bugün

Kolluk kuvvetlerinin enkaz başlarında soygun olmasın diye beklediği depremdir.

Bu ayıp da bize 300 yıl yeter.
Kaybımız resmi olarak yaklaşık 50 bin.
Ve hemen hemen birkaç gece içerisinde.

Anlamanız için bir karşılaştırma yapalım; Çanakkale Savaşı'nda hastanede şehit olanları saymaz isek savaş alanındaki şehit sayımız 56 bin.
Kurtuluş Savaşı'nda çarpışma esnasındaki şehit sayımız 38 bin.
Ve bu kayıplar tek bir gecede yaşanmadı.

görsel
görsel
Hatay, kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya’yı haritadan silen deprem.

Keşke ben de zihnimden silebilsem.

Enkaz başında o soğukta sevdiklerinden bir umut bir haber bekleyen çaresiz insanlar. Yaşanan onca artçı içinde birlerini kurtarmaya çalışmak, başaramamak, ölü bedenleri teşhis edebilsinler diye babaları çağırmak, bir anneye evladını son kez gösterememek. Belki bir Teselli olur hatıra kalır öpüp koklar diye bir oyuncağını, elbisesini, okul defterini alelacele eline tutuşturmak.

Ağlamak, hıçkıra hıçkıra ağlamak, elinin tersiyle gözyaşlarını silip tekrar ağlamak.
Depremi Adana’da yaşamış biri olarak kendi derdimizi unuttuk bölgeye yardım etmeye çalıştık.

Özellikle 2 büyük depremin bu kadar kısa süre içinde olması yakın tarihte hiç olmamış bir şey.

Bu deprem ayrıca çok soğuk bir havada oldu maalesef.

ilk depremden canını kurtaran yüzbinlerce insan hava çok soğuk olduğu için tekrar kapalı alanlara girmek zorunda kaldı, ilk depreme direnen evler de ikinciye dayanamadı.

Gerçekten sabahlara kadar bir şeyler yazarım ama ne yazsam eksik yazmış hissediyorum.
Adı deprem ya kendisi.. tarifsiz bişey.. Allah'ım bidaha yaşatmasın..
Tam bir sene önce tam da bu saatlerde görmüştüm haberini. Büyük olduğunu tahmin edebiliyordum ama bu kadar büyük olduğunu idrak edememiştim. Kaybettiklerimizin ruhu şad olsun.
1 gecede anne, baba olabilirsiniz.
1 gecede hayat arkadaşınızı bulabilirsiniz.
1 gecede aile, 1 gecede iş sahibi olabilirsiniz.

Peki siz hiç, 1 gecede sahip olduğunuz herşeyi kaybetmenin ne demek olduğunu bilir misiniz?

Çok tanidigimizi kaybettik. Çok acılar çekildi. Hala bulunamayan, kayıp olan milyon tane insan var.

Hala bu soğukta terlikle konteyner de kalan insanlarımız, alttan su alırken, elektrik sobasini yakamayan, yaksa da elektrik faturası düşünen canlarımız var. Orada hala elektrik faturası ödeniyor. Hem de konteyner da.

Allah ıslah etsin..

Rabbım bir daha yaşatmasın. Rahmetler ve dualar üzenlerinde olsun...

Evet
99 depreminden daha korkunç bir felaket.dünyada görülmemiş bir deprem fırtınasının ülkemizi vurduğu o kara gün. insanların 1 gecede hayatının nasıl değiştiğini gösterdi. resmi olarak 50000 can kaybı var ama inandırıcı gelmiyor. kaç şehir haritadan silindi 50000 inandırıcı mı? depremden aylar aylar sonra enkazdan ölüler çıkmaya devam ediyordu. halen kayıp olan insanlar var.
ölenlere Allah rahmet etsin. Bu ölüm kalım savaşında çadır satma fikrinin depremden önce vicdanların da öldüğünü gösteriyor.
bu doğa olayına "asrın felaketi" diyenler var.

hadi tayyip üzerinden suç atmak için bunu yapıyor. sonuçta 22 yıldır iktidarda, imar affı çıkartmış, denetim sağlamamış, rantı engellememiş... asrın felaketi, kader mader diyerek dikkatleri dağıtacak.

ancak sıradan halk neden asrın felaketi diyor?
ihmallerin, gözünü para bürümüş inşaat mütahitlerinin, denetimlerini tam gerçekleştiremeyen yapı denetim firmalarının, riskli olduğu halde bir türlü yıkamayan belediyenin, zamanında yardım ulaştıramayan depremzedelerimize hem göçük altında hemde sokaklarda hipotermi geçirten yakın tarihte de "bize tabi olmazsanız destek alamassınız" diyecek kadar iki yüzü dahi olmayan hükümetin, vefat edenlerin malına göz diken, göçük altındaki insanların kredi kartlarını patlatan o.çlarının...
Allah hepsinin belasını versin.

Hayatını kaybeden binlerce insanımızın yakınlarına baş sağlığı dilerim.

Asrın felaketi değil, asrın karalekesidir bu. Şahsım adına da elimden geleni yapsamda bir ömür bu felaketin vicdan azabını vebalini çekeceğim.
insanin içini yakan bir gün "6 şubat " . Oradan binlerce kilometre uzakta olsam da tv'den sosyal medyadan gördüğüm ve bizzat yakın arkadaşlar ile aldigim duyumlar yaşanan felakati benliğimden ve yüreğimden asla silmeyecek. Herkes bugünü belki 17 ağustos gibi unutacak, ben unutmayacağım ! Aileler yok oldu, aileler...

Deprem ülkesindeyiz ve binalar çürük ekseriyetle.
Bu kadarını yazabiliyorum ve yazacağım: binasından malzeme çalan müteahitlerin amk ! Insanlara mezar satanların amk!

Kacak ve firari müteahitlerden de tez elden hesap sorulmasını diliyorum. Liyakat, vicdan ve merhametin bu coğrafyaya hakim olmasini diliyorum .Mekanları cennet olsun yitirdiklerimizin...
kötü bir doğa olayıdır. keşke yaşanmasaydı.
Allahım çok zor, çok acı. Rabbim sabırlar versin, güç kuvvet versin depremi yaşayan tekrar düzen kurmaya çalışan herkese. Hayatını kaybedenlere Allah rahmet eylesin, kalanlara sabırlar versin. Suçlu, sorumluların cezasını versin inşallah.
görsel
açgözlü ve emek hırsızı, işgalci sermaye işbirlikçisi müteahhitler göz göre göre binlerce insanımızı katletti!

hem de amerikalı ve katarlı oligarklara ülkenin en kıymetli arazilerini peşkeş çekip, hayatta kalmayı başarabilen diğer yurttaşları fahiş kiralarla çaresizliğe terk ettikleri bir esnada!
asrın felaketi söylemi haklı bir söylem.
bu felaket deprem öncesi yanlış imar, kaçak ve uygunsuz imara göz yumma yetmemiş olacak ki bu yapılara af getirilip tapu-iskan verilmesi, imar afları vb yönetim hataları...

deprem sonrası yaşanan rezelatler, örn; kızılay holding'in çadır satması rezaleti, kurtarma rezaletleri, yardım rezaletleri, güvenlik rezaletleri vs vs say say bitmez...

en önemlisi de insanların yapı bütünlüğüne zarar verecek tadilatlarla bina güvenliğini zayıflatması (örn: bina güvenliği açısından duvarların yıkılması, mağaza veya dairenin odalarının genişletilmesi) imar yönetmeliği dışında inşaatlar, bilerek ve isteyerek çok katlı yapılaşmaya uygun olmayan zeminlere imar-iskan uygulanmasına katılması vs vs.
en önemlisi de kaçak yapılaşmaya, imar yönetmeliği dışında yapılan binalara af getirecek diye yönetimlere oy atmaları vs vs.

tüm bunlar üst üste gelince bu açıdan asrın felaketini ortaya çıktı. bu felaketi deprem allah coğrafya Doğa değil de biz çıkardık. kaç kişi öldü kesin bir rakam yok, en iyi ihtimalle 100.000 kişiye yakın bir insan öldü.
bu açıdan asrın felaketi.

deprem, şiddet, enerji vb açıdan yaşananlara bakarak asrın felaketi diyemeyiz ki öyle asrın felaketi olacak şiddette çapta bir yer (fay) kayması, kırılması yaşanmadı. yaşanan deprem eğer önlemler ve hazırlıklar yapılmış olsaydı (bakınız japonya) en fazla 100 kişi ölecek depremdi

https://www.youtube.com/shorts/DFA16AzSg84

asrın felaketi olacak deprem budur.
Deprem merkez üssü olan ilçeden, yaklaşık şiddetine kadar, bölgesel etkileri olacak bir deprem tahminine kadar göstere göstere gelmiş.
ilgili kurumlarımızın bu kadar hassas bir tahminde bulunması tebrik edilesidir.

Ancak tedbir alması gereken kurumlar ne yapmıştır merak ediyorum.

"Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında, 9-10-11 Ekim 2019 tarihlerinde Kahramanmaraş merkezli gerçek zamanlı ulusal deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

Tatbikat Doğu Anadolu Fay Hattı'ndaki Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde 9 Ekim 2019 saat 13:22’de meydana gelen 7,5 şiddetindeki deprem senaryosu üzerinetoplam 1413 personel, 1 helikopter, 271 araç, 1 arama ve kurtarma köpeğinin katılımıyla icra edildi.

Adıyaman, Gaziantep, Kahramanmaraş ve Malatya depremden en çok etkilenen iller olarak ulusal seviyede, Kilis, Osmaniye ve Şanlıurfa az etkilenen iller olarak il seviyesinde tatbikatta yer aldı. Bu iller dışındaki 19 il ise birinci ve ikinci derece destek iller ile ulusal seviyede yardım eden iller olarak tatbikata katıldı."
https://kahramanmaras.afa...atbikati-gerceklestirildi