bugün

tüm dünya ülkeleri vizelerine kıyasla alınması en zor vizedir. özellikle 9/11 ikiz kule saldırıları sonucu vize alma prosedürü bir kaç kat daha zorlaştırılmıştır. şayet oturma vizesi almayacaksanız, vize başvurunuzun olumlu geçmesinin en önemli şartı konsolosluk yetkilisini orada kalmayacağınıza ikna etmektir. buna örnek teşkil etmesi bakımından, konsoloslukta geçtiği rivayet edilen şöyle bir diyolog anlatılır :

olay genç bir kız ile yetkili arasında geçmektedir.

- peki, vizenizi aldınız. amerikaya gittiniz ve orada biriyle tanıştınız. böyle bir durumda evlenip orada kalır mıydınız?

+ hımmmm, kısmet artık ...

(vize sonucu : olumsuz)
cok fazla efsaneye meze olmustur. ozellikle pasaportlarinda arap vizesi olanlarin alamiyacagi konusunda, bendenizin 4 tane arap ulkelerine ait vizesi olmasina ragmen hic zorluk yasamadan aldigi vizedir.
fakat soyle yadsinamaz bir gercek varki eger ankara'daki bas konsolosluga giderseniz orda vize almaya calisan arap insanlari gorursunuz 2 dirhem bir cekirdek en guzel kiyafetleriyle gelmislerdir fakat araplara hizmet veren penceredeki personel onlari bir guzel haslar. o kalabaligin icinde bagrir da bagrir. arapcam olmamasina ragmen adamin cokta iyi seyler soylemedigini herkes anlar ama kimse ses cikaramaz, nede olsa orasi amerikan topragidir.
sanıldığının aksine evraklarınızın tamam olması durumunda alınması çok da zor olmayan vizedir. üç kişi gidip üçümüz de güle oynaya almış bulunmaktayız.
mülakat sırasında tam olan evraklarımdan bir tanesinin bile istenmediği hatta "neden gidiyorsun" "nerede kalacaksın" gibi standart sorulara maruz kalmadan tazesinden aldığım şey.
hostelde kalacak olmama, çalışmıyor olmama ve buna rağmen aileme ait hiçbir mal varlığı-maaş bordrosu gibi bir dökümü ibraz etmemiş olmama, uçak biletimi henüz almamış olmama, yeni mezun olmuş olmama rağmen 3 günde aldığım vizedir.
yani elimde sadece yeşil pasaport, üniversite çıkış kağıdı, önceden alınmış 6 aylık abd vizesi, arabamın kaskosu ve bankada biraz para ile aldığım vize.
etraftan duyulan, forumlardan okunan çeşitli olumsuz yorumlardan sonra vize görüşmesine 2 hafta kala insanı depresyona sürükleyen, uykularını kaçıran vize türü.
(bkz: F1 vizesi).
sadece beş soru beş cevaptan oluşan hoş sohbet sonucu memurun;
-iyi yolculuklaaaa
şeklindeki uğurlamasıyla sahip olunan vize.
sanıyorum işin sırrı rahat olmak ve göz temasını kaçırmamak.
*
turk vatandaşlarının %90 yakının baş vuruları kabul edilmiş olup 101 dolar karşılığında 1 yıllık B1 tipi vize veriyolar bana soru falan sormadılar zira vize bitiminde bir sonraki başvuruda 10 yıllık aldım o kadarda zor değil 10 parmağın izini almadan kimseyi salmıyolar randövü sistemiyle çalışıyor konsolosluk evrekların doğru doldurulması ve istedıkleri tıpte resime dikkat.
5 gün sonra almak için konsolosluğun kapısına dayanacağım vize. Günlerdir uykularımı kaçıran, rüyalarımda konsolos görevlilerini görmeme sebep olan kabusların kaynağıdır. Bu da ne hale düştüğümün göstergesidir herhalde. Altı üstü vize diye düşünüyor insan önce, sonra alamazsam korkularıyla savaşmaya başlıyor. 5 gün sonra bunun cevabını alacak olmanın huzursuzluğuyla beklemekteyim.
bu vize için kapılara yalnızca yurtdaşlar dayanıyo olsa ne ala en gitmem diyen iktidar vizesi için ingiltere üstünden gider oraya abd vizesi olmaksızın iktidar seçeneği cumhuriyet güç birliğinin bağımsız adaylarındadır.
içinde çeşit çeşit görevliyi barındıran bir konsolosluga sahip binaya bir yıl önce korka korka gidip, 1 dakika içinde rahatça aldıgım vize.
hocaların kolay sorduğudur. finali zor olandır.
ya hep ya hic mantigina göre verilen vizedir. basvurduktan sonra yarim saat icinde sonucu belli olur. ya "hayir" damgasini görürsünüz ya da 10 yillik vize alirsiniz! *
eee tabi bu bizim icin gecerli durumdur. bir de iranli arkadaslarin, bir kongreye gidebilmek icin cektigi vize sıkıntısı vardir ki ona hic girmiyorum. * *
yerine babayı aldığım vizedir. Görüşmenin yaklaşık olarak 20 saniye sürmüş olmasını ise saymıyorum bile. Görüşmeden sonra hemen arkanızdaki bankta oturan onlarca insanın acınası bir durumunuz varmış gibi bakması ise ayrıca hayret vericidir. 24 haziran da tekrar gideceğim. Bu konuda bana yardım edebilecek olanların ellerinden öperim. O kadar daralttılar beni.
hem cinsinize rastlarsanız sıkıntı...
- giyime ve traşa dikkat.
- geri döneceğinizi hissettirmek hatta kanıtlamak zorundasınız...
- adam bir şeye takıldığı zaman takılıyor... aynı soruyu 3 kere sordu, farklı tarzda cevapladım, anlamadı...
evraklarıma göz ucuyla baktı...
hayırlı yolculuklar diledi...
:)
10 yillik turist 5 yillik ogrenci versiyonuna sahip oldugum vize cesidi. biraz deneyimlerimi aktarayim diyorum. nitekim internette her turlu abuk sabuk ic karartici bilgi mevcut.

oncellikle turist vizesi almak icin geri doneceginize inandirsaniz yetiyor. ayrica nerede kalacaksiniz ve ne kadar sure kalacaginizi net olarak belirtecek belgelere sahip olursaniz iyi olur. ha tipiniz duzgunse ve genel itibariyle bir sorun yoksa( isim vb.) belgesizde alabilirsiniz. teb'e yatiracaginiz ucret ve alacaginiz pin ile mulakata giderseniz net ve durust olursaniz alirsiniz. internette anlattiklari gibi cok zor bir is degil ha ben ogrenci icinini alana kadar ne stresler cektim o baska. oncelikle okul baslamadan 12-13 gun once randevumu aldim. ancak daha once turist olarak gittigimden internetteki bazi siteler 1000$ statu degistirme ve 1,5-2 ay islem suresi olur vb. seyler demisler. bende oyle bir durum olmadi cok sukur. 2 gun sonra elime aldim ve 1000$ falan odemedim. ancak mulakat sirasinda gorevli ablamiz benden sadece transkriptimi istedi. banka hesap dokumune bile bakmadi. okul masraflari kim karsilayacak dedi. babam dedim. baban ne is yapiyor dedi. yanitladim. vizeniz onaylandi dedi. ayrica ben ingilizce mulakat secmistim. hi diyerek siritmama ragmen guzel ablamiz merhaba dedi. sonuc olarak 1,5 dk icinde ogrenci vizesi alabiliyorsunuz. ancak dil okulu falan olaylarini bilmiyorum. onlar daha problemliymis. okulun size gonderdigi i-20 belgesindeki kod ile sevis ucretini internetten yatirdiktan sonra dekont ile elcilikte islem yapabiliyorsunuz.

benim sikintim kadinin bana az soru sormasindandi. onaylandi dedi ama ya kargo paketinin icinde red kagidi varsa diye icim icimi yedi ne yalan soyleyeyim. nitekim almanya bunu yapiyor.

ozet olarak sevgili yazarlar, bence en onemli sey mulakat sirasindaki hal ve tavir. mumkunse sik,temiz,sakalsiz guzel bir sekilde gidin. gulumseyin. net ve durust olun. ben ip ince bir mavi dosyayla gittim. kolum kadar dosyayla gelen de vardi. ama onu inceleyecek vakitleri genelde yok. dekontlara ve kabul mektuplarina bakip yardimci oluyorlar. ayrica iki seferde de cok kibar ve iyi niyetli yaklasimlar icindeydiler.

simdiden kolay gelsin,iyi sanslar *
çevremde her başvuranın çatır çatır 10 yıllık aldığı vize. yani öyle vize aldım diye havalanmaya falan gerek yok.

vize alabiliyor olmayı bir bok sanmak da herhalde türklere özgü davranışlardan biridir.
new york yankees şapkası iLE GiDiP BELGELER EKSiK OLMASINA RAĞMEN RAHATÇA ALDIĞIM ViZE.
sebep göstermeksizin ret verilen vize. *
almayı düşünenler şu site ile diyaloğa geçebilir:

http://www.visaistanbul.com/abd
5 dakikada hicbi evraga bakilmadan 10 senelik olanindan aldigim vizedir.
Duzenli geliriniz varsa kasmayin seve seve verecekler.
çeşit çeşittir. b1, b2, f1, f2, j1, h1b, h2 vs gibi. yanında 2 olanlar eş ve çocuklar içindir.
eğer benim gibi öğrenci vizesi ile gelmek istiyorsanız amerika'ya o zaman f1 almanız gerekir. lakin bu vizeyle yasal değil ancak kaçak olarak çalışabilirsiniz. eğer yasal çalışmak istiyorsanız j1 ve h1 vizelerine bakmanız gerekir. j1 vizesi genelde work and travelcılar içindir, h1 vizeside usa da sağlam tanıdığı olan yani bir firma sponsoru ile gelecek kişiler içindir.
i feel lucky diyorsanız green card başvurularını eylülde deneyebilirsiniz. sonraki mayıs ayının 1'inde de sonucu öğrenebilirsiniz. bol şans.
alınması siyasi anlamda zor olan vizedir. ayrıca oraya gitme sebebinizin ince eleyip sık dokunarak söylenmesi gerekir. kaldı ki geri dönüş sebebinizin elle tutulur bir yanı olması gerekir. ayrıca bu sene almak için uğraşacağım vizedir. hadi bakalım.
10 yıllık verilendir, yakın zamanda alacağımdır.
konsolosluktan yapılan açıklamaya göre şu sıralar sıkıntılar bulunan vizedir.

--spoiler--
ABD Dışişleri Bakanlığı’nın Konsolosluk işleri Bürosu şu anda pasaport ve vize sistemi ile teknik sorunlar yaşamaktadır. Bu sorun dünya çapında olup, belirli bir ülke veya vatandaşlık belgesi veya vize kategorisine özgü değildir. Gecikmelerden etkilenen veya şu anda vize alamayan başvuru sahiplerinden özür dileriz. Sorunu acilen gidermek için çalışıyoruz ve sistemin kısa süre sonra tekrar tam operasyonel olmasını bekliyoruz.

Ramazan Bayramı dolayısıyla ABD’nin Ankara Büyükelçiliği 28 Temmuz Pazartesi gününden 30 Temmuz Çarşamba gününe kadar kapalı olacaktır. Konsolosluk Bölümü 31 Temmuz Perşembe günü düzenli işleyişine devam edecektir.

Daha fazla bilgi ve güncellemeler için: http://travel.state.gov/content/visas/english.html
--spoiler--