bugün

kemeriniz mi yoktu yoksa vileda sopanız mı yoktu? neden tankları durdurmadınız? neden askerlerin boğazını kesmediniz? farklı olan neydi gibi sorular yüzünden sorunsal haline gelen durumdur.

hadi bari bu sefer samimi olun. peygamberinizin kafası uçurulacak diye korktunuz.

hadi şunu da kabul edin. sizler koyunsunuz. o zaman darbeyi desteklediniz çünkü sizlerin bilgisi yok hiç bir konuda. sadece fikriniz var.
O zaman rte gibi bir lider yoktu.
evlerindeki dergileri kitapları yok etmekle meşguldü.
darbeyi genelkurmay başkanı yaptığı için ciddiye alıp sokağa çıkmamış olabilirler.
O zaman köylerindeydiler.
80 darbesinde bu milletin çoğu darbeyi onaylıyordu. solcular içerde çeşitli işkencelere uğrarken, allah devlete millete zeval vermesinciler sessiz sedasız ekmek kuyruklarında bekliyor, aman ağzımızın tadı kaçmasın modunda takılıyorlardı.

sonuçta anarşikler içeri tıkılmış, suç(!) unsuru kitaplar toplatılmış, komunistlere gereken ceza verilmişti. ayrıca kenan evren mütevazi bir darbeci olduğundan '' KiMSE ENDiŞELENMESiN Bi SAĞDAN Bi SOLDAN ASTIK'' diyerek halkı sakinleştirmiş, içlere su serpmişti.

ironi.
80 darbesinde ortalık çok karışık sağcı solcuyu solcu sağcıyı gördüğü yerde görüp dövüyor hatta çekip vuruyordu. böyle bir ortamda insanlar darbe olsun istediler. ne düzen kalmıştı ne can güvenliği. bu sebeple o günlerle bugünler kıyaslamak komik kaçar. evet.
80 darbesini bizzat genelkurmay başkanı ve kuvvet komutanları emir komuta zinciri içerisinde gerçekleştirmiştir. Tüm ordu ile darbe yapılmıştır. Halk o zaman şimdiki gibi sokağa çıksa 1 gün sonra cesetler toplanılırdı.

Bu şimdiki darbe girişimi en çok 60 darbesine benzemektedir. Nitekim o zamanda Tümgeneral Madanoğlu ve tuğgeneraller, albaylar, binbaşılar, yarbaylar, yüzbaşılar darbeyi yapmıştı. Darbenin yapılmaya başlanılacağı sırada, ortada planın olmadığını kendileri de itiraf etmektedir. Tüm ordunun yaptığı bir olay değilken sonradan Çankaya işgal edilince Orgeneral Gümüşpala, madanoğlunu arayıp Çankayayı kaç tümenle sardığını sormuştur. Bundan önce "Eğer lideriniz benden kıdemsiz ise gelir isyanı bastırırım" demiştir. o anda madanoğlu kendisinin tümgeneral olduğunun aklına geldiğini bildiriyor. "Liderimiz orgeneral cemal gürseldir" dedim diyor.

Şimdiki darbe girişiminde böyle olmadı. Ki darbe bildirisi ile birçok gerçek ortaya konulsa da askerin halkına ateş etmesi ile bu kimselerin bildirideki gerçekliklere inancının kağıt üstünde kaldığı gerçeği ortaya koymuştur.

Soysuz şerefsizler Atatürk deyip duruyorlar ama Atatürk ne zaman kendi halkına ateş edip kendi vatandaşlarını vurdu ?!
80 darbesiyle su ani karsilastirmayin lutfen. O an ki sosyal toplumla su an bir mi? Yukarda da bahsedildigi gibi millet birbirini vuruyordu zaten.

Askere karsi koyacak halki gec hukumetin bile elinde koz yoktu.
80'den ziyade 60 darbesi için bu soru sorulabilir.

Çünkü 80 darbesinde ordu topyekün davranmış, darbe öncesi brifinglerle hukuk, sanat, bürokrasi camiasını arkasına almış ve yeşil sermayenin önünü kapamıştır. Geriye sadece tankları yürütmek kalmıştır, hükümet de istifa etmiştir. Boşuna postmodern darbe denmiyor.

Ancak 60 darbesinde albaylar ayaklanmış son anda 1.ordu komutanı ikna edilebilmiş ordunun üst düzeyinin sonradan katıldığı bir darbe olmuştur. Şimdiki darbeye benzer.
Halk biraz Dirayetli olsaydı Başbakan idam edilemezdi, büyük bir halk desteği vardı arkasında.
Geçmişi bugünün imkanlarıyla sorgulamak akıl tutulmasıdır.
Neredeydiniz lan? Çıksaydınız ya sokağa? Erleri o zaman da öldürseydiniz.
Babalarınız neredeydi lan? Sorsanıza 12 eylül 1980 cuma gününün cuma namazı hutbesi neymiş? Ne diyecekler?
Kimse gitmiş mi o gün cuma namazına? Korkudan kaç hafta dışarı çıkamamışlar sorsanıza anlatsınlar size? 3-5 tank görüp darbe durdurdum sanmak nedir?
Genelkurmay değil gece 4 de, emir komuta zinciri içinde akşam 8 de dahi darbe yapsaydı sokaklarda 1 tane insan olmazdı.

Anladık salaksınız ama yeter ulan!
80 darbesi gerçek bir darbeydi çünkü.
o zaman 4,5 g yoktu..... Yol yaptığını söylemiş miydim ?
Siz nerdeydiniz pezevenkler siz ciksaydiniz.
80 darbesinin genel kurmay güdümünde olduğunu bilmeyen yazarın gaza geldiği konudur.

15 temmuz darbe girişiminde bir çok yüksek rütbeli subay darbeye karşı direnmiştir.

15 temmuz darbesi aniden gelmiştir.

12 Eylül darbesi beklenilmekteydi.
Millet sindirilmişti.
Okula gitmek için evden çıkıp caddeye ulastığımda beni elinde kocaman silahıyla bir asker karşıladı. Eve gitmemi söyledi. Korkup döndüm ve TV akşamları yayın yaptığı için olan biteni ancak akşam ögrenebildik. internet olmadığı, hepsinden önemlisi bilinç farklı olduğu için kimse şimdi ile o günün insanını kıyaslamasın.
Darbeye zemin hazırlayan şiddet olaylarını siz yaşamadınız.
Bu ülkede solu güçsüzlestirmek için yapılanlara Ecevit ve halk maruz kaldı. Çocuk olmama rağmen istanbul'da, Antep'te yaşanan olayları gazetelerden takip eden ben, bir tankın önüne çıkmanın intiharla eşdeğer olduğunu biliyordum.
işte o yüzden düzmece bir darbeyle ciddi darbe arasındaki farkı görebiliyorum. Askeri itibarsızlastıran bu planlı oyunun aktörlerini görebildiğim gibi. Uykuyu artık bırakın.
Tarihi bir olayi o durumun sartlari altinda degerlendirmezsen sorunsal olarak gorunur. 2010larin turkiye toplumuyla 80 lerin toplumu ayni mi sizce? Sonuc:Sorunsal olmayan durum.
Berkemal olmayan asayişten illallah ettiği için askerin arkasında idi. .
tek bir şey diyeceğim size . rahmetli banaö bir kaç bir şey anlattı . pek bunun hakkında konuşmazdı kızardı bize ne zaman sorsak .
--spoiler--
78 odtü girişli 83 odtü çıkışlı
--spoiler--
ağzımı açtırmadılar . kortejlerde yürüyüşlerde tek bir yanlış sloganımızda içeri alınırdık , öldürülürdük , işkence görürdük . kaç arkadaşımı öldürdüler , işgence ettiler , kaçı kollarımda öldü . dedi bana .
inanın bana o köprüdeki tank bir ateş etse sadece çil yavruları gibi dağılırlardı . yani anlayacağınız 60 da 80 de solda sağda sokakta idi ! asıl soru şu : dinciler irticacılar tarikayçılar nerdeydi ?