bugün

yolcular namazdan muaf olmuyor muydu?
Zaten molalarda dur kalk dur kalklarda daha fazlasini bekliyorsunuz 2 dakka bekleseniz gunaha girersiniz demi amk.
bencillikten başka bişe değil, 1 otobüs adam seni beklemek zorunda mı? kaza yap. ben rahatsızlandığım 2 büklüm olduğum halde 5 saati 1 tek durdurmayla gittim.
namaz otobüsün içinde de kılınabilir uçağın içindeyde miydi o.
Bu herif karadenizlidir %99 konuşma tarzından belli.

Şovmen aklı sıra. Birincisi sen yoldasın seferisin namazını kaza edebilirsin daha inandığın dinin kurallarından haberin yok cahil.bide mescidin önüne çek diyor paşam araba babasının malı ya. Kaldı ki bir otobüs insan senin keyfini beklemek zorunda da değil dua etsin insanlar sağduyulu davranmış dayak yememiş orda bide jandarmayı aramakla tehdit ediyor dümbük jandarma ne yapacaksa gelince.

Şoföre de helal olsun bu arada.
japonya'da adam treni 30 saniye erken kaldırdı diye özür diliyor. bunlar 2 dakikada namaz kılma peşinde. o çomar maaşınla al altına son model mercedesi, ister çamlıca camisine ister beştepe millet camisine...
ben de rakı içecem çek meyhaneye.
burası ümmet ülkesi bırakında kılsın lan namazımı battı. 2dk beklesinler.
Hay hay deyip mescidin oraya bırakıp yola devam edilmelidir.
mola vakti uykulu ve üstleri başları açılmış kadınları izlemekten namaz kılmaya fırsat bulamadığı düşünülen insan talebidir. bu ve bunu savunup "hakkı ama yaa tabi ki kılacak günaha mı girsin :(" diyenler yüzünden islamiyetin anılma şekli değişti işte. kılacağı namaz ile bir avuç sevap alacak ama onun yüzünden bekleyen 40 küsür kişinin iki avucu kadar günahı/ahı belki bedduayı da alacak. hesap bilmemek kötü bir şey..
-trafik kazası sonrası yaralıları acil servise getirdiler doktor namazdaydı.
-beyin ameliyatı yapan cerrah operasyona ara verdi namaza geçti.
-doğum eylemi başlayan anne adayı hastaneye geldiğinde beklemeye alındı. ekip namazdaydı.

böyle bir durumda vatandaş nasıl tepki verirdi?
otobüsü durdurup 'ibadet' edeceğini iddia eden bu 'yolcu'
ameliyathane kapısında hastasını bekliyor olsaydı cerrahın namaza gitmesine nasıl bir tepki verirdi?

dini kitapları açıp yolculukta ibadet konusunu okumuş mudur acaba?

kolaylıklar dinini insanlar niye zorlaştırıyor ve dini unsurları niye suistimal ediyorlar?
otobüste bu şovmen çomardan başka müslüman mı yok?
Namaz çok önemlidir - ama diğer yolculara karşı da kul hakkı durumu var -eşyalarını alır -2 dakika diil 20 dakika namaz kılar bir sonraki otobüse bilet alır ve namazın hakkını verir.
Önce tüm yolcuların, sonrada şoförün rızasını alırsın, karşı çıkan yoksa, eyvallah. Ama kimseye emrivaki yapamazsın.
Uçağı indiremeyeceğine göre otobüsü de durduramaz.
Gecen istanbuldan izmire ucuyorum. Yanimda da bir amca var. Ucakta oturdugu yerde hic show yapmadan, hic kimseyi rahatsiz etmeden namazini kildi.
O namaz kilarken ikram servisi basladi ve tabii amca namazda oldugu icin dönüp bakmadi bile. Hostes hanim da durumu anladi ve onun hakkini bos olan ara koltugun sehpasina birakiverdi. Sagolsun.
Bir arada uyum ve guzellik icinde yasamanin en guzel orneklerinden biriydi bu gördügum manzara.
Öte yandan böyleleri de var maalesef. Tek dert maraz cikarmak.
Saygısız bir insanın gösteriş merakıdır.
tek bir kişinin otobüsteki diğer kişilerin hakkını gasp etmesi islama uygun değildir.birisi seferi olmak ve kaza namazı kılabilmek konusunda insanlarımızı bilgilendirmelidir.
Katıksız çomar eylemidir. Net.
Tamam namaz farz olabilir ama inince kazasını kılsın amk. Bir kişinin ibadeti yüzünden otobüsteki 41 kişi beklemek zorunda mı? Belki acelesi var milletin? Sen namaz gecikmesin diyorsun ama diğerleri de başka şeyleri geciktirmek istemiyor belki?
kesin trabzonludur bu yolcu.
Artistlik yapmak için kendi inandığı dini kullanan orospu eylemi. Şovmen pezevenk.
aq şovmenleri, dini delik deşik ettiler. sana kimse namaz kılamazsın demiyor. sen 50 kişiyi bekletemezsin. kimsin lan sen kim. 30 dakika süre verilmiş, bu sürede işersin, sıçarsın, istibra eder namaza da yeter.

kodumun sığırı ya.
Konuya "adam dini vecibelerini yerine getirecek veya müslüman memleket" açısından yaklaşıp anlayış ile karşılamak lazım da...
Burada biri "bana ne be adam senin dininden, tur otobüsü değil bu. Benim acil işim var senin namazını mı beklemem lazım?" diyen biri olabilir.
Her halde adamın dini çok değerli olduğundan, kul hakkı gereği de düşünülürse adamın kimseye bir şey demeden otobüsten inerek "siz gidebilirsiniz, ben namaz kılacağım" demesi lazım.
Evet, biraz anlayışlı olup otobüs de onlarca insanın işinden yolundan alıkoymak yaratan ile arasında olan bir duruma 40 kişiyi alet etme durumuna isyan edenleri anlayışla karşılamak lazım.

Edibüdü: Senin dinin sana (adı ne olursa olsun) benim dinim bana.
Beni dinine alet etme kardeşim.
Saçma sapan bir müslüman cümlesi. Herif ne güzel söylemiş. Bu senin özel aracın değil diye. insanların işi gücü var senin dini ritüelini mi bekleyecek?

Çok istiyorsan al sana namaz demiş şoför de adama. Kutlamak lazım bu şoför ve muavini.