bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  34 yıl önce bu gün, mahir çayan , cihan alptekin, ertan saruhan, ahmet atasoy, ömer ayna, nihat yılmaz, hüdai arıkan, sabahattin kurt, saffet alp, sinan kazım özüdoğru.
  30 mart 1972'de, thko militanı 3 gencin idamlarını engellemek için kızıldere'de direndiler ve savaşarak ölen güneşe gömülen gençlerimizin ölüm yıldönümüdür..
  onların cesareti bugün de örnek olmaya devam ediyor olmasıdır..

  Türküsü bile vardır.

  oy dere kızıldere
  boyle akışın nere
  bizde hal mi bıraktın
  sana can vere vere

  dere bizim yerimiz
  suyu alın terimiz
  söyle nedendir dere
  vurulur gençlerimiz

  dere sana ne ettim
  her yanın yoksul-yetim
  söyle dere ne zaman
  kurtulur memleketim

  dere böyle durulmaz
  gence kurşun vurulmaz
  sanma zalim olandan
  bir gun hesap sorulmaz
  8 -2 ... scarface
 2. 2.
  katliamdır!
  türkiye devrimci tarihinin bir ilkidir teslim olmama geleneğinin başlangıcıdır.

  (bkz: biz hiç teslim olmadık ki)
  (bkz: sibel yalçın destanı)
  6 -2 ... lock
 3. 3.
  35 yıl önce bugün!...

  --spoiler--

  12 Mart Cuntası'na karşı silahlı mücadeleyi sürdürmek ve Deniz Gezmişler'in idamını engellemek için Ünye Radar Üssü'nden üç ingiliz ajanı kaçırılarak, karşılığında Denizler'in serbest bırakılması istenir. Eylemi gerçekleştiren sekiz THKP-C, iki THKO önder ve savaşçısı, aldıkları rehinlerle birlikte gittikleri Tokat'ın Niksar ilçesine bağlı Kızıldere köyünde kuşatıldılar. 10 önder ve savaşçı, son nefeslerine ve son mermilerine kadar savaşarak şehit düştüler.

  Mahir ÇAYAN: THKP-C önderi. Yazılarıyla, eylemleriyle, yaşamıyla ve ölümsüzleştiği Kızıldere direnişiyle, çizdiği devrim yolu bugün de yolumuzu aydınlatmaya devam etmektedir. 15 Mart 1946 Samsun doğumludur. 1963'te Haydarpaşa Lisesi öğrencisiyken mücadeleye başlamıştır. 1964'te Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencisi olduğu dönem, onun geliştiği, önderlik misyonunu üstlendiği dönemdir. SBF Fikir Kulübü'nde, Dev-Genç'te hep önder bir devrimci olarak yeraldı. Türkiye devriminin yolunun netleştirilmesinin teorik açıdan da önderidir. THKP-C'nin kurucusu, Merkez Komitesi Üyesi'dir.

  Sinan Kazım ÖZÜDOĞRU: THKP-C'nin önder kadrolarındandır. Genel Komite Üyesi'dir. 1947 Sivas-Şarkışla-Ortaköy doğumlu olan Sinan Kazım, yüksek öğrenimi için geldiği Ankara'da devrimci gençlik mücadelesinin içinde yeraldı. Ekim 1970'deki Dev-Genç kurultayında TDGF Genel Sekreterliği'ne getirildi. 12 Mart faşizmi karşısında da, ihanet karşısında da omuz omuzadır Mahir'le; Kızıldere'de olduğu gibi.

  Cihan ALPTEKiN: 1947 Rize, Ardeşen doğumludur. THKO yöneticilerindendir. Bir dönem TDGF istanbul Bölge Yürütme Kurulu Üyeliği yaptı. 1969 Temmuz'unda, THKO'yu oluşturacak gençlik önderleriyle birlikte Filistin kamplarına gitti. Ayrışmalarda tercihini silahlı kurtuluş savaşından yana koyarak THKO içinde yeraldı.

  Hüdai ARIKAN: 1946, Denizli-Çivril doğumludur. Ankara'da gençlik mücadelesinin ve Dev-Genç'in örgütlenmesinin bir çok aşamasında vardır. Partinin ilk örgütlenmelerinde yer alan kadrolardan ve THKP Genel Komitesi Üyesidir.

  Ömer AYNA: 1952 Diyarbakır, Dicle doğumludur. THKO'ludur. 1960'ların gelişen mücadelesi içinde tercihini silahlı savaştan yana yapmıştır. Kızıldere'deki siper yoldaşlığına THKO cephesinden katılan ikinci savaşçıdır.

  Sabahattin KURT: 1949, Van Gevaş doğumludur. Ankara'da devrimci gençlik hareketi içinde savaşçı yanlarıyla öne çıktı.

  Nihat YILMAZ: 1937, Fatsa-Bozdağı köyü doğumludur. Karadeniz bölgesindeki Parti-Cephelilerdendir. Fındık mitinglerinden tütün mitinglerine kadar bölge halkının mücadelesinin içindedir.

  Ahmet ATASOY: 1946 Ünye-Sarıhalil köyü doğumludur. Karadeniz köylüleri içinde yürütülen mücadelelerde örgütlenmiş bir devrimcidir. TiP içinde yaşanan ayrışma sürecinde reformizmden koparak THKP-C önderliğinde mücadeleye atılmıştır.

  Ertan SARUHAN: 1942, Fatsa, Beyceli köyü doğumludur. Karadeniz'deki mücadelenin yerel önderlerindendir. Karadeniz'in çeşitli kesimlerinde yayın faaliyetinden eylemleri organize etmeye, gerillanın lojistik hazırlıklarına kadar sürekli aktif bir yerel önderdir.

  Saffet ALP: THKP-C'nin ordu içindeki örgütlenmesini gerçekleştiren kadrolardan biridir. 1949, Kayseri doğumludur. Başlangıçta askeri birliklerde "Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü" adlı bir oluşuma önderlik yapmış, giderek Parti-Cephe'nin kadrolarından biri olarak doğrudan örgütlenmenin içinde yer almıştır.

  KIZILDERE MANiFESTOSU YOLUNDA iLERi!
  --spoiler--
  6 -2 ... lock
 4. 4.
  "sanma faşist olandan birgün hesap sorulmaz"

  Önder* Mahir Çayan ve yoldaşlarının katledildiği gün.
  5 -4 ... a la folie
 5. 5.
  mübarek kandil günü.mevlid kandili

  (bkz: die another day)
  4 -3 ... bilgehan
 6. 6.
  benim doğarak daha da bir anlamlandırdığım gün ayrıca favori padişahımın da doğum günü
  (bkz: #1939643)
  2 -1 ... unique270
 7. 7.
  36 yıl önce bugün yapılmış katliamı unutmadık.*
  4 -1 ... bass
 8. 8.
  (bkz: Kızıldere son değil savaş sürüyor)

  30 mart
  2 -2 ... sahaf
 9. 9.
  "Kızıldere 30 Mart 1972
  Emperyalizme Faşizme Karşı Devrimci Gençlik Dergisi Mart 1996 19. sayısında yayınlanmış bu yazıyı 30 Mart 1972 günü Kızıldere'de hayatanı kaybeden Mahir Çayan, Cihan Alptekin, Hüdai Arıkan, Sinan Kazım Özüdoğru, Ömer Ayna, Saffet Alp, Sabahattin Kurt, Ahmet Atasoy, Ertan Saruhan ve Nihat Yılmaz anısına ölümlerinin 36. yılında yeniden yayınlıyoruz.

  "su şafağa dönüşür ve güzün felsefesi yaprağı akarına bırakmak..."

  Kanla, ölümle, zulümle gelen 12 mart faşizmini "yüreklerin götürdüğü yere giden" devrimciler karşılamıştı; onurlu ve yiğitçe... Onlar, bir yaprak gibi, kendilerini, akarına bıraktıkları suyun, şafağa dönüşmesi için savaştılar...

  Karadeniz'in bir sahil kasabasında başlayan yolculukları, hiç bitmedi. Deniz'i kardeş ilan eden yürekleri, kölelerin zincirini kırmak, faşizmin silahlarına göğüs germek için kabardı. Ve hiç dinmedi...

  "bu yağma sanki yıkık hanların ve yazından boz çalınan erguvanların üzerinden bir dağ, örneğin Nurhak olup geçmiştir."

  On yiğit insan, Kızıldere'de canlarını bir armağan gibi sundular ülkelerine... Ve kanları daha akmadan bir gül kokusu, bir karanfil rengi, bir zafer türküsü olup oradan oraya yayıldılar... Ve halklarına ölümün bir yok oluş değil, kurtuluşa uzanan bir yol olduğunu öğrettiler... Onlar düşmanın topuna, tankına, tüfeğine, mermisine göğüs gererken "bir acının hüznünü bir sevdanın tomurcuğuna" dönüştüren halkları yine onlara gebe kalmak için bastı çocuklarını göğüslerine...

  Ölüm hangi denizleri gezmiştir

  Bilinir ama mutlak

  Bir büyük hasrete kolan vurarak

  (Mahir) çıkar kalbimin önüne.

  Onların kanları ülkemizin şafağına bir nehir gibi aktı. Ve tarihin en kıvrak dönemecinde ayaklarımızı basabileceğimiz bir kızıl nokta bıraktı.

  Onlar; Türkiye halklarının bükülmez bileği, yengileri, Türkiye halklarının mücadelesinin mihengidir... Kanlansa da, parçalansa da yüzlerindeki eksilmez gülümseme bu yüzdendir...

  işte doğu ki, orada her şey

  Kendini yeniliyor batarak.

  Kızıldere'yi yüreğine sevginin mendiline işlenmiş bir nakış gibi işleyen devrimcilerin, kendilerini Türkiye emekçi halklarının sömürü, baskı ve zulme verdikleri "insanca yaşama" mücadelesine adayacakları mutlaktır...

  Türkiye Halk Kurtuluş Cephesi'nin yiğit savaşçıları, hayatın mahir’leri: türküleri ve destanlarıyla, yürekten yüreğe bir büyük hasreti anlatan bu halk ve o türkülerle destanları dinleyerek, o hasretin özlemini duyarak büyüyen bizler; aynı ateşin koru olmak ve "kurtuluşa kadar savaş" şiarını haykırmak için yola çıktık...

  Şiirler: Hilmi YAVUZ, "Doğu Şiirleri" kitabından"

  http://www.sendika.org/yazi.php?yazi_no=16143
  3 -3 ... sahaf
 10. 10.
  ölüme sayılan günler özgürlüğe sayılsın diye yola düştü mahir, bastı tetiye (!)

  (bkz: mahir çayan faşiste kayan)
  (bkz: mahir hüseyin ulaş kurtuluşa kadar savaş)
  2 ... septik