1. 1.
    Diyorlar ki Erdoğan dün öyle diyordu, bugün böyle diyor. iki gün arayla bu dönüş nasıl oluyor. örnek olarak bu ara gündem suriyeli meselesi. Bir gün diyor hepsini vatandaş yapacağız, öbür gün diyor hepsini geri göndereceğiz. ulan 3 günde nasıl fikir değiştirdin değil mi? dönek vs diyorlar. halbuki adam A/B testing (split testing) yapıyor.
    Nedir A/B testing? Diyelim bir web sitesi kuruyorsunuz. Aynı web sayfasının iki farklı tasarımını yaparsınız. Butonların yerleri, renkleri vs. veya kullanım farklılıları gibi anlamlı değişikliklerle iki ayrı model oluşturursunuz. Siteyi yayına aldığınızda gelen trafiğin yarısını A dizaynlı siteye diğer yarısını B dizaynlı siteye yönlendirirsiniz ve beklersiniz. Bir süre sonra A tasarımını kaç kişi ziyaret etti, ziyaret edenler sayfada ne kadar kaldı, üye oldu mu gibi verileri, B tasarımının aynı verileriyle karşılaştırırsınız. Bakarsınız hangi tasarım size daha iyi sonuçlar getirmiş. O artık sizin final tasarımınızdır. Diyelim B daha iyi sonuçlar verdi. Bütün trafik artık B tasrımına yönlendirilir ve A ortadan kalkar. Sitenizin ana tasarımı B tasarımıdır.
    Politik partiler böyle davranamazlar. Bir beyannamesi vardır ve buna sizi ikna etmeye çalışır. Bir web sitesi politik parti gibi davransaydı sizi sadece tasarımının neden mükemmel olduğuna ve niye orada kalmanız gerektiğine ikna etmeye çalışırdı.
    Yalnız web sitesi ticarethanedir. Tek amacı daha çok müşteri bulmaktır. (para vermeseniz de müşterisiniz sayenizde reklam alıyor) Peki bir politik partinin amacı ne olursa olsun sürekli iktidarda kalmak ise ne yapar? Kendini herhangi bir görüşe bağlamaz. Seni ikna etmeye de çalışmaz. Senin ne istediğini öğrenir ve o hizmeti verir. Adam devamlı bunu yapıyor. onun siyasi görüşü iktidarda kalmak. Suriyelileri vatandaş mı yapalım, gönderelim mi? Bir gün diyor vatandaş yapalım. Anketler yapılıyor sonuçlar geliyor. Haftaya diyor kovalım. Anketler yapılıyor sonuçlar geliyor. Bakıyor hangisi daha iyi netice almış? Kovalım coşmuş. Artık o adamın fikri suriyelileri kovalım oluyor. ve sürekli onu söylemeye başlıyor. Bu şekilde de sürekli olarak diğer partilerden fazla oy almayı başarıyor.
    1 ... n dakota