görünce hayrete düşüren insandır. normaldir aslında ama bana yine de anormal geliyor.
kendi işyerini açmış olan insandır.
sabır taşıdır. birkaç yıl içinde işyerinin üzerine yapılmasını isteme hakkı doğacaktır.
hisse verilesi.
iş yerinin ortagı sayılır her patrona nasip olası ınsandır.
memurdur.öğretmenin 25 yıl bir okulda çalışması,belediye memurunun 25 yıl belediyede çalışması,veya askerin 25 yıl aynı orduda çalışması anormal bir durum değildir.(gidip yunan ordusunda çalışamayacağına göre 25 yıl aynı orduda görev yapmıştır)ve buna benzer bir sürü örnek vardır.
memursa gayet olasıdır özel sektördeyse her patrona bir tane nasip etsindir.
fabrika işçisidir yada memurdur başka türlü imkansızdır.
25 yıl olmasa da on yıl, on beş yıl aynı iş yerinde aynı işi yapan insanlar var. Ve bu insanlar kendini geliştirmeden yıllarca aynı işi yapıyorlar. Ya insan hiç mi başka şeyler yapmaz. Mesela bahsettiğim bir akademisyen. Ne bileyim yurt dışına git, birkaç sene kal, sonra tekrar işinin başına dön, veya ne bileyim level atla.
Salla başı al maaşı felsefesini benimsemiş bir etkisiz elemandır.
devlet dairelerinde bunlar işe bile gelmeden maaş alır.
(hoş gelse daha fazla zarar verecek kamuya o ayrı)

özel sektörde de büyük çoğunluğu;
etliye sütlüye karışmazlar.
akşam olsa da gitsek ayarındadırlar hep.
işyerinin ve işverenin tüm açıklarını bildikleri ve çıkarıldıklarında alacakları yüklü tazminat için kimsede bunlara dokunmaz.
bunların yoğun olduğu şirketlerde, pozisyon için personel değil personel için pozisyon oluşturulur.
motivasyonu olan, genç ve çalışkan personel için bir enerji sönümleyici görevi görürler.
her yenilik önerinizde, bunların 70 tane bahanesine cevap vermeniz gerekir.

yaşını başını almış, vizyon sahibi, yol gösterici nitelikte, mesleğini seven, enerjisi yüksek personelin zaten kendi yol haritası olduğu için bir şirkette 5 yıldan fazla nadiren durur.
hayranlık duyduğum insanlardır. siz ne güzel insanlarsınız. sadakat sizin sayenizde hala bu dünyada var. bende bir gün aranıza katılacağım.
Başka bir işte çalışamaz o kişi. Farklı yerlerde çalışıp tecrübe edinmek lazım birde.
--spoiler--
(#38468065) yıllar önce bunu yazmıştım. o tanıdığım lanet insan işten geçen sene işten çıkarılmış.

--spoiler--

Kıdem tazminatı alıp almadığını merak ettiğim insandır.
bankacı gibi bişiydir.
Beyaz yakalıysa Ozel sektörde firmanin vazgecilmezi ve gorev adamıdır.
Ayrica (bkz: emekli).
(#44112971)

şu entryde on numara anlatmış yazar.

ben ve benim gibi bir ton insan bir firmaya yıllarca aynı maaş ve pozisyonda çalışmak için girmez. yükselmek, bir alt jenerasyonu eğitmek ve sonunda gitmek gerekir.

ayrıca şunu bir araştırın derim iş dünyası ile alakalı; cam tavan.

koltuğa yapışan, ısrarla emekli olmayan, kimsenin önünü açmayan, sadece kendini düşünen, bencil müdürlerin olduğu firmalarda çalışmayın.

bir de yazmışlar vay efendim sadakatmiş, vay efendim bilmem neymiş. bunun adı kendini sağlama almadır, bencilliktir. başka bir şey değildir.

sürekli gelişen ve değişen dünyaya kim daha iyi ayak uydurabilir? bunu düşünün.
Adam bedelli askerlik yapar, kerameti 1 ay anlata anlata bitiremez. Çeyrek asır, bunun adı var. Başlık altında yazılanlara şöyle bir göz attım da üç dört kişi hariç bilmeden sallamış yine çoğu. Yada genellemiş. Etraftan gözlemlemekle yada ortak tanıdıklardan duymakla anlaşılsaydı mesele herkes çalışırdı 25 sene. Halbuki herkesin kendince çok geçerli nedenleri vardır. Mecburiyetleri. Tazminat için duruyormuş. Muşmuş da muşmuş. Hele bi damarına basılsında bak gör bakalım tazminat mı bekliyor yoksa patron mu dinliyor görür anlarsın. Ceketini alıp hadi eyvallah der çıkar gider de arkasına bile bakmaz. Bunu başkası dışarıdan bakarak anlayamaz. Yaşamak lazım. Başka yerlerde çalışamazmış. Allah allah. Niye çalışamasın ki rızkını o adam mı veriyormuş ki? Öyle bir çalışır ki. Dolu yerde çalışmıştır hatta. Hem önce hem sonra. Etkisiz eleman: bunu söyleyen adam dönsün önce bir kendine baksın. Etkili mi yoksa silik mi diye. Yalakalığa gelince: herkesi kendin gibi zannetme, lütfen. Çok ayıp.

Türkiye şartlarında ortalama ömrün 65-70 sene olduğu düşünüldüğünde bu zaman zarfında nereden baksan en az 500 insanla muhatap olmuş çok güzel işler başarmış, kimseye muhtaç olmadan yaşamış, aslanlar gibi mücadele etmiş, çalışmış çabalamış, kendince bir şeyler öğrenmiş, öğretmiş, insan yetiştirmiş, en önemlisi de topluma hizmet etmiş, yine en az 3 te 1 hayat tecrübesine sahip olabilmiş nadir insanlardandır. Görev adamı: bu tarifi tuttum. Çok Güzelmiş. Evet..