bugün

fury e karşı bir yumruk bile atamayan kliçko'nun kaybedeceği maçtır.

evet joshua henüz bu seviyede oynamadı ama, atletik durumu ve yaşıyla orantılı formu göz önüne alındığında rahat kazanır gibi.

he, kliçko bir efsanedir orası ayrı.
merakla beklediğim bir maçtır. bana göre Joshua'nın alması gereken bir maç çünkü yaşı ve formu itibariyle buna hazır. nakavt olması sürpriz olmaz. dünyanın gözü bu maçta olacak.
mike tyson frank bruno maçını izlemek için sabah 4 te kalktığımı hatırlıyorum. bu maçta o atmosferdeki gibi heyecanlı olacak.
anthony joshua alır. herif altın çağında. ve bir gram yağ yok.
joshua gömer.
bana göre son yılların en iyi maçı. şunlara bakın gerginliği resimden hissedebiliyorum;

görsel
Tivibuspordan yayınlanacak olandır.
ohaaaaaa tarihini unutmuştum.
efsane ötesi bir maç olacak.
kliçko'nun emekliliği boyunca kendisine ve ailesine yetecek parayı çıkarmak için ringe çıkacağı maç. (yaklaşık 20'şer milyon dolar)
ayrıca joshua ilk 5 roundda kliçko'yu indiremezse sonra da indirebilir.
joshua'nın atletik özellikleri dünya arenasındaki boksörlerin çok çok üstünde. joshua'yı joshua yapan şey bu. aksine kliçko, joshua'ya karşı 6.-7. rounddan sonra savunmasını düşürürse nakavt ihtimali artıyor.
burada kliçko beyin 41 yaşında olduğunu ve fury'den sonra hiç maça çıkmadığını vurgulamak gerekiyor.
o kadar seyirciye kısa bir maç izlettireceklerini sanmam. viladimirin ise vadesi dolmuş. joshua 8. rauntta maçı alır şampiyon olur.
arkadaş bu maçı niçin tivibu yayınlıyor aq ?

tivibu maçı şifresiz yayınlayacağını söylemiş, benim evde d smart var, bu maçı nasıl izleyebilirim ? bilenler bi yazsın hele
Kliçko sağlam bitane geçirdi mi tamamdır bu iş yeni yetme joshua havalara girerse alır aklını Vladimir reis.
Herkes demiş ki Klitschko emeklilik öncesi son bir vurgun yapacak. Yahu bahsettiğimiz adam boks tarihinin en çok para kazanmış boksörü. Onun mu paraya ihtiyacı var?

Maça gelirsek;

Kesinlikle Anthony Joshua favoridir.

Vladimir klitschko malum gösterişten uzak, sıkıcı, savunmaya dayalı boks yapan ve rakibi yorup sonra knockout yapan bir efsane.

Tyson furry faciasından sonra geçen yıl haziran ayında rövanş yapacaklardı ama furry önce rahatsızlıklarını bahane ederek maçı erteledi sonra da ''ben esrar içiyorum, keşim tedavi olacağım'' diyerek ortalıktan adeta tüydü. Muhtemelen 3-5 yıl sonra showman olarak döner gene.

Bu yüzden klitschko 1.5 yıldır maç yapmıyor. Artık 41 yaşında ve emekliliğin eşiğinde. Mutlaka bu maça iyi hazırlanmıştır ama eskisi gibi süper bir kondisyon göreceğimizi düşünmüyorum. En büyük avantajı 2.01'lik uzun boyu ve kolları oldu savunma konusunda ama bu seferki rakibi de 1.98'lik saldırgan genç bir canavar. Savunması ona maçı getirmeye yetmeyecek.

Joshua ise heyecan veren boks stiliyle çok taraftar topladı kendisine. Ülkemizde de sevilme nedeni müslüman olduğuna dair bazı görüntülerle ipuçları vermesi. Hatta ingilterede çok ağır laflar da yedi bu yüzden.

ilk defa böylesine dev bir rakiple karşılaşacak. Kendisini eleştirenler sürekli zayıf rakiplerle karşılaştığını söylerdi artık bu sefer dananın kuyruğu kopacak. 18/18 knockout istatistiğinin bozulacağını düşünüyorum çünkü deneyimli klitschko sıkıcı bir şekilde yine savunma yapıp maçı puana götürecektir.

Savunması zayıf olan joshua çok büyük bir hatayla açık verip kontra bir yumruk almazsa puanla maçı kazanır.

Deoantay wilder gibi boks tarihinin en tırsak boksörünü de rezil ederek ringe çağırması lâzım artık. Adam korkudan amerika dışına çıkmıyor yenilmemek için. Klitschko galibiyeti joshua'nın efsane olma yönündeki en zor viraj, kazanırsa bir daha kolay kolay kaybetmeyecek çünkü yenecek rakip yok. Furry gibi showman ya da wilder gibi tırsaklara boksör demem ben. Joshua gibi korkusuz olup ringe gelmek lâzım.

Olur da klitschko kazanırsa hemen emekli olmaz 2-3 maç daha yapar diye düşünüyorum. kaybederse de emekli olur direkt. Yine de çok cesur adam klitschko, emekliliğinin kıyısında kariyerinin en zor maçlarından birine çıkıyor ve işin ucunda rezil olmak da var.

Çok heyecanlı bir maç olacağını düşünmüyorum ayrıca. Klitschko savunmada olur sürekli, joshua yüklenir ama kontrollü olur çünkü karşısındaki adamın adı klitschko, boşluk vermekten kaçınır. ''Bu mu efsane maç'' diyen çok insan olacaktır. Daha atak dövüştüğü için puanı daha çok olacak olan joshua puan farkıyla kazanıp ilk defa bir rakibini knockout yapamayacaktır.

Gönlüm de joshua dan yana tabiki.

Maçı tivibuspor şifresiz verecek 00.00'da.
Genç aslan yaşlı kurta karşı…

Londra’da biletlerin aylar önce tükendiği ve bu sebeple 10 bin ek bilet satılan Wembley’de 90bin kişi önünde yapılacak olan megafight.

tüm dünyayı ekrana kilitleyen 8 haziran 2002 lennox lewis mike tyson maçı ndan sonra boksun geleneksel olarak en popüler sıkleti olan ağır sıkletteki en önemli mücadeledir. hatta o maçı maçı o zaman boks tarihinde ilk kez olacak şekilde hem hbo hem de showtime kanalları canlı ve öde-izle sistemi ile yayınlamışlardı ve bu akşamki maçı da bu iki dev kanal beraber yayınlayacak. (biri canlı, biri banttan) sırf bu bile maça dünyada nasıl bir ilgi olduğunu bizlere göstermekte.

Öncelikle boy ve uzanma mesafeleri dışında boks tekniği anlamında tamamen zıt özelliklere sahip iki olimpiyat şampiyonu boksörün bu megafight’a hangi şartlar altında geldiğine bakalım. Ev sahibi veibf kemerini geçen yıl beline takan britanyanın altın çocuğu anthony joshuayaptığı 2 kemer savunmasını da nakavtla ve ezici üstünlüklerle geçerek kariyerini 18 maçta 18 nakavtlı galibiyete taşımış durumda. 27 yaşında ve kariyerinin adeta ok gibi yükseldiği bir dönemde çıkıyor bu maça. çok güçlü ve patlayıcı yumruklarına ek olarak, bu yumrukları birçoklarının kendisini benzettiği mike tysongibi çok hızlı bir şekilde çıkarmakta. disiplinli dövüşüyor, defansı da iyi fakat şu ana kadar rakipleri onu hemen hiç baskı altına alamadığı için yumruklara karşı göstereceği direnç ve çenesi soru işareti olmaya devam ediyor. Ayrıca 18 maçının hemen hepsinde erken nakavtlara gidebildiği için şu ana kadar sadece 44 raunt dövüşmüş vaziyette ve 3 raunttan uzun süren sadece 2 maçı mevcut, bu sebeplerle maç ileri rauntlara giderse vücudundaki kas kütlesi düşünülürse kondisyon sıkıntısı yaşayabilir diye bir düşünce de mevcut. ayrıca bu kadar ağır bir maça bu denli az tecrübe ile çıkması cidd bir risk taşıyor kendisi için, karşısındaki yaşlı kurt da düşünülürse.

wladimir klitschkoise yaklaşık 17 ay önce bu sıkletin kralı idi. mükemmel sol direği ve ardından indirdiği sağı, ring aklı, rakiplerini boy avantajını da kullanarak kendisine uzak tutarak ve sıkıştığı anlarda da uyanık taktiklere başvurarak 11,5 yıl boyunca ağır sıklete hükmetti, 4 kemerli bir şampiyondu, fakatbryant jennings maçında verdiği kötü sinyallerin ardından underdog tyson fury ’e bir sürpriz sonucu kaybederek tüm kemerlerinden oldu. o maçta klasik stilinin dışına çıkamamanın ve esnek olmamanın cezasını çekmiş ve kariyerinin neredeyse tamamında boyu nedeniyle alçak guardla ve mesafeyi koruyarak dövüşen eski şampiyon o maçta bu formülünde ısrar etmiş ve çok kötü bir performans göstermişti. sonucundan bağımsız olarak; son derece seyir zevkinden uzak, kalitesiz bir maçtı. bu şokun ardından şimdi bir yeniden doğuş maçına çıkıyor eski şampiyon, kaybettiği kemerlerin üçü ortada ve boks dünyasından çok kendisini kendisine ispat etmenin motivasyonuyla. ayrıca artık savunan değil saldıracak modda olacak, daha rahat dövüşmesi olası. fakat Dr.Steelhammer artık 41 yaşında ve 17 aylık bir aranın onu nasıl etkileyeceği bir muamma. gerçi maç öncesi tartımda fit göründü, zaten bu verdiği uzun ara ile vücudunu ilk kez dinlendirme şansı bulduğunu belirtmişti ve normalde maça çıktığı kiloların altına inmiş durumda, görünen o ki wlad daha hızlı olması gerektiğinin farkında joshua’ya karşı. her zaman çok profesyonel bir sporcu olmuş, zaten biraz da o sayede bu kadar uzun ve başarılı bir kariyer yapmış, AJ’in şu ana kadar yaptığı tüm maçların sayısı 18 iken 23 unvan maçına çıkmış ve 306 raunt ringde kalmış bir tecrübe abidesi. deplasmanda birtanya’nın altın çocuğuna karşı 90 bin kişi önünde belki de kariyerinin en zor sınavını verecek ve kaybederse bunun bir dönüşü olmadığını da iyi biliyor.

maçın taktiksel yanına bakacak olursak; joshua'nın seyircisi önünde erken bir nakavt için wlad'e yüklenmesi ve wlad'ın de ilk rauntları savunma pozisyonunda geçirmesi akla en yatkın gelen senaryo. AJ için biraz erken gibi görünse de, kariyerinin bu aşamasında bu riski alıyor ise kesinlikle saldırgan ve atak dövüşecektir, baskı altına alacaktır rakibini. bu sırada Dr.Steelhammer ünlü sol direğini çalıştırıp, mesafeyi korumaya çalışacak ve kontra yumruklar kovalayacaktır ve bu maça zaten fazla olan kas kütlesini iyice arttırarak gelen joshua'yı yormaya çalışacaktır. Bu sırada bol bol sarılma da görebiliriz hem maçı soğutmak hem de yine joshua’yı yormak ve onun istediklerini yapmasını engelleyerek sinirsel olarak yıpranmasını sağlamak için. Özetle wladdan; sol direklerle uzak tut, yakalarsan sağ vur, yaklaşırsa da sarıl ve üzerine yüklen şeklinde bir hareket planı bekliyorum. maçın uzamasının, AJ üzerinde yaratacağı baskı ve yorgunlukla birleşince kendisine yarayacağını biliyor wlad; joshua'nın uzun dövüş tecrübesi halen çok az. mental olarak ise iki boksör de bana maça fazlası ile hazır göründü ve ikisi de iyi çalışmış, bu çok açık. AJ maça favori olarak çıkıyor ve rakibine karşı güç, dinamizm, hız ve ev sahibi avantajı var.

Bu kadar yazdıktan sonra tahmin yapmadan olmaz; aj'nin kendi evinde sahip olduğu IBF kemerine, WBA Super ve IBO kemerlerini de ekleyeceğini ve eğer bunu başarırsa arkasında olan promotör ve halk desteği ile beraber kısa vadede sürpriz olmaz ise ağır sıkleti tamamen domine edeceğini düşünüyorum. Korkunç bir yumruk gücü var ve disiplini ile wlad’ı maç uzasa dahi bir şekilde, bir yerde yakalayacağını ve Britanya tarihinin bu en büyük maçında işi nakavtla bitireceğini düşünüyorum. Hatta şu şekilde bitireyim; nakavt olmasa da 12 raunt sonunda ortak kararla kazanacaktır AJ; wladı kazanırken göremiyorum şok bir altın yumruk haricinde.

ayrıca ilginizi çekiyor ise https://twitter.com/Boks_Analiz adresinde boks ile ilgili çok başarılı yorumlar oluyor, takip edebilirsiniz.
tivibuspor internet sitesinden izlenebilecek son yılların pacman-mayweather maçından sonra en önemli en büyük maçıdır.
http://www.tivibu.com.tr/tivibuspor-canli-yayin adresinden izleyebilirsiniz yarım saate kadar başlar maç.
beklemede olduğumuz maç. inşallah çok güzel maç olacak. iyi olan kazansın bugün bireysel birini değil boksu destekliyorum.
arkadaşlar maç tivibu spor da ücretsiz izlenebiliyor. aramaya inanın lütfen.
Normal uydudan sifresiz tivibu sporda.
yetenek vs tecrübe.
yorumcunun bir türlü susmadığı karşılaşma. aynı şeyi 10 defa söyleyince ne geçiyor eline?
joshua ağlıyordu. vurma diyordu.
tecrübenin kazandığı maç.

edit: göt olduk. joshua kazandı.
joshua resmen hayal kirikligi.
edit: joshua mukkemmel toparladi rakibini uyuttu uyuttu en sonunda harika bitirdi helal olsun.
joshua canlıdan kliçkoya 50 milyon dolar basmış.
joshuayi hafife almanin sonu adlı filmi izlediniz. baska bir nakavtta görüşmek üzere.