bugün

3G teknolojisinin üzerine geliştirilen tamamen ip tabanlı ve kablosuz iletişimin tamamlanmış evrimi olarak nitelendirilmektedir.

Bu yeni teknoloji önceki teknolojiden daha(3G(Biz daha görmedik)) iyi ses,data ve stream(netten izlenen videolar diyelim en basit düzeyde)transferlerini "herzaman ve heryerde" mümkün kılacaktır.
Telekominikasyon geliştiricileri bu teknolojinin 2012-2015 aralığında piyasaya girmesini planlıyorlar.
4G'de bahsedilen hızlar 100mbps ile 1Gbps arasında değişip üst kalite ve yüksek güvenlikli olacaktır. Ve bu teknoloji bütçeleri zorlamayacak ücretlerle kullanılabilecekmiş(tabi bizim ülkemiz için mümkün değil,farkında olmadan "miş" li geçmiş zaman kullandım söz konusu biz olduğumuzdan ötürü)
Telefon üreticileri 4G üzerinde ilk örnekler üretmeye başlamışlardır.

dipnot:copy paste değil kendim çevirimdir.
dipnot2:Boşu boşuna kasmayın 3G'li telefon alıcam diye.
Samsung geliştirmiş ve üzerinde halen uğraştığı 1Gbpslik hızı yeterli bulmamış 3.5 Gbpslik hız için girişimlerde bulunmaya başlamıştır.
Hayret edilecek bir şey doğrusu biz Türkiyede 100Mbps hızı bulamazken adamlar cep telefonu için 3.5 Gbpslik hızlardan bahsetmektedirler.
dördüncü nesil kablosuz telefon teknolojisi veya dördüncü jenerasyon wireless teknolojisi olarak tanımlayabiliriz.
Bu teknolojinin olup olmadigini bilmiyordum italya ligi mac ozetlerini izlerken mac sonu aciklama yapan teknik direktorun arkasindaki reklamda gordum.
(bkz: türkiye nin hala 4g ye geçememesi)
en nihayetinde Avea'nın ülkemize getirmiş olduğu 4.nesil teknoloji. 3.6 Gigabit e ulaşmıştır.
bu teknoloji yüzünden daha çabuk şekilde gb'lar tükenebilir dikkat !
Eminönünden aldığım kaçak telefonda olan teknoloji. Iyi hoş da telefonlar üç ay zor dayanıyor be abicim. Az daha sağlam yapın şunları. Çakmalara verdiģim parayla orjinali alınırdı be.
biz 4,5 g desek de kapsama alanında dünyada bayaa geriyiz. Gerçi kafa olarak da geri olduğumuz için bunu çakozlamayız.

yaşasın köprü havalimanı ve 4,5 g yapıyoruz.
4gb internet tarifeli 3G ye ayda 25 tl öderken, 4.5G ye gecer gecmez ilk ay 131 tl fatura geçirildi.

düşünenlere şiddetle tavsiye edilmemektedir.
özellikle vodafone'da asla tavsiye edilmeyen teknolojidir.
reklamında karadenizli balıkçı balinayı videoya alırken gelen arama ile her yerde internet bağlantımız vardır mesajı veriliyor ama şehrin en merkezi yerinde 4g bağlantı çekmemektedir.
müşteri hizmetleri konuyla alakalı bilgi verememektedir ve kimse duruma çözüm bulamamaktadır.
elin teröristi ortadoğu çöllerinde 4g ile kafa kesme videosu paylaşıyor, ben whatsapp'tan arkadaşımı arayamıyorum.