bugün

http://sinestezi.wordpres...vasspor-galatasaray-maci/
buz hokeyi maçı tadında geçecek olan maçtır.
tekrarlanmaması gereken maç. çok sayıda eksik, meybuz tadında bir zemin, bunun üstüne kötü futbol; e ben açıkçası bir galatasaray'lı olarak bu maçı daha oynanmadan önce gözden çıkarmıştım. sivasspor tırt bir takım değil ki deplasmandayız, üstüne bir de yukarıda saydığım faktörler var. bu yenilgiyi ümit karan'a bağlayanlar da var; takım ikinci yarı defans diye bir şey yapamadı ki ümit'lik bir durum yok. zaten galatasaray 10 kişi falan kalmasa da %90 yenilecekti; böylesi hava şartları ve sahaya 90 dakika boyunca dayanmak zordur, sivasspor'lu futbolcular bu şartlara galatasaray'lılara göre daha alışkın.

galatasaray camiası normal karşılanması gereken bu yenilgiyi daha fazla örselememlidir, galatasaray eşit şartlarda sivasspor'u darmadağın edecek bir takımdır. kaldı ki bu yenilgiyle şampiyonluk falan da gitmedi, hala en büyük aday biziz. şimdi klasik topçu tabiriyle "önümüzdeki maçlara bakacağız". kaldığı yerden devam etmesi için haftalardır sabırsızlıkla beklediğimiz tsl'nin her zamanki gibi böyle tartışmalara sebep olması üzücüdür. yukarıdaki yorumları da okudukça anlıyorum ki biz futbolu falan değil, alenen kavga etmeyi seviyoruz ve maalesef içimizde futboldan anlayan insan sayısı da çok az. forma alıp maça gitmeyle olmuyor bu işler...
galasaray'ın tekrarlanmasını talep ettiği maç. inanmak istemiyorum, böyle ucuz hesapların takımı olmamalı hiçbir büyük takım. bu itirazdan güç alarak ben de okulun yönetimini sesleniyorum burdan;

6 ocak 2009'da girdiğim hidroloji sınavının birazdan belirteceğim kural hatalarından dolayı tekrarlanmasını talep ediyorum.

1) hoca sınava tam 7(yedi) dakika geç kaldı ve sınav başlaması gereken saatten daha geç başladı.

2) sınav esnasında ilk kopya çekmeye yeltenişimden sonra beni uyardı ve yerimi değiştirdi. geçtiğim yeni sırada aynı şeye bir daha yeltendim ve hoca tekrar uyardı. dikkat ettiyseniz ikinci defa uyardı fakat atmadı. atması lazımdı ama yerimi değiştirdiğinden mütevellit şaşırdı herhalde ve ben sınavda 90 dakika boyunca sınıfta bulundum.

bu itiraz talebinin en büyük gerekçesi ise notumun ff gelmesi...

neyse 'gereginin yapılmasını arz ederim' diyerekten bitiriyorum...
%90 ihtimalle kural hatası sebebiyle tekrar edilecek maç..

*üzgünüm arkadaşım ama eksi vermen kural hatası gerçeğini değişmez..o kadar sevincinize kapak olacak..ama kısfmet..
(bkz: umit karan/#4580407)
ümit karan'ın yerdeki birinkintiye tekme atmasından değil, yardımcı hakeme küfür ettiğinden dolayı oyundan atıldığı hakem yunus yıldırım tarafından açıklanmış olan maç.

edit:kötüleyen arkadaşım g.tümden mi uydurdum öyle dedi adam ben ne yapayım.
Ümit Karan'ın da ne yaptığını farkında olduğu maç. Önce yerdeki birikintiyi hakeme doğru tekmeliyor, yardımcı hakem de bunun farkına varıp orta hakemi yanına çağrıyor. O esnada Ümit Karan yediği haltı bildiği için "lan ben zaten öylesine tekme savuruyordum ki, hakeme doğru savurmuyordum ki" dercesine bir tekme de öylesine sallıyor kar tanesine.

işte burada Ümit Karan'ın ne menem bir çakal olduğunu görüyoruz.
galatasaray'ın kural ihlali gerekçesiyle tekrarını istediği maç.

http://www.ntvspor.net/Pages/31938.ASP
dünyanın en istikrarsız oyuncularından kurulu takımı galatasaray ın ilk yarıda 3-5 maçlık gösterisine aldanıp 'gol rekoru kırarız' masalları anlatanlara cevap niteliğindeki maç. baros un 5 maçlık performansını 34 hafta göstereceğini mi sandınız? öyle olsa posterinden gayri neyini alacaktınız? lincoln mu kurtaracak sizi? komsusuyla tartısınca morali bozulup sezonu kapatan lincoln mu? 2 maç oynayıp 3 ay yatan karton adam kewell mı?

2. olması halinde öpüp başına koyması gerekenlerin ''yenildik ama şampiyon biziz'' diyip güldürdüğü maçtır. daha şov başlamadı beyler, sizin yaptığınız mini bir gösteriydi; şov yarından itibaren başlayacak.

eksicilerime not: az sakin gençler, rigobert song gibi süperstarları gönderenleri de düşünün.
cafenin birinde bütün bir ultraslan ve cimbomlular cemiyeti içerisinde bir fenerli arkadaşım bir de benim izlediğimiz maçtır. gol olunca bir an feci tırttım lan dövecekler beni diye. fenerliler olaydı kesin masaya yatırırlardı beni sandalyeyi boğazımın üstüne koyup otururlardı lan. ühü lan sevinemedim doyasıya. galatasaraylılar tip tip baktılar ben goool ulaaann diyince. ayrıca 4 şubattaki maçı 4 eylül stadından canlı kanlı izleyeceğimdir.
sivasspor'un kendi evinde galatasaray'ı mağlup ettiği maçtır.

şöyle istatistiklere baktığımızda galatasaray'a karşı sivasspor'un galibiyetini göremiyoruz. maçın sonucu sivasspor'un galatasaray'a karşı ligde aldığı ilk galibiyet olarak tarihe yazılmıştır.

2005-2006
Galatasaray-Sivasspor 2-0
Sivasspor-Galatasaray 0-0
2006-2007
Galatasaray-Sivasspor 3-1
Sivasspor-Galatasaray 1-1
2007-2008
Galatasaray-Sivasspor 2-0
Sivasspor-Galatasaray 3-5

2008-2009
Sivasspor-Galatasaray 2-0
dünya litaretürlerine girecek bir kırmızı kartın çıktığı maçtır.

(bkz: bambaşkaymışsınız)

edit: oha pusuda mı bekliyodun lan imansız.
(bkz: su sıçrattın kırmızı kart)
kimin hangi bilgi ile kırmızı karta yanlış dediği maçtır anlaması çok güç. kardeşim maçın hakemi maçtan sonra açıklama yapmış, ümit küfür etmekten dolayı atıldı diye. şimdi sen neye dayanarak çıkıp kırmızı yanlış diyorsun? mikrofon mu taktın ümit karan'ın üzerine? küfür etmediğini nerden biliyorsun?

ayrıca söz konusu kırmızı kartın tıpatıp aynısı beşiktaş denizlispor maçında da oldu. zapo küfür etti diyor selçuk dereli. yapacak bir şey yok.

hayır biliyoruz alışkın değilsiniz, şaşırdınız "ne oluyor lan" diyorsunuz an itibariyle. ama siktirin gidin afedersiniz.
gülünesi bir maçtı.
neticesinde telafisi olan bir mactir. galatasaray' imiz kazanmayi hakedecek bir oyun ortaya koyamamis, rakip sivasspor 11 kisi oynamanin avantajini akilli oyunuyla da birlestirince 2-0' lik net bir skorla sahadan galip ayrilmistir. sahayi, hakemi, kirmizi karti, ofsayttan gelen ilk golu falan karistirip ortaligi bulandirmaya gerek yok. bize centilmence sivasspor' a kalan maclarda basarilar dilemek duser sevgili dostlar.
Maçla ilgili söylenecek pek bir şeyin olmadığı düşüncesine kapılan arkadaşlarım fedarasyonun bu tutumunu göz ardı ediyorlar-
Pek fazla konuşmamak mertebesinde ;
Türk futboluna yeni alışan bir "sezer" ne diye yılların emre aşığına kafa tutuyor ki ; "emre aşık" bir de hani profesyonel adam. -Sezerin pozisyonla da pek alakası yoktur- En nihayetinde genç ve yetenekli bir futbolcusun karışma git hava zaten soğuk ellerden şapır şapır su damlıyor sen de ellerini emrenin suratına götürerek adamı irite ediyorsun.
ikinci bir kanı Bilica tekmeyi sallasın falan kafa göz yardırsın öyle bir sahada sorun değil- Ama evet Ümit karan'ın pozisyona tepkisinde buzları dövmesi hakeme yapılan en büyük hakaretlerden biridir.
ilk yarıda galatasaray'ın daha fazla topla oynadığı ancak abdurrahman ve bilica'nın iyi kademesine takıldığı, ümit karan'ın hakeme itirazdan oyundan atıldığı, sonradan oyuna giren pini balili ve sezer badur'un oyunun kaderini değiştirdiği maç olmuştur. sivasspor hakederek 3 puanı kazanmış ve ligin 5. haftasındaki 2-1'lik fenerbahçe maçından sonra yenemediği son şampiyonu da puansız göndermiştir. kimse suçu hakeme atmasın. tahminime göre bu sezon ya sivasspor, yada fenerbahçe şampiyon olacak. neden mi ? sivasspor şampiyon olmak için 2 şeyi yapması gerektiğini anlamıştır:

1) diğer anadolu takımlarına karşı mümkün olan en az puanı ver.
2) 4 büyükten puan al, hatta onları yen.

sivasspor bu sene 4 büyükten ilkyarıda 8 puan almıştır. 2. yarıda trabzonspor ve beşiktaş'ı ağırlayacak. bunları da yenerse ve hakemler karışmazsa şampiyon olabilir.

not: ben bir fenerbahçeliyim ve sivasspor'un şampiyon olmasını yürekten istiyorum. çünkü o zaman diğer takımlar daha yükseğe hedef koyarlar ve böylece futbol kalitesi yükselir.
bütün galatasaraylı oyuncuların sırf para için oynadığı, ümit karan'ın süperötesi haklı bir sebepten kırmızı kart gördüğü, ilk yarı herhangi bir oyun oynayamayan sivas'ın ikinci yarı fırtına gibi estiği maç olmuştur.

hakemler de şimdi mi aklımıza geldi... önceden kötülerdi zaten. sonra biz galatasaraylılar hep böyleyiz anasını satayım, beşiktaşlı delgado kırmızı kartı görürken gülmekten yerlere yatmıştık. şimdi ümit karan kırmızı kart gördü diye yakınmaya ne hakkımız var. vay anuna şapim.
yok galatasaray'da 13 eksik varmış, yok hava soğukmuş, yok o sahada top oynanmazmış, yok hakemler çifte standart yapıyormuş; delikanlı gibi sivasspor'u tebrik edin kardeşim.
sivasspor maçlarının yarısını o havada, o sahada oynuyor. paraya düşkün olmayan, forması uğruna savaşan yiğit futbolcuları var. niye hiç sivasspor'da eksik yok ya da diğer küçük takımlarda?
siz parayı tattırıyorsunuz adamlara, her şey ellerinin altındayken niye bir top peşinde son terlerine kadar savaşsınlar, adam ''aşmış'' görüyor kendini, futbol kariyerine önem vermiyor, nasış olsa para her şey demek...
aldığınız para da helal olsun size yiğodolar, şampiyonluk yakışır sizlere...

ümit'in kırmızı kartına gelince de, haklı veya haksız; ne dedi duyamadık, dudaklarından da anlaşılmıyor, ama sen bu büyük takımın kaptanıysan kendini, takımını riske etmayacaksın, böyle mi örnek oluyorsun gençlere; arda'ya, yaser'e, aydın'a...
galatasaraylıyım, ama ümit karan da..
galatasaraylıyım, ama sivasspor da..

ile başlayan/biten taraftarcıkların birilerine yaranmak için yazdığı entrylere sebep olmuş maç..

herhangi bir başlıkta takımlarının başarıları üzerine kesecek ahkamları olmayan ezikler, böyle haksız mağlubiyette doluşuyorlar akbaba gibi..

delikanlı olan söyler açık açık eğriyi doğruyu, roberto carlos hakemi suladığında susan kargalar ötmeye başladı şimdi..ötsünler, 2006'da da böyle oldu, su yolunu bulur, fenere'de, beşiktaş'a da , son hafta samiyende sivas'a da koyarız, yine şampiyon olur..

koyarız, koymadığımız şey değil.
şampiyon da oluruz..olmadığımız şey değil..

kınalar dağıtıldıysa dağılın, fenerlilere ikişer kına verin.
beşiktaş hakemler kötü diye bağırırken karşıdan gülenlerin kendi canları yanınca bağırmaya başladığının göstergesi olan maçtır.
galatasaray ın kötü oyunuyla kaybettiği maç. aslında söylenecek pek söz yok. kırmızı kart yanlış ama bunun arkasına sığınmak yersiz. takımın hayvani eksikliğini düşünürsek bu puan kaybı çok normal. karşıdaki sivas kendini ispat etmiş takım.
skibbe nin oyuncu değişiklerini yanlış yapması da sonuca etki etti tabi. volkan yaman- aydın değişikliğini yapmalıydı. bu durumda balta sola topal ortaya geçicekti. tabi bunun için yaser- baros değişikliğini yapmaması gerekiyordu. iyi adam hoş adam ama kesinlikle hamle yeteneği zayıf.
velhasılı, kaybedilmiş bir üç puan. ötesi değil.
felaket senaryoları yazıp, depresif serzenişlerle galatasaray ı eleştirmenin hiç gereği olmadığını düşündüğüm maçtır. Böylesine rezil bir sahada belki evet pozisyona girmekte zorlanan ama hiç değilse topu yere indirme gayretinde bir oyun sergilemekle birlikte savunmada bırakın pozisyon vermeyi rakip forvete top bile göstermeyen bir oyun sergilerken o malum kırmızı kart olayı yaşandı. Maçı kaybetmemiz üzücü ama 10 kişi, kötü bir saha ve bunca eksik futbolcuyla maçın kaybedilmiş olması ne oyunumuzun kötüye gittiğini ne de futbolcuların formsuz olduğunu gösterir. Telaşa kapılmayın hiç alemi yok. Kırmızı karta gelince buna şaşırmamız lazım. Sevgili medyamızın aylardır sürdürdüğü galatasaray kollanıyor bir dur deyin kampanyası sonucunu vermiştir.