1. 1.
  2.5 saat kasvet dolu bir ortamda geçen, replik desen neredeyse hiç yok.. bitmeyen bir rüzgar, bir adam, bir kız ve at..

  malız amk.. film dedin mi anca amerikan cineması işte.. elalem ne felsefik üst düzey işlere imza atıyor..
  5 -1 ... fatal
 2. 2.
  bu filmde hiçlikten daha fazlası vardır ve adamı darmaduman eder. başyapıt. ohlsdorfer, ziyaretçi ve kızı. her şey mutlak bir gücün içinde hareket kazanıyor. yokluk, varlık ile. siyah beyaz muhteşem şölen torino atı. bela tarr'ın sinemaya veda ettiği son filmi. hazmı zordur, adamı yerden yere çarpar.

  prologue :

  Friedrich Nietzsche, 3 ocak 1889'da Torino’da, Via Carlo Alberto’daki 6 numaralı kapıdan sokağa adımını atar. Belki yürüyüş yapmak, belki de postaneden mektuplarını almaktır amacı. Kendisine uzak olmayan ya da fazlasıyla uzakta kalan bir fayton sürücüsü inatçı atına söz dinletemiyordur. Faytoncunun tüm baskılarına rağmen, hareket etmeyi reddediyordur at. Sonra, ismi muhtemelen Giuseppe Carlo Ettore olan faytoncunun sabrı taşar ve kırbacını eline alır. Nietzsche, kalabalığın yanına gelir ve o ana dek öfkeyle köpüren sürücünün acımasız sahnesini sona erdirir. Sağlam yapılı ve gür bıyıklı Nietzsche, birden faytona atlar ve kollarını atın boynuna dolayıp hıçkırarak ağlamaya başlar. Olaya şahit olan diğerleri, Nietzsche’yi evine bırakır. iki gün boyunca bir divanda hareketsiz ve sessizce dinlenir Nietzsche. Ta ki son sözlerini mırıldanıncaya dek: “mutter, ich bin dumm!” (anne, ne aptalım!) ve yaşamının kalan son on yılını, uysal ve delirmiş bir şekilde annesinin ve kız kardeşlerinin himayesi altında geçirir. Atın akıbeti hakkında ise hiçbir şey bilmiyoruz…
  2 ... la paz
 3. 3.
  Tarr üstadın en iyilerinden, baştan sona bir sinema harikası. Ve maalesef Tarr'ın son filmi.
  2 ... belatarr
 4. 4.
  tarr'n son filmidir. meraklisina buyuk hazlar yaşatir. insan irkinin %99'unun uykusunu getiren filmdir.
  ... shadowofdonkey
 5. 5.
  Müziği dışında pek bir yorum yapamayacağım filmdir. Müziği gerçekten harika. film ise sanat filmi ve sinematografik açıdan ne kadar doyurucu olsa da malesef ilham vermemektedir. (şahsi görüş) eksi puan.
  ... marjinal guru
 6. 6.
  bela tarr filmi. entelektüel, sanatsal, anti genesis yorumlar yapmak istemiyorum. zaten o konuda her şey ortada ve hayatımda o kadar muazzam bir giriş sahnesi izlemedim ben. diyeceğim şu ki; beni de alın oraya o eve götürün. her şeyden sıyrılıp hayatımın geri kalanını beklemeye adayarak yanınızda geçireyim. izlerken bunu çok istedim. patates yiyelim bir de.
  5 -1 ... m ilginc olsun istedim
 7. 7.
  bir ustanın son yapıtı.

  içinde dokunduğu yerlere baktığında kişisel yolculuğun anlamlandırılması gereken yerlerini gösteriyor.
  3 -1 ... galaksi gezgini
 8. 8.
  Boş, bomboş bir film.
  ... whatever it takes
 9. 9.
  yanlış bir beklentiyle izlemeye koyulduğum, hayatımda izlediğim en az diyaloğa sahip, en durağan fakat bir o kadar da etkileyici bela tarr filmi.

  sanıyorum ki bu film nietzsche'nin hayatını anlatıyor, at ile yaşadıklarını, atın boynuna sarılarak ağlayışını, hastaneye kapatılışını, hastanede yaşadıkları şeyleri izleyeceğim diye düşünüyorum filmi izlemeden önce. tabi filmi izlemeye koyulduktan sonra çok geçmeden anlıyorum, aslında çok yanlış geldiğimi. fakat izlemeyi bırakmıyorum, filmde nietzsche'nin bedeni yer almıyorsa da düşünceleri yer alıyor neticede. filmin sonunda ise, büyük bir boşluk hissi.

  filmin her karesi harikulade bir fotoğraf niteliğinde sanki. öylesine etkileyici. filmin müziği desen, o da öyle. kasveti, buhranı iliklerine dek hissettiriyor.
  nihilizme doğru bir yöneliş. dinmeyen bir fırtına, kuyudaki suyun çekilmesi, gaz lambasının artık yanmaması, sobadaki közün sönmesi, gün geçtikçe yenilen yemek miktarının azalması, gün geçtikçe günlerin daha az yaşanması. atın artık hareket etmemeye, önüne koyulan yemeği yememeye başlaması.

  şarap almak için gelen adamın uzunca konuştuğu bölümde, o adamın sanki nietzsche konuşuyormuş etkisi yaratması. kurulan onca cümleden sonra karşısındaki adamın kayıtsızlığı.

  aynı zamanda filmde yer alan zıtlıkların birliği. müthiş ayrıntılar.

  a torinoi lo

  a torinoi lo

  a torinoi lo
  2 ... lavizan
 10. 10.
  şu zamana kadar izlediğim filmler arasında açılış sekansıyla beni en çok etkilemiş filmdir.

  --spoiler--
  https://www.youtube.com/w...?v=NuhlbuD6qbM&t=123s
  --spoiler--
  ... the dead flag blues