vardır böyleleri.

yobaz cahil gerici bir aileden yetişmiş henüz neyin ne olduğunu bilmeyen; a b c yerine elif be te se öğretilen yazık edilen çocuktur. ailesi okul yerine kuran kurslarına gönderip anlamını bilmediği kelimeleri ezberletmekte inatçıdır. çocuk daha fazla dayanamaz ve 8-9 yaşında hayatta olan beklentilerini (oyuncak, erkek akranları ile eğlenmek gibi) yitirir. zaten 13-14 yaşında evlenir o yaşta bekaretini kaybedip daha genç kız olamadan kadın olur.

yazıktır.
ak partili ahlakını o yaşta çözmüş olan zeki ve entelektüel bayandır.
büyük ihtimalle seneye evlendirilecektir. adet işte...
ailesinin suratına şamarı basmak gerek. bunun dinle alakası yok sadece bazılarına yaranabilmek için.
ailesinin kimliği, siyasi düşüncesi, hayalindeki yaşam şekli veya ne olduklarının vitrinidir.
taktığı baş örtüsünün birilerinin götüne kaçtığını bizlere gösteren başlık.

ha bandana takmış ha başörtüsü birisi götünüze kaçmazken birisi neden kaçıyor anlamıyorum...
arap kızı olduğuna işaret eder. hani o camdan bakan, yağmur yaparken güneş açtığında hep evinde annesinin veya kocasının dizinin dibinde oturan sessiz, insan değil nesne gibi olan mahluk var ya o işte bu kızdır. daha konuşmayı beceremezken kendini ifade bile edemezken başkalarının istediği gibi yaşamaya başlar.

aramızdaki bedevi özentilerini, 21. yy da hala araplık peşinde koşanları gösterir bize. muhtemelen babasının kafasında bir ampul yanmıştır o türbanı alıp kızının başını örterken.
--spoiler--
yaşında evlenir o yaşta bekaretini kaybedip...
--spoiler--

adamların(!) amaçları maksatları ortadadır, "kızın bekareti". kızın bekaretini kaybetmesi değil, kendilerinin kızın bekaretini kaybetmeleri.
5 yaşındaki bir kızının kendi iradesiyle örtünmüş olma ihtimali %l falandır. Muhtemelen akp'ye oy veren bir ailesi vardır. ileride bir şeylerin farkın varıp baba ben kapanmak istemiyorum dediğinde de muhtemelen ya okuldan alınır ya da evlendirilir.
Daha kafasında cinsiyet kavramı tam anlamiyla oluşmayan çocuğun objelestirilmesidir. "Mahrem, mahremiyet,kadın olma" gibi olgular kız çocuğunun kafasında yanlış ve taraflı bir biçimde şekillenir. Daha çocukluğunu yasayamadan psikolojik sancılar içinde geçen bir süreçten sonra kendisini ümmetin damızlığı konumunda bulması ihtimaldir.
yanlış. sanki örtülmesi gereken bir şey var. o yasta kızlar sadece külotla denize girerdi eskiden.
yanlış. sanki örtülmesi gereken bir şey var. o yasta kızlar sadece külotla denize girerdi eskiden.
Sacmadir.
asla doğru bulmadığım orada burada gördüğümde de gerçekten üzülerek baktığım kız çocuklarıdır. minicik kız hangi dini vazifenin bilincinde olup başına türban takar? bırakın çocukluğunu yaşasın giysin çıtı pıtı annesi saçlarını örsün renkli renkli tokalar taksın o saçlara. denize havuza girsin, arkadaşları tarafından yadırganmadan oyun oynasınlar. neden çocukluğunu çalıyorsunuz minicik çocuğun? ileride diniyle alakalı gerçekten bilinçli olursa(şimdiki zamanda bilinçsizlerde kapanıyor ama bunu görmezden geliyorum) türbanını takabilir. zorla din olmaz, yıkamayın beyinlerini minicik çocukların.
Kendi kararlarını verme yaşına ulaşmamış biri için aile baskısıdır. inatla çocuğa benimsetilen dini kalıplar onu sorgulama becerisinden uzak, dinden soğumuş bir birey haline getirebilir.
5 yaş çok absürt ve olmamalı.

ama buluğ çağına gelmiş kıza ailesi güzellikle teşfik etmesi gerek islama göre, zorlamalı demiyorum güzellikle teşfik etmeli, sevdirmeli.

yoksa kendi kararını versin çocuğum da olsa umrumda değil ne yaparsa yapsın'ın islamda karşılığı olduğunu düşünmüyorum.

inancı bu doğrultuda olmayanların da ne düşünebiliceğini iyi anlıyorum, "öyle zorlama olmaz, kişinin içinden gelmeli" şeklindedir belki, saygı duyuyorum.
idrak yetisi olmayan bir çocuğa zorla yaptırılan arapçı baskı.

(bkz: çocuk istismarı)