayrıca dönemin ortamına ilişkin ilave bilgi için:

(bkz: i dünya savaşı sonunda sibirya da itilaf işgali)
görsel
biri can biri canan .