bugün

alışık olduğumuz seçimlere nazaran sıradışı bir seçim olmuştur. zira artık akp tek başına düdük öttüremeyecek. benim inancımı arttırdı bu ülkeye.
baraj yıkıldı, hdp mecliste. uzun uzadıya yazıp çizeceğim.
hem akp'nin kürt seçmeni doğru karar verdi hem de kendini sosyalist, komünist, sosyal demokrat ilan eden güruh. fedakarlık var, emanet oylar var.
yine de helal olsun.
niye mi?
madde madde gevezelik yapacağım. fuatavniye selam.
1.hdp, pkk uzantısı. bebek katili öcalan'ın akrabası meclise girdi. şehitlerimizin kemikleri sızlıyor. oy veren herkes şerefsizdir.
bendeniz diyor ki: öncelikle seni seviyorum bunu bil. çünkü bunları derken ülkeni sevdiğini ve onun için endişelendiğini görebiliyorum. yalnız böyle bakamazsın olaylara. geniş bir perspektife ihtiyacımız var. üzülüyorum işte, ülkende yaşayan kürtleri tanımadığını, her kürt'ü pkk'lı sandığını, ki bir kürt'ün pkk'ya sempati duymasının doğal olduğunu göremeyişine atarlanıyorım.
barış istiyor adamlar. bırak tahammülsüzlüğü bir yana. soydular, hortumladılar. milyonlar açlık sınırının altında. bi'kuvvet birleşip yensek fena mı olur şu haramileri?
2. chp haindir. seçmenleri hdp'ye oy vermiştir.
cevabım şöyle, en çok seçmen akp'den kaymıştır. ama yine de %2'lik bir chp seçmeni katkı sağlamıştır. o cesur insanlar oy verdi ve bugün hdp barajı geçti. yoksa her seçim olduğu gibi yine hezimete uğrayacaktık. ayrıca, chp asla başarısız olmamıştır. koyu bir chp'liyim. inkar etmiyorum. kemal kılıçdaroğlu'na laf ettiremiyorum. öyle bir sevmek. neyse.
3. mhp oylarını arttırdı.
niye mi?
belli bir kesimin hassasiyetleri var ve mhp'nin alternatifi yok. bir bağlamda bu oy arttışının ilk nedeni hdp.
oy vermek zorunda hissetti milliyetçi sağ kesim kendisini.
4. şimdi ne yapmalı?
koalisyon.
iki yıllık. ya da doğru düzgününü.
her yol denenmeli.
hırsıza, kalleşe, zalime göz açtırmamalı. canım ülkem uyanıyor.
5. bu ülkeyi canımdan çok seviyorum. herkes ayrı ayrı kalbimin bir köşesinde.
başka vatanımız yok!
6. biliyoruz biliyoruz, her parti ve okyanus ötesi abd düşünüyordur bir şeyler. çok da şeyaapmamak lazım. yoksa insan kendini kukla gibi hissediyor. sanki değiliz.

küçük bir not: tartışmak isteyen herkesi bekliyorum, ama yinelemek elzem. ben bu ülke için endişelenen herkese candan bir teşekkürü borç biliyorum.
iyi geceler ahali.
tam olarak hüsranla sonuçlanmıştır. bakın buraya yazıyorum bu memleket zaten yaşanılacak yer değildi artık hiç çekilmez.
ortaya çıkan tablo gayet güzeldir.

götler öylesine kalkmıştı ki inmesi ülkedeki her kesime olumlu yansıdı ve yansıyacak bir süre daha. ama nedense bende pek etki yaratmadı. gerçi galatasaray'ın böylesi bir senede şampiyon olması da yaratmamıştı. tepkisizleştim mi ne oldum çözemedim amk. akp düştü lan 13 senelik akp. seçim günü makara kukara yaptık ama o kadar millet gibi sokaklarda kutlayasım falan gelmedi sonuçları. bunun nedeni 'ulan bu tayyip yine bir şekilde alır avucuna gücü' şeklindeki tespit miydi orası belirsiz ama kesin olarak da böyle düşünüyorum diyemem yani. dedim işte normalde deliler gibi sevinmem gereken şampiyonluğa da sevinmedim.

işin diğer yönü muhalif kitle açısından. önce bir kaset operasyonuyla kemal'i piyasaya süren sonra ona ekmeleddin'i aday gösterten ve en son da demirtaş'ı kendine çıkış ümidi diye seçen bu uluslararası destekli aktörlerin harbiden 13 küsür senedir meclise 4 parti girdiği an akp düşüyor matematiğini yapamaması acıklı olduğu kadar komik de değil mi lan?

gerçi erdoğan seçim boyunca doz aşımı yaparcasına saldırmasaydı hdp'ye bu sonuç çıkar mıydı orası da muamma. bunu kasıtlı mı yaptı diyeceğim de bunu ancak ilerleyen günlerde yaşanacakları gördükten sonra karar vermek lazım. mercedes'e çerez parası diyecek kadar körleşmiş bir adamın kendisi açısından en saçma hamlesiydi belki de bu. dengeyi öylesine kaybetti belki de. artık tek hamle şansı var planını sağlam yapmak zorunda. ilk hamlesinin getirdiği sonuçlarla gücü eline tekrar aldı aldı yoksa geçmiş olsun. yaptırdığı o sarayı harbiden başına yıkarlar yani.

bir de şu hdp'ye verilen oylar meselesi var. hdp bence de mutlak mecliste olmalıydı ama ona tamamen güvenenlerin oylarıyla. kendisini chp'li hisseden ama seçimlerde hdp'ye oy atmış arkadaşlarla akp'ye 'çalıyorlar ama çalışıyorlar' görüşüyle oy atan seçmen arasında ben hiçbir fark göremiyorum. oy kullanırken kurulan mantık birebir aynı. onlar hırsıza atıyorsa bu arkadaşlar da teröriste atmış oldular oylarını. nasıl akp'nin yaptıklarının tümü iyisiyle kötüsüyle bahsettiğim kitleye ihale ediliyorsa bu 4 senede hdp'nin yapacağı her şey de bu chp'li arkadaşların üzerine kalacaktır. 'ben bunu göğüslüyorum arkadaş' diyene de laf edemezsin ama sorumsuzluk diye bir şey de olmayacaktır onu da biliyorsunuz zaten.
(bkz: kahramanmaraş ta erken seçim yürüyüşü)
muhtemelen koalisyon ile netilenecek olan seçimlerdir.
akp-mhp koalisyonuna varması muhtemel seçimlerdir. memleket için hayırlısı olsun.
Klişe tabirle seçmen her partiye ayrı mesajlar vermiştir.

Genel mesajlar
-Kavga etmeyin uzlaşın
-Başkanlığa hayır
-Bu baraj saçmadır
-Sol 1980'den sonra ilk defa %40'lara yaklaştı. Bu da tutucu-sağ siyasetin gözden düşmeye başladığının kanıtı.

1)AKP
13 yıllık kesintisiz bir iktidar döneminde AKP bazı başarılara imza atsa da son dönemde iklimi tersine döndüren pek çok şey yaptı. Ekonomide zorlanmalar, Gezi sürecini anlamama ve anlamamada ısrar etme, pek çok kişinin mağdur olması, 17-25 aralığa darbe deyip geçme-aklama-paklama, demokrasideki daralmalar, adaletin adalet arar hale gelmesi, gerilim üretme siyaseti zaten insanlarda kırılma yaratmıştı. Üstüne ne olduğu belirsiz bir başkanlık zorlaması, çifte mitinglerin verdiği mesaj bombardımanı ve bu mesajların savrukluğu, bu sonucu getirdi. Seçim sonuçlarını analiz edersek

-AKP 81 ilin 81'inde de oy kaybetti ama kale konumundaki illerde ciddi bir zorlanma yaşamadı.
-AKP çözüm sürecinde çifte kaybeden oldu. Hem HDP palazlandı hem de süreçten endişe eden seçmen MHP'ye yöneldi.
-AKP tavırlarında yumuşamak ve daha makul olmak zorunda. CHP-MHP-HDP- paralel yapı- DHKPC-PKK altılı ittifakı cümlesi her yönüyle yanlış.
-Cumhurbaşkanı ben farklı cumhurbaşkanı olacağım tavrını gözden geçirmek durumunda.

2)CHP
CHP hem önseçimle hem de ekonomiye dayalı seçim bildirgesi ile doğru hamleler yaptı. Bunun oya dönüşmemesinde iki etken ver.Yılların önyargısı ve HDP'nin durumu. Özellikle Diyarbakır patlaması seçmende tutum değişikliğine yol açtı. Emanet oylar son 2 günde arttı. CHP'den HDP'ye 2-3 puan kadar emanet oy geçisi oldu.Şu an için bu oylar geri gelecek ama CHP nasıl olsa geri gelirler diye rahat olmamalı bu oyları geri almalı.
CHP bu seçimde sosyal demokrat düzleme oturduğunu, iktidar olmaya gerçekten talip olduğunu, parti içi demokrasiye önem verdiğini yedi düvele anlattı. Yolundan şaşmaz ve biraz daha çoğulculuğa hem meydanlarda hem de seçmen listelerinde yer vermeli.
Bu seçimde oy düşüşünü Kılıçdaroğlu'na karşı ciddi bir istifa et baskısı yoksa bunun sebebi bu oyların başta kim olursa olsun kayacağı ve CHP'nin hükümette olma ihtimali. Kılıçdaroğlu çok rahat değil.

3)MHP
Seçimin görünürde kazananlarından biri olmakla beraber aslında AKP'nin bu kadar hata yaptığı dönemde %16,5 oy oranını çok da iyi bulmuyorum. AKP'ye oy vermem sağdan da vazgeçmem diyenlerin adresi oldu sadece. Yalnız MHP'ye oy geçişi sadece çözüm süreci karşıtlığı değil demin bahsettiğim AKP'den bıkan seçmenin de yönlenmesi mevcut. Olası bir erken seçimde bu oyların istikrar sebebiyle AKP'ye akacağı düşünülmesin. Öte yandanda Bahçeli ile MHP doğal oy sınırlarına ulaştı.

4)HDP
Kim ne derse desin seçimin en başarılı partisi. Kendileri bile böyle bir oy oranı beklemiyordu.
Emanet oylar vardı ama artık kendi özgüçleriyle de barajı aşabileceklerini gösterdiler. Vekil listeleri gerçekten çok renkliydi. Selahattin Demirtaş gerçekten sempatik. Yalnız dikkat etmeleri gereken bazı noktalar var. Geçmişten gelene olumsuz miraslarına rağmen bu oylar verildi. Eğer şiddet diline dönerlerse ve bir şiddet eyleminde destekler veya sessiz durularsa çıkışları gibi inişleri de hızlı olabilir. Türkiyeleşme iddiasının içini doldurmak bu sefer iyi olur değil zorunluluk.
yazar ergün diler seçimden sonra gözden kaçırdıklarımıza değinmiş ve "oyun büyük" demiş. cidden ülke üzerinde oynanan oyun büyük. işin acı tarafı da çoğu kişi bunun farkında değil.

"-Daha seçimlerin sonuçları açıklanmadan ÜÇÜNCÜ KÖPRÜ için mahkemeden DURDURULMA kararı çıktı.

-Mimarlar Odası hiç vakit kaybetmeden BEŞTEPE için TAHLiYE talebinde bulundu!

-Diyarbakır karıştı! Aytaç Baran öldürüldü!

-Çok önemli bir işadamı Fransa'dan Legion D'honneur nişanı aldı!

-Malum yapının etkili bir adamı seçimlerden hemen sonra "MiT Müsteşarı acilen görevden alınmalı!" dedi.

-ingiliz Independent "Türkiye artık daha güçsüz bir ülke" manşeti attı.

-PKK, aileleri tehdit ederek 3000 kız çocuğunu dağa kaçırdı! OY'ların rengini önceden garantiledi!

-BBC "Aytaç Baran'ı MiT öldürdü" diyerek yangına körükle gitti.

-Cumhuriyet "TIR" dizisine tam gaz devam etti!

-HDP' li vekil köy korucularını "Defolup gideceksiniz! O KELEŞLERiN namluları size dönecek!" diye tehdit etti!

-Kemal Derviş'in "AK Parti-CHP koalisyonu kesinlikle gerçekleşmeli" ısrarı aralıksız sürdü!

-Alman DIE WELT "Merkez Bankası üç aya kalmaz boşalır" diyerek işaret fişeğini patlattı!

-17-25 Aralık'ta Erdoğan'a saldıran Ciner Grubu 8 Haziran sabahı düğmeye bastı! 26 çalışanı "AK Parti'ye yakın" diye gönderdi!

-Gerçekten korkusuz yayın yapan ve bunu da BiRiNCi olarak gösteren AHABER tam 16 kez KAPATMA aldı.

-AHABER yanlı yayınlarla ceza alırken "DiKTATÖRÜ DURDURUN!" diye çalışan Aydın Bey'in medyasına kimse dönüp bakmadı bile...

Bizim gibi sıradan insanlar DÜNYADAKi GiZLi iLiŞKi ağını bilmez!"

http://www.takvim.com.tr/...ler/2015/06/15/oyun-buyuk
birkaç yazısını okudum v e başkan olmasa hepinizi sikim sikim sikerler boyutunda bir yalakalığa şahit oldum. aşağıda yazılanlar tamamen hayal ürünü ve gerçek dışıdır.
--spoiler--
-gerçekten korkusuz yayın yapan ve bunu da birinci olarak gösteren ahaber tam 16 kez kapatma aldı.

-ahaber yanlı yayınlarla ceza alırken "diktatörü durdurun!" diye çalışan aydın bey'in medyasına kimse dönüp bakmadı bile...
--spoiler--
Umuyorum ki hdp oylarinin dusecegi erken secimin sebebi olan secimdir. Herkesin maskesi iniverdi bir anlik heyecanla ama yemezler.
t.c. devletinin son demokratik seçimleri, ülke için son şans derken yemediğimiz laf kalmamıştı. ancak kayyum rezaletlerinden sonra ve "ya başkanlık ya kaos" tutkusundan sonra söylediklerimiz bir bir çıktı ve maalesef haklı çıktık.

not: en son cihan haber ajansına da el konulmasından sonra yazmak elzem oldu. artık seçim sonuçları kasmaya gerek yok. istenen yüzdeyi aa'ya söylesinler, onlar yayınlasın. sandık falan hiç yorulmayalım.
iki terör destekçisi partinin ittifak yaptığı ; milliyetçi partinin de ''istediğini'' aldığı bir seçimlerin yıl dönümüdür.

zafer çığlıklarıyla gözleri dönen h*p'nin sonrasında ; katliamlara çanak tutması ve c*p'nin sonsuz terör destekçiliğiyle ;ülkeyi kan gölüne döndürmeleriniin ''temelidir'' aynı zamanda.

allah bir daha 7 haziranlar göstermesin . terörist partilere ''aman '' vermesin .
yahu her seçimde halkın tokadını yiyor ama hala kendini "halkın temsilcisi" sayıyor adamlar.

hani destekledikleri partinin aldığı oy yüzde 25, hadi aynı görüşü paylaşan hdp li kankileri ile birlikte yüzde 37-38 olsun.

karşındaki adam yüzde 50 oy almış ve halk tarafından seçilmiş.

şimdi sen bu ülkedeki bu insanların hiçbirine saygı göstermeyip,

"amaan onlar koyun yahu, gerçek halk benim gibi düşünüyor" dersen o yaptığın psikolojik tedavi gerektiren bir durumdur.

hatta tedaviye de gerek yok, gidip doğrudan bakırköye yerleş.

çünkü bu ülkedeki herkes senin gibi düşünmek zorunda değil, düşünmüyor da.

ve kimse senin keyfine göre oy verecek veya harekete edecek de değil.

sen sinirden kafanı duvarlara vursan da.
akepe o zaman zar zor yüzde 40 almış, hayır cephesinde bu defa tokadı yiyen hewaller ve ve aklı başına yeni gelen ülkücülerde bizimle, bir hile vs olmazsa en az yüzde 55 hayır çıkacak bu defa bekleyin.
Akp nin altına sıçtığı günün 2 yıl öncesi. Fuat Avni falan vardı, vay be.
bu ilk ayağın çukura girişiydi, hdp'nin barajı geçip; akape'nin oylarının düştüğü,milletvekili sayısının eridiği seçimdir.

Sonuçlar açıklandıktan sonraki yüz ifadelerini asla unutamam.
kemalistlerin çok sevindiği başka bir seçimdi *

peki sonra noldu?

reis 5 seçim üst üste koydu geçti
akp oylarının hdp'ye geçtiği seçimdir. bu seçimden önceki sürece bakarsak akp-hdp çözüm sürecini geliştiriyor, dolmabahçe'de mutabakat imzalıyordu. serok ahmet, reisinin gölgesinde seçimi kazanacağına çok emindi sonra kürdolar hdp'ye oy verince zortladı. ülke için kanlı bir süreç başladı 2015-2016 kanlı bombalı yıllar oldu. suruç saldırısı, dağlıca saldırısı, ankara gar saldırısı derken terör sağ-sol, siyasi görüş tanımadı yıllardır başa bela olan pkk terörünün yanına ışid terörü de eklendi üstelik bu terör öyle pkk gibi basit ayrılıkçı bir terör örgütü değildi din eksenli bir zihniyeti olan ve türkiye'de aslında bir kesimin sempatiyle baktığı eli kanlı bir canavardı.

akp ilk kez tokat yese de bu seçimin sonucunda hdpkk'lılar meclise girdi hatta apo itinin yeğeni bile meclise mv olarak girdi. kasım 2015'te yapılan erken seçimlerde akp öyle böyle kazandı ancak davutoğlu ile erdoğan'ın anlaşamadığı konular vardı (şeffaflık, başkanlık, akademisyenler bildirisi vs...) sonra serok istifa ettirildi. gerisini de pek yazmaya gerek yok.
bir fırıldaklığın memlekete ve halka 8 sene, milyarlarca dolar, binlerce masum vatandaş kaybettirdiği seçim.

bu seçim sonucunda halk iradesi açıkça hiçe sayılmış ve tiyatro oynanmıştır.

yani asıl tiyatronu büyüğü budur. ne kadar rezillik ve ahlaksızlık varsa burdan alınan cesaretle başlamıştır.

lütfen unutmayın ve unutturmayın.

bugün geleceğimiz çalındı. bugün sürekli horlanan halk, aslında yapması gerekeni yapmıştı.
tabi. bu seçim yüzünden pırıl pırıl bizi isviçre standartlarına hatta daha da ileriye götürecek chp iktidarından mahrum kaldık değil mi? ah şu cehape bi gelse ne ekonomik kriz kalır ne çarpık kentleşme ne de yolsuzluk değil mi?
akabinde yaşanan süreçler ve illa ki akp'yi hükümet yapma zorlamaları yüzünden süreç kilitlenince çok kısa bir süre sonra seçimlerin yenilenmesi yurdumuz siyasi tarihi için ibretlik vaka örneğidir.
Sarı öküzün verildiği tarihin başlangıcı.
Baykal sağolsun,diyecektim ki, öldü. O dönem saray a CHP den habersiz çıktı. Meclis başkanı olma sevdasıyla. MHP de arkamızdan iş çevriliyor diye CHP ile ittifaka kapıları kapattı.