bugün

yine isveç sitelerine kaldığımız yarışma. Vergimi helal etmiyorum. Bi leyla mecnun kalktı bir de tek eğlencem eurovision yok. Başka bir şekilde izlemem zaten. Acun duy sesimizi al şu eurovisionu hem eurovisiona kim gitsin diye yarışmada yaparsın.
isveçin kazanmasını istemediğim yarışma daha üç sene önce kazandılar be.
1. yarı finalde finale çıkma olasılığı yüksek olan ülkeler; belçika, hollanda, estonya, makedonya.
2. yarı final; irlanda, malta, norveç, isveç, karadağ.

finaldeki ilk beşim ise; arnavutluk, avustralya(konuk felan ama), estonya, norveç, belçika.
Bu gece birinci yarı finali olacak yarışma.

Her sene olduğu gibi bu sene de bu başlık altından izleme linkleri verilecek, yarışma başlamadan genel değerlendirme yapılacak, yarışma anında tartışmalar olacak finale çıkacak ilk 10 isim tahmin edilmeye çalışılacaktır.

izlerken yorumlara bakarsanız daha iyi olur.

moldova(i want your love) : Ben bu şarkıyı sevdim aslında ama kimse şans vermiyor. Türkçeye bile çevirdim. Tek benim çevirim internette dolaşıyor. Fakat finallik değil Ya çok tekrar olmuş mesela dinlerim bunu ama gidipte kaydetmem. Eksik değil çok fazlalık var. Finale çıkmaz ama. En azıdan sıfır çekmezsiniz romayanda var. 10/5

ermenistan(face the shadow): Ulan bir millet ne kadar boş olabilir. Yani adamlar soykırımdan başka bir şey yapamazlar çünkü kültürleri 0 ve bundan besleniyorlar kusacağım artık. Ben de bu yıl türkiyenin katılıp 'You are Liar'' veya ''Don't Lie'' şarkılarını söylemesini beklerdim. Böyle boş durmak bence daha kötü. Şarkının sözlerini görmeden değerlendirirsem orta bir şarkı. Ses uyumları güzel. 10/6

belcika(rhythm inside): Ben şarkıyı sevdim hatta türkçeye bile çevirdim. Loicte belçikanın o sesinde finale kalmış bir isim. Güçlü bir sesi var ama çok genç olduğu için kullanmasını pek beceremiyor. Fakat bu şarkıda oldukça iyi detone olmayacağını düşünüyorum. 10/7

hollanda(walk alone):Şu karı göbeğine kadar dekolteyle çıkacak dediler yamulmuyorsam bekliyoruz efendim * Yine oses ten gelme bir yarışmacı. Hey acun duy sesimizi. Elnuru bizim göndermemiz lazımdı. Şarkı fena değil kadının sesi güzel ama finale zor geçer. 10/3

finlandiya(aina mun pitaa): Grubun tamamı down sendromlu bireylerden oluşuyor yani sırf bu yüzden bol oy alacaklar. Bunlara yorum yapmayı yada puan vermeyi düşünmüyorum 10/404

yunanistan(one last breath): Slov şarkıdan bıktık artık geçen sene yüzde 90 slovdu sanki. Birinci bile slovdan çıktı. Bu sene biraz daha haraketli şarkılar gördük ama slovda ve güzellikte bir ispanya varken senin esamen okunmaz canım. 10/4

estonia(goodbye to yesterday): Şarkı çok güzel ama öyle böyle değil. Seslerde güzel uymuş bir çift olmuş. ilk 5 için kesin kapışıcaklar. 10/10

makedonya(autumn leaves): Ehvenişer diyorum şarkıyı sevdim doğrusu ama ilk 10 iddiası olamaz. 10/6

sirbistan(beauty never lies): Olmamış be abla sana aşırı ağır slow şarkı yakışırdı. Ekranı kaplamışsın zaten. Bizim şişmanlık kotamızı Charia doldurdu zaten üzgünüm. 10/4

macaristan(wars for nothing): Abla senin şarkın ağlamaklı bir filme ancak müzik olur niye geldin allasen. 10/2

belarus(time): Nerede o geçen sene sesi kapatıp izlediğimiz belarus. Madem çıkmaya niyetiniz yok güzel birileri koyun bari * 10/2

rusya(a million voices): Geçen sene yuhlanan ülke bu değil mi. Oy kim verecek merak konusu. Fakat bu senenin en çok izlenin şarkısıda bu oldu. Ve son sıralardan birden en yükseğe çıktılar. ilk 5 te politikaya takılmazsa yer alabilir. 10/7

danimarka(the way you are): ŞArkı fena değil ama aynı kulvarda ingiltere var ezer bunları fakat danimarkanın oy potansiyeli var. 10/6

arnavutluk(i'm alive): KAdın güzel. Zaten arnavutluğa bir sempatim var bu sene sallayacak. Tek şikayetim şarkının biraz moda şarkılar gibi olması. Çok kaliteli değil. Fakat çok güzel ve sırıtmıyor. ilk 10'a girsin bir zahmet. 10/9

romanya(all over again): Abilerim hiç olmamış sosyal mesaj vermişsiniz ama yok yani tutmaz bu iş gelin sizi alalım ordan. 10/0

gurcistan(warrior): Gerçekten sevdiğim eserlerden bir tanesi. Ablanın sesi güçlü inlertir oraya ahenk güzel. Birde kılıçla falan çıkarsa tadından yenmez. 10/8

Birinci yarı finalden finale çıkacaklar: ermenistan, estonya, rusya, arnavutluk, gurcistan, belcika, danimarka, finlandiya, yunanistan, belarus

2. yarı final çok çekişmeli geçecek..
kendimi bildim bileli takip ettigim, bu yil 60.si duzenlenecek olan sarki yarismasidir. ilk yari finali bugun, ikincisi persembe ve ucuncusu ise cumartesi olacaktir. yarisma bu sene normal tarihinden 2 hafta gec yapiliyor, bunun sebebi de sanirsam hazirlik surecinin normal tarihe tamamlanamayacak olmasiydi.
bu seneki yarismanin en ilginc olayi tabii ki avustralya'nin sadece bir kereligine yarismaya katilacak olmasi. kazanmasi halinde ise hala net bir sey soyleyemiyorum, ne olursa olsun katilamayacaklari resmi agizdan soylense de birinci olurlarsa bir kere daha davet edilir diyenler de az degil. aslinda avustralya'nin katilacak olmasi beni sevindiren seylerden biriydi cunku pek cok avrupa ulkesine oranla daha cok reyting aliniyor avustralya'dan ki buna sabahin korunde yarismanin yayinlanmasi da dahil. tabi ekonomik sebeblerle de bu ilgiyi goren yonetim bunu firsata cevirdi ve pek cok fanin takdirini aldi. bu senenin slogani da zaten bu etkilesime uyan bi slogan "building bridges' tabii sadece bu baglamda degil ozellikle dogu avrupa'da yukselen tansiyona da bir baris cagrisi. baristan bahsetmisken, ukrayna televizyon'u rusya yarismada oldugu surece katilmayacaklarini soyleyerek bu sene yarismadan cekildi. bunun haricinde cekler, guney kibris ve sirbistan da bu sene tekrar katiliyorlar yarismaya. boylece toplam 40 ulke yarisacak bu sene.
sahne pek buyuk degil, hele ki gecen sene tarihin en buyuk eurovision sahnesini izledikten sonra goze baya kucuk geliyor ama yine teknoloji butun nimetleri ile kullanilmis ve kinetic lighting system ile 650 top tavana asilmis bu sistem ile 3 boyutlu bir goruntu elde edilmis, bir kac provada gordugum kadari ile cok guzel gorsel solenler ortaya cikiyor. tabi bir de soyle bir sey vardi, duzenleyen ulkelerin hepsi zarar yaptigini acikliyorlardi ozellikle de sahne ve salon duzenlemesinde cok buyuk harcamalar yapiyorlardi, belki de avusturya bu sebeble biraz kucuk bir sahne kurmus.
yarismaya gelirsek ise en buyuk favori arnavutluk, tabii siyasal sebepler ile ne kadar fazla oy alabilir o bilinmez ama pek cok anketten birinci cikti elhaida dani'nin i'm alive'i. isvec ,norvec ve slovenya ise diger favorilerden. ayrica bu sene en cok ulkenin katildigi yarisma olacak.
ilk yari finali kendimce ufaktan degerlendirmeden once bir de sunu soyleyeyim size ey milliyetci sozluk kardeslerim, ermenistan'in sarkisini dinlemeyin. bu sene artik iyice bokunu cikarmislar direk bize soykirimi inkar etmeyin diyorlar, sarkinin adi 'don't deny it' idi ancak eurovision yonetimi bu ismi kabul etmedi bizimle olan iliskilerinden dolayi ve sarkinin adi 'face the shadow' olarak belirlendi, sahnede de 6 kitadan ermenileri temsil edecek birer kisi olacak ve hepsi de birlesip soy agacini olusturacak.
ilk yari final moldova ile baslayacak:
moldova(i want your love) : gecen sene son ikiyi portekiz ile paylasmislardi, bu sene onu bile yapamayacaklarini dusunuyorum. bana biraz cocuk sarkilarini hatirlatan bir pop sarki yapmislar
ermenistan(face the shadow): it's not about the song, it's about sending message diyorlar kendileri, pek yorum yapmaya da gerek yok basarili olamayacak bir sarki ama onlarin istedigi de zaten sozde soykirimi dile getirmek ve basaracaklar da. siyasal oylar ile final yaparlar ama gerisi bos.
belcika(rhythm inside): onlar da sonunda fransizca'dan vazgectiler, bu onlari bence son derece iyi etkileyecek ama sarkiyi pek begenmedim, sahsen.
hollanda(walk alone): bu sene en iyi sarkicilarindan birini yolluyorlar, gercekten guzel bi sesi var, guzel de bir sahne sovu koyarlarsa ortaya ilk 10'da yerlerini alirlar.
finlandiya(aina mun pitaa): yasli amcalar punk yapiyor hem de kendi dillerinde, saglik sektoru ile ilgili guzel gondermeler varmis sarkida ama kimsenin anlamayacagi gondermeler ve begenmeyecegi bir muzik icin oy vereceigin sanmiyorum yuksek oy potansiyelini bosa kullanmis bu sene finlandiya.
yunanistan(one last breath): guzel bir ablamizi, guzel bir slow sarki ile yollamislar. bu tarz sarkilar final icin yeterli oyu aliyor ama finalde tirt cikiyor genelde, sahne sovu da cok onemli bu sarki icin. yine de ben begendigim nadir sarkilardan diyebilirim en azindan gecen seneden daha iyi bir is cikarmislar *
estonia(goodbye to yesterday): oy potansiyeli yuksek olan bir ulke olsa birincilik icin buyuk adaylardan biri diyebilirdim. sarki cok guzel, basin tarafindan da baya begenilen bir sarki. cok tanidik bir tinisi var ama bir turlu cikaramadim hangi sarkiya benzedigini. 2001de bir kere kazandilar, sadece sarkiyi on planda tutarsak yarismanin en iyilerinden biri. estonya ve eurovision deyince de aklima direk birinciligimiz geliyor. 2002deki yarismada almanya'dan oy alamayinca bizimkiler iskillenip itiraz etmislerdi, sonunda eurovision da hatasini kabul edip 2003e direk katilin demislerdi, o sene de birinci olmustuk. niye buraya sikistirdim bunu ben de tam bilmiyorum * aklima gelmisken yapistirdim.
makedonya(autumn leaves): sarkinin orjinal hali daha bir duygusal, daha bir etkiliyor insani yani kendi dillerinde olan. tabi ingilizce sarkilarin yakaladigi basari ortadayken onlar da kaygilanip cevirmisler, yine de basarili bana gore.
sirbistan(beauty never lies): guclu bir sesi olan tombalak abla ile geri donduler yarismaya, pek basarili olacaklarini sanmiyorum bosuna donmusler.
macaristan(wars for nothing): sarkinin sunumunu ve tanitimini iyi yaptilar, sozleri de guzel fena da durmuyor ama dinlerken nedense sikiliyorsunuz, wc arasi vermek icin guzel bir sarki.
belarus(time): wc'den cikinca bir de kahve falan yapin kendinize yine pek birsey kaybetmeyeceginiz bir sarki. ben hic begenmedim.
rusya(a million voices): eger politik sebeplerden dolayi oy alamazsa ilk 10 disinda kalabilir ama bana gore ilk 5 yapabilecek bir sarki, yari finali sorunsuz atlatirlar.
danimarka(the way you are): bu sene olmamis, her sene gayet iyi sarkilar ile geliyorlardi ama bu sene final dahi zor. tanidik bi melodileri var bunlarin da ama sarki pek hosuma gitmedi.
arnavutluk(i'm alive): ve buyuk favorilerden biri. bir kere ablanin sesi cidden cok guzel, sarki akilda kalici, melodisi guzel, dinledikce daha da bi seviyor insan, zaten pek cok ulkede simdiden muzik listelerine falan da girmis. kesinlikle benim de favorilerimden biri.
romanya(all over again): dunyaya bir cok pop sarkici kazandiran romanya bu kez klasiklesen sarkilarindan uzaklasmis, duygusal bir sarki ile katilmis, aslinda modaya da uymus cunku bu seneki sarkilarin cogu huzun dolu.hem ingilizce hem de kendi dilinde soyleyecek, pek basarili olacagini sanmiyorum.
gurcistan(warrior): dusuk potansiyelli bir yari finalde olduklari icin final yapacaklarini dusunuyorum ama pek is yapacak bir sarki degil, yine de bu kadar duygusal parcadan sonra biraz hareketle bitirmek iyi.

benim 1. yari final icin tahminlerim soyle: ermenistan, hollanda, yunanistan, estonya, rusya, arnavutluk, gurcistan, makedonya, belcika, danimarka
An itibariyle türkiyede 2. sıradan tt olmuş. Katılan ülkelere baktım çoğunda alt sıralarda veya yok. Bize bu yapılır mı trt?
Trt faşizmi yüzünden mahrum kaldığımız şov. Tavşan dağa küsmüş, dağın haberi olmamış.
canli yayina buradan ulasabilirsiniz: http://www.eurovision.tv/page/webtv?program=132883 , ayrica d-smart 296. kanaldan da izleyebilirsiniz.
estonya atkımı boynuma taktım, 22:00'ı bekliyorum.
https://www.youtube.com/watch?v=pyUCR-Sfenc buradan canlı izlenebilir.
ve ilk yari final resmen basladi.
iki yıldır trt'nin anlamsız kaprisleri yüzünden katılmadığımız yarışma. ne olduysa artık!
Çıktı yine tipini *
Türk bayraklarını bolca gördüğümüz yarışma.
yunanistanın üst dekoltesinin göbekte bittiği alt dekoltesininde göbekte başladığı yarışma. inş. kopar.
trt'nin katılmama kararı alması bir yana; trt müzik veya trt'nin başka bir yan kanalında da yer vermediği yarışmadır. bizi gürcü kanalından izlemeye mahkum edenler utansın.
an itibariyle estonyalı yarışmacıların sahnede aşk dolu gözlerle birbirlerine baktığı yarışma.
Ve favori sahneye yıkar geçer, gecenin birinciliğini hak eden performansın Arnavutluk'tan geldiği 60 yıllık çınar
eurovisiona katılsaydık o tanıtım videosundaki kutunun içinden kesin para çıkardı zaten ayakkabı kutusunada benziyor.

kutu içinde paralar fiyuu kadraj yukarı ve o nadide tarihimizden kalacak olan (!) aksaray.
eurovisiona katlmamışız hemde zar zor izlemeye çalışıyoruz ve bizden biri gitmiş orda bayrak sallıyor.otur kardeşim. kendimize zor bakıyoruz.
şu gürcistan adına sahne alan hanım kardeşimiz şebnem ferah değil mi yahu?
yine mi katılmadığımız yarışmadır? yine mi diyorum, illallah getirdiniz be, bir eurovision yarışması izleme keyfim vardı onu da bitirdiniz. çükünüz düşsün!
Ermenistan'a 12 puan çıkaran ülkeleri ORRRROSPU çocuğu ilan edeceğim. Şerefsizler her yerde çirkeflik yapıyor.
benim 1. yari final icin tahminlerim soyle: ermenistan, hollanda, yunanistan, estonya, rusya, arnavutluk, gurcistan, makedonya, belcika, danimarka

Diyerek 10 da 7 ile en kötü tahminimi yaptığım Eurovision yarı finali olmuştur. Yarın ikinci yarı final tahminlerini daha dogru yaparım diye düşünüyorum
2. yarı finalde daha heyacanlı geçecek olan yarışma. Romanyayı nasıl aldınız lan!
hollanda'ya haksızlık edilmiştir.
https://youtu.be/pyUCR-Sfenc?t=42m48s kaçıranlar için estonya.
favorilerimden belçika,rusya, estonya, gürcistan ve romanya'nın finale kalmasına çok sevindim. belçika'yı en sona bıraktıkları için ufak çaplı bir kalp krizi geçiriyordum. neyse ki 10 finalisti açıklamaları toplam 20 sn filan sürdüğü için sorun olmadı. o değil de hakikaten uçağa mı yetişeceklerdi acaba, bu ne hız?

Ermenistan ve macaristan'ın kesinlikle finali hak etmediğini düşünüyorum. ermenistan hadi tipik "türkler bizi öldürdü, çok mağduruz :(" edebiyatıyla oy topladı da macaristan'ın uyku hapına kim zahmet edip de oy verdi çok merak ediyorum.

bu arada basın toplantısında belçika temsilcisi loic nottet'e aşık oldum. utangaç halleri, sessiz sessiz konuşması filan. sahnedeki halinin tam zıttıydı. 19 yaşında çocuğa hallendiğime inanamıyorum ama çok tatlı ya <3

finalde ilk yarı yarışacak ülkeler : belçika, sırbistan, estonya, ermenistan
finalde ikinci yarı yarışacak ülkeler: gürcistan, yunanistan, macaristan, romanya, rusya, arnavutluk