bugün

olay bilkent üniversitesi güvenliğinin yetersiz olmasıyla alakalı değildir.
eğer bilkent'e ya da herhangi başka bir yerde bir eylem düzenlenicekse bunu tamamiyle önlemek imkansızdır.

bilkent'e sadece öğrenci, öğretim görevlisi ve çalışanlar alınsaydı, bu kimselerin üstleri didik didik her an aransaydı da bu eylem gerçekleştirilebilirdi. ayrıca sanırım hiç birimiz bu şekilde yaşamak istemeyiz.

bombaları hazırlayan bir kimsenin sahte bir de bilkent kimliği ya da her şeyi geçin yemek, su vs. gibi servisleri yapan arabalardan birini ayarlaması çok zor olmamalı.

eğer kişiler isterse her yere girebilirler. önemli olan bunu amaçlamış olmaktır. konsoloslukların bile bahçesine bir bomba atmak çok mu zordur?

sonuç olarak güvenlik önlemlerinin arttırılması sorunu çözmez. onlarca araştırma görevlisi, öğrenci, akademisyen yine gelip bilkent üniversitesi kütüphanesini kullanabilmelidirler.

ayrıca eylemin hikmet sami türk'e yönelik olduğu da saçmalıktır. cebinde silahınla hocanın ders verdiği sınıfa girmek sorun değildir. ayrıca korumaları da onla derse girmiyor herhalde. bu nedenle yüzlerce masum insan ölecek, belki sakat kalacaktı. elbette bilkent'te canlı bomba eylemini planlarlarken oradaki herkesi "aman arada orada okuyan zengin veletleri de gününü görsün" diye düşünmüş olacaklar. oysa orada ekmek parasına çalışan onlarca hizmetliyi, temizlikçileri, güvenlik görevlilerini pek de düşünememişler. hiç kimsenin, siyasi görüşü ne olursa olsun, bu şekilde insanları öldürmeye hakkı yoktur.
halkın adaletini 150-200 öğrenciyi öldürerek sağlayacağını zanneden "terör örgütü" dhkp-c eylemi. Hikmet Sami Türk, hayata dönüş operasyonu nda 32 kişinin ölümüne sebep olmuştur veya olmamıştır; bu olayın intikamını bütün bir fakülteyi havaya uçurarak almak devrimci bir eylem olamaz, adaleti sağlamak zaten olamaz. Dhkp-c nin yayınladığı bildiride güvenlik önlemlerini nasıl aştıkları kahramanca anlatılıyor. Böyle de yalan olmaz ki arkadaşım. Bilkent Üniversitesi' ne kimlik olmadan girmek kadar kolay bir iş yok, zaten nizamiye'deki güvenlik görevlilerine "kütüphane için geldim ben" deseniz hiçbir şey sormadan izin veriyorlar. Böylece kadın canlı bomba, zaten karşılaştığı ilk güvenlik önlemi -Türk'ün özel koruması- tarafından alt ediliyor. Bu adamlar halk sevgisi dese de nasıl kendi halkından nefret ettiklerini bir kez daha kanıtlamışlardır.
"bir daha da B binasına girmem!" dedirten olay. Kaçınılmazdır, şimdi kampuste her yere herkese şüpheyle bakacağım*, ne b binasında ne de diğer binalarda aklımın bir köşesinde uzunca bir zaman birilerinin suikast girişimleri olacak ve biz gelişeceğiz ülkecek, her saniye "nerde bir bomba daha patladı?" diyerek.
öğrenciden daha da fazla para almak için kan kusturan, okul girişinde kimliğini gösterse dahi araç pulu olmayanı içeri almayan okul zihniyeti artık akıllanır umarım bu saldırı girişmiyle... zira okul öğrencisi olup araç pulu olmayanlar dışında herkes elini kolunu sallaya sallaya girmekte hem bilkent'e hem de başkent'e...
işte bu terördür. canlı bomba ne a.q? geri kalanlara ne garezin var? artık üstüne bile düşünmek istemiyorum. siyaset yok, bir sik yok. ne olacaksan kendini patlatıp. neyse.
sadece belirlenmiş hedefi bulsaydı çok yerinde bir eylem olacaktı.
oğlum suikast muikast değil, amaç hikmet sami de olsa o bomba patlayınca b binasındaki bir alay hizmetli, öğrenci, öğretmen parça parça olacaktı. amaç hikmet samiymiş de, öğrenciler değilmiş de, siktirin gidin lan, kimi sikiyosunuz? halkın adaletiymiş, öğrenciler öğretmenler ölünce halkın adaleti mi olacak? halka sorsak kaçı dhkc'yi haklı bulur merak ediyorum. hangi halk bu? bi de ben bu "hedef hikmetti valla billa öğrenci değildi" diyen adama şu deneyi yapmak istiyorum, hikmetle yan yana konacak. hikmetin elinde bomba patlayacak. hedef hikmet olduğu için diğeri ölse de şöyle denecek arkadaşlarına ve ailesine "hedef hikmetti valla o kişi değildi". e bu mankafalara göre makul bi açıklama olsa gerek. angutluk parayla değil ya.
özelikle kendi üniversitesindeki güvenlikçilere bin bir zorluk çıkaran insanları bir anda 'nasıl girmiş', 'bu nasıl güvenlik' moduna sokan başarısız saldırı.
öğrencilerin dalga geçtiği korumaların bilkent güvenliğinden daha yararlı olduğunun altını çizmiş saldırıdır. bu olaydan sonra yine d esanmıyorum ki güvenlik giriş çıkışları kontrol altına alsın, sadece işine gelenleri almamaya devam edecek, aynı haberler tekrarlanacak. onca para verilip göreve getirilen bu güvenlik biriminin odtü'nünkinden farkı ne? oraya girmeye çalıştığınızda kimliğinizi bıraksanız dahi girmeniz çok zor, ama burda elini kolunu sallayan (cidden öyle) giriyor, hem de silahıyla bombasıyla. oysa olayın gerçekleştiği binada zaman zaman kimliğini unutan öğrenci bile dersine alınamayabiliyor. güvenliğin bu açığı, umarım bugünkü vakadan sonra kapatılır da hepimizin anne babasına kabus dolu dakikalar yaşatmazlar bir daha.
bir adamı öldürmek için onlarca kişinin hayatına mal olabilecek bir eylemi gerçekleştirmeye çalışan caninin başarısız olduğu saldırıdır. bide buna dava diyorlar ya. ne davası ulan yazık değilmi ordaki gençlere!
ucuz atlatılan saldırıdır. önce birini vurdular dediler. sonra olay değişti canlı bomba dediler. neyse öğrendik olayları, gazeteciler geldi. ardından havuzun etrafındaki arapça ve ingilizce yazıları gördük. saldırgan resmen bilkentte şov yapmış havuzu süslemişti. daha da garibi saldırgan hiç şüphe çekmeden dolaştığına göre önceden okulda bulundu ve belki de biz yanından geçtik. çarptık pardon dedik. asansöre önceden girmesi için yol verdik. hayat çok garip.
utanmadan "hayata dönüş" adını verdiği operasyonda nasıl rezaletlerin yaşandığı, "nasılsa terör örgütü üyesi bunlar" diye nasıl adamların kıstırılıp ölürülüğü, bir de utanmadan medyaya ne gibi düzmece haberlerin yaptırıldığını az biraz okuması yazması olan, biraz da ilgisi olan herkes biliyor zaten. Adamları tepelerinden lav silahlarıyla dalıp öldürdüler, kalanları da "f" tipi hüclere koydular. Geçen gün de, bu konuyla ilgili davanın zamanaşımından düşürüldüğünü öğrendik. Yargı, "masumdurlar" demeye utandığından, zaman aşımına verdikendini.

AMMA, bugünkü olay başarılı olsa, bir de bu adamın milli kahraman olmasyıla uğraşacaktık. gene allah korudu, iyi ki yaşıyor ciğeri 5 para etmeden.
Ancak halkin karsisinda suc isleyenler halktan korkup korumalara siginacaklardir. Hikmet sami turk de oyle biridir. Onlarca insanin olumune neden olmus bir kisiliktir. Bu bir canli bomba saldirisi degil bir suikast girisimidir. Bu ulkede bir cok katliama sebep olmus, insanlarin olumune zemin hazirlamis kisiler yargilanmadigi surece halk kendi adaletini kendisi aramaya calisacaktir. (bkz: Kenan Evren) (bkz: Hikmet Sami Turk) (bkz: Mehmet Agar).
bilkent'i hedef almayan hikmet sami türk'ün burda bulunmasından mütevellit bilkentte gerçekleşen suikast girişimidir.
üniversitelerde var olan ciddi güvenlik zaaflarını gündeme getirmiş üzücü olaydır. öğrenci olamayan üstelik canlı bomba vasfı taşıyan birinin elini kolunu sallayarak üniverste binasına girişi gerçekten korkutucudur. ölen veya yaralananların olmaması sevindiricidir.
bilkentte herhangi bir kimlik vererek içeriye rahatça dalınabilmesi uzun zamandır dikaktimi çekiyordu. yaklaşık 3 senedir. öğrencisi olduğum üniversitenin herkesi bünyesine dahil etmesinin acı sonuçlarını bugün az kalsın yaşıyordu...şimdi soruyorum hocabey nası olacak bu işler? derste "yanımdaki adam acaba canlı bomba mı?" diye mi düşüneyim? herzaman tetikte mi olayım hocabey? bi akıl ver hocabey..

fen fakültesi önündeki havuzda beyaz tebeşirlerle yazılmış olan "your pain is my pain, your joy is my joy" yazısı ile bi dolu arapça yazı ayrıca dikkat çekiciydi..
güvenlik sebebiyle öğleden sonraki derslerin iptal edilmesine sebep olmuş eylemdir. bu olay göstermiştir ki bir üniversiteye gelebilmiş ama hala aklı tatilde olan bazı kendini bilmez şahsiyetlerin yalandan bir poşet bırakalım polis molis gelir dersler yine iptal olur mantığıyla hareket ettiğine kulak misafiri oldum. ayrıca ciddi ciddi keşke doğuya koysalardı şu bombayı diyen oldu sırf hazırlıklar da tatil olsun diye gerçi dersler yine iptal oldu ama benim aklımda insanların üniversiteye gelip hala cahil kaldıkları ve üniversite güvenliğinin yetersizliği kaldı. yazık ki ne yazık.
http://www.bilkentkampus....i+nde+canli+bomba+patladi

adrsinde bilkentlilerin anlattığı olay.
başarısız olmuş suikast girişimidir. en önemli nokta bu bence.

katliamın * * intikamını almak için de yanlış mekan seçilmiştir. bir üniversitede, hele hele yüzlerce öğrencinin arasında teşebbüs edilmemesi gereken bir eylemdi.
hikmet sami türk'ün toplantısını izlemedim ama arkadaşım anlattı. güvenliğin ne kadar harika olduğundan falan bahsetmiş ama arkadaşım diyor ki, doğramacı ve güvenlik şefi adamın iki yanına dikilmişler, ne söylemesi gerektiğini önceden anlattıkları çok belliydi.
daha önce de başımıza geldi ne olacağını söyleyeyim, yarından itibaren böyle bir olay olmamış gibi davranılacak. bir iki hafta girişte sıkı denetim olacak. ondan sonra onu da bırakacaklar. gazeteler ve haberlerde ise doğramacı ne kadarına izin verirse o kadarından, ve nasıl isterse o şekilde bahsedilecek.
büyük ihtimalle, saldırıyı engelleyen koruma arada kaynayacak ve müthiş bilkent güvenliğinin başarısı anlatılacak.
http://www.ntvmsnbc.com/id/24961620/

aynı üniversitenin diğer(doğu) kampusunde içeri girebilmek için can çekişiliyorken, merkez kampuse rahatça girilebilmesi gibi bir çelişki vardı zaten. evet, arabanızın pulu olmadan öğrenciyseniz dahi içeri alınmıyorsunuz; ama yaya olarak elinizi kolunuzu sallayarak girebiliyorsunuz, bu ne yaman çelişki!
muhtemelen 19 aralık katliamının intikamını almak için seçilen yanlış yoldur bu eylem.
bu ülkede, bu kişilerin yargılanacağı günler çok uzak olduğuna göre, allah'ından bulsun hikmet sami türk de.

(bkz: hayata dönüş operasyonu)

kısaca buara da hatırlatalım:

"hayata dönüş operasyonları"nda hükümlülerin bütün görüşme taleplerine rağmen, sözde onları kurtarmak adına hayata dönüş operasyonlarını gerçekleştirerek, 2 asker 30 mahkumun hunharca öldürülmesine zemin hazırlamıştır."
araç pulu olmadan arabayla içeri girmeye çalışan öğrenciler için neredeyse jandarma çağıracak olan bilkent üniversitesi güvenliğini önümüzdeki en azından bir beş yıl boyunca zan altında tutacak olan eylem, öğrenciye her türlü zorluğu çıkartan bu tiplerin umarım akıllarını başlarına getirmiştir bu olay. şükretsinler ki oldukça başarısız bir düzenek hazırlanmış ve sadece fünye patlamış, yoksa ömrü billah yedikleri boku temizleyemezlerdi. fakat aynı güvenliğin, aynı titizliği yaya olarak ya da servis vasıtasıyla okula giren şahıslara göstermediğini de belirtmeliyim. "yakınımı almaya geldim", "hede hödö isimli arkadaşım var, şu bölümde okuyor" gibisinden laflar ettiğiniz zaman gayet rahat bir şekilde kampüs sınırları içinde kendinizi bulabiliyorsunuz. intihar komandosu kız nedense bana 1 temmuz 2005'te adalet bakanlığına dalan eyüp beyaz isimli zatı hatırlatmıştır.
nizamiyedeki guvenliklerin aymazligini, isguzarligini gostermistir. dun sehirden okula donerken , rutin kimlik kontrolu sirasinda , arkalara hic bakmadan orta kapidan inmisti guvenlikci. normalde de kimligi olmayanlar , odada unuttum diyerek ve de bir yurt adi soyleyerek rahatca girebiliyordu icerden. bundan sonra artik daha dikkatli olsunlar ne ise yarar. her hangi birsey olsaydi o gencecik bedenlerin hesabini kimler verecekti.
birde duydugum kadariyla havuzun oraya da arapca yazilar yazmislar. al sana provakasyonun alasi. nerede? fethullah gulene satildigi soylentisi dolanan bilkentte. kime yapildi? hikmet sami turk'e. cok seylere gebe bu olay.
not:saldiri yapan kiz dhkp-c'li imis. 8 ay cezaevinde yatmis.
Eski adalet bakanımız Hikmet Sami Türk'e yönelik olup Üniversitelerimizdeki güvenlik zafının olduğunu acık secik ortaya çıkaran saldırıdır.Yapılan açıklamada saldırgan orosbunun Bilkent üniversitesi öğrencisi olmadığı söyleniyor. Peki ne işi var o kahpenin orda? Öğrenciye binbir zorluk çıkaran okulun güvenlik görevlilerine boşuna mı para ödeniyor ?