bugün

mecbur kalmadığı sürece çalışmak istemeyen, ailesi ve çocuklarına daha fazla vakit ayırmak isteyen kadındır. Haftada en az bir kitap bitirebilme imkanı da bu durumu cazip kılmaktadır.
iş bulamamıştır.
evlenmiştir ve belki bir süreliğine çalışmak istemiyordur.
varsa çocuğuyla daha fazla vakit geçirmek istiyordur.
evine yakın bir iş bulamamıştır.
çalışmak istemiyordur.
çalışmak için okumamıştır, çalışmayı sevmiyordur eşine evlenmeden önce durumu bildirmiştir.
genel kültürü en azından vasatın üstünde bir ev hanımıdır oturup adam akıllı konuşulasıdır.
yanlış bir durum değildir.
kendi tercihidir.
bananedir, sananedir, onanedir, şunanedir..
Zengin bir islamcının kızıdır.
'okumadı' denmesin diye üniversiteye gitmiştir.
Maddi hiçbir sorunu olmayan bir islamcı delikanlıyla evlenecektir.
kpss mağduru kadındır.
öncelikle üniversiteler sadece meslek edinme yerleri değildir.
sonralıkla, maddi durumun iyi bir düzeyde olduğu önkabulüyle; baskı sonucu olmamışsa gönüllü işsizdir *, tembellik hakkını kullanıyordur.
sadece baskı sonucu olmuşsa bu baskıya rağmen evlendiğinden muhatap alınmayacak kadındır. bir de "kendimi evime çocuklarıma adamayı seçtim" der bu. yapılan bir seçim değildir oysa.
bir 6 yıl tıp okuyup ev hanımı olan kız değildir.
ömür boyu garantisi olmayan koca parasıyla yaşayan, ekonomik özgürlüğü olmayan kadındır.
çiftlerin kendi tercihidir kimseyi ilgilendirmez, yalniz olur da evlilik biterse ve ekonomik şartlardan dolayı çalışma mecburiyetinde kalırsa, iş tecrübesi olmayacağı için zort şartların kendisini beklediği kadındır.
Çalışması ya da çalışması kimseyi ilgilendirmeyecek kadındır. Özgürlük anlayışınıza sokayim afedersiniz. Size ne lan ergen sürüsü. Çocuk büyütmeden , ev hali nedir bilmeden, doğurmak nedir bilmeden yargılıyorsunuz insanları. Anne olmak nedir biliyormusunuz , çocuğuna daha dikkat etmek istemesi bile bu kadını haklı çıkarır, kimseyi de ilgilendirmez. Hem parası olsa evden çıkmayacak o kadar erkek var ki aranızda, kadın olunca mi zorunuza gidiyo hıyar herifler. Piyango tutsa ertesi gün işine mi gidersin yoksa öğleden sonra arabalarından biriyle seyahate mi, terbiyesiz iki yüzlü kendini bilmezlerin yargılayamayacağı kadındır vesselam.
kendini gelistirmek icin, bilim ve dunya adina bir seyler ogrenmek icin gitmis olabilir, her sey para ya da kariyer degildir.
belki de idari, iktisadi ve sosyal bilimler fakültesi ev hanımlığı bölümünden mezundur.

(bkz: olamaz mı olabilir) *
nasıl bir ev hanımlığı yaptığına bağlıdır. eğer sabah 8 kahvaltı,kadın programları,esra erol ve akşam yemeği ile günü bitiriyorsa bitirdiği 4 yıllık üniversitenin okumak cehaleti alır eşşeklik baki kalırın tanımı olan kadındır.
sabah 8 kahvaltı kitap okumak ,bir derneğe üye olup yada dernek kurup maddi beklenti içinde olmadan toplum adına ihtyaç sahibi insanlara faydalı olabilen bir kadınsa eli öpülesidir.
kocasından gelecek, gelen parayı seven kadındır. kısaca hazır parayı seviyordur. hatta parayı öyle çok seviyordur ki, kocasından para alır, pazara gider 10liralık şeyden yarım kilo alır bir kilo aldım der kalan parayı kendi küçük kasasına atar, eşinden habersizce ufak tefek işler yapar kendinin de zevk aldığı iş olarak görmediği. bir de ordan gelen parayı atar küçük kasaya, o küçük kasa giderek büyür.bunlar genelde evlenene kadar çalışırlar çünkü evde oturdukları yerde koca bulamayacaklardır, ayrıca kocayı bulamazsa ömür boyu çalışmak zorunda kalacaklardır. dolayısyla evlenene dek çalışiır, evlendikten en geç 1 sene sonra çalışmayı bırakırlar.koca da, safım benim "karım evde çok yoruldu, ne güzel yemekler yaptı" diye avunur. velhasıl kelam kendince akıllı kadındır, bana göre kurnaz, kocayı nasıl kullanacağını bilen kadındır.
unuversitenin asil amacinin insana meslek ogretmek degil , bir yasam tarzi,olaylari analatik kavrama ve dusunebilme ongorusu ve sorgulayabilme yetisi kazandirmak oldugunun farkinda olan kadindir.
Çalışmıştır lakin sonra türlü sebepler neticesinde çalışamaz duruma düşmüştür.
Ya da okumuş ancak çalışmamayı tercih etmiştir,ki bunu ben de fazlaca anlayamam.
Kimisi bilinçli tercih yaparak bunu seçmiş kimisi mecbur kalmıştır.
Belki de uzunca bir süre aradığı işi bulamamış nihayeinde çocuğunu tek başına büyütmeye karar vermiştir.
annemdir.
bak gördünmü ayşe teyzenin kızı okududa ne oldu evde çoçuk bakıyor vah yazık vah 4 sene harcanan onca paraya yazık ev alsaydık alınırdı gibi muhabettlere konu olacak bireydir.
iş bulamamıştır.
evleneceği adam tarafından ileri de cahil, cehalet terimlerini kendine karşı kullanılmasını istemiyordur.
ayrılsa da iş bulup çalışma oranı yüksektir. erkek kendisini çok bir şey sanmasındır. havalara girmesindir.
ileri de aşkı, evliliği biterse kaldığı yerden devam edebilir.
bir nevi bu gibi durumlar için kendini garantide hissetmek için vardır o diploma.
ama hiç bir şeyin garantisi yoktur tabi.
buradan kadınlarımızı uyarıyoruz bir gün bitecek aşkınız madem o kadar okudun kariyeri seç evliliği salla gitsin.
o iş 70 den sonra da olur.
18 yaşında evlenmek istemeyen lakin, anamdan babamdan da sıkıldım ne yapsam ne etsem de ailemden kaçsam diye düşünüp üniversiteye giden kadındır. ha yine de 18 yaşında koşa koşa evlenen kızdan daha iyidir, sonuçta üniversite mezunu bir ana çağımız itibariyle çocuklar için lise mezunundan daha hayırlıdır.
okuduğu bölümün gerekliliği olabilir, bilinemez.
serbest bırakılması gereken kadındır. ister çalışır ister yatar.

yani düşünüyorum da bu benim hatun olsa ilk önceliğim evle ilgilenmesidir. kolay mı lan ev işi mutfakta 4 gündür bulaşıklar bekliyor.

onu geçtim mesala çocuk ulan benim çocuğuma neden başkası baksın. ya ben büyüteyim ya o büyütsün tabi öncelik onun. ben bakarsam önce baba der ihihihi.

haa illa çalışacağım derse çalışsın tabi hayat müşterek. ne demiş atalar bir elin nesi var iki elin sesi var. yanlız ben hala yukarıda baba diyen çocukta kaldım haaa.

baba... babacığım.
eğitim hayatı boyunca aşık olmaması gerektiği öğretilmemiş kadındır.
kocasının parasını yeyip kafasına göre yaşayan kadındır. ayrıca dört senelik okul sadece çalışmak için mi okunur. kendini geliştirmek donanımlı bir insan haline sokmak için bir araç olarak ta düşünülebilir.
üniversiteye koca bulmak için gelen kadındır. işe yaramazdır.
şartlı refleks göstermeyen kadın olma ihtimalini göz ardı etmemek gerekir. öylese, küçüklüğümüzden beri "doktor ol", "mühendis ol" şartlandırmasıyla başlayan süreci tamamlayan üni. hayatına, daha doğrusu hayatın ve kapitalist düzenin piçliğine bayrak açmış kadındır.
eğer annelik için evindeyse çok yüce biridir, diğer türlü 4 yıllık emeğini yakmışsa acınası durumdadır.