bugün

An itibariyle yanmakta olan tarihi yapılardan biridir. Dünyanın geçmişi bırakıp yeniden doğuşu işaret eden bir noktasındayız sanki. Üzücü.
Hazır 3-5 gün bi Paskalya tatili yaklaşıyorken kendimce bi rota çizdim, Louvre, eyfel, notre dam filan gidip görecekken, azık ettiğimiz çikilatalı Paskalya yımırtalarını yolda yiyecekken şu başımıza gelen hala bak. Paris yandı amk!

Edit: bence sarıyelekliler yaktı makron reyiz bu konuyu da bi araştırsın!
Yobaz zihniyetin ürünlerinden o da nemalandı gider ayak.
Şunca yıllık ömrümde örümcek kafalı olmadan bu günüme gelmemde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Siz nasıl bir insan türüsünüz bilemedim.
Çok şükür sözlüğümüzde hep güzide yazarlar var da sinirlenmiyoruz.
850 yillik tarih.. yazik cok yazik.
ayrıntılar buradadır:
https://www.ntv.com.tr/ga...bg/WW7TELYwg02vpF9CUyV81Q

cidden üzücü bir durum. insanlığın ortak bir eseri daha yanıyor. böyle eserler için milliyetçilik yapmamak gerekir. sonuçta hepsi de ortak tarihin eseridir. bunları korumak gerekir. umarım çok yanmaz da görmek de nasip olur.

acaba kuasimodo intikam mı aldı dedirten olay? (bkz: notre dame ın kamburu)
Yeni akit gazetesinin "türkiyenin ahı tuttu" diyerek twit atması.

https://mobile.twitter.co.../1117851580638715907?s=19

Müslümansanız müslümanlık bu değil. insansanız insanlık da bu değil. Bir tarih yanıyor adamların kıyasladıkları şeylere bakın, kanım dondu yazık günah.

Kin, nefret, cahillik hepsi var sizde ama allah korkusu yok.
Burzum kapağı gibi görsel çıkmış.

görsel
görsel

Katedralin Birebir aynısını yapmaları kaç yıl sürer bilmem artık. Hasar büyük.
üzüldüğüm yangın.
mimari bir eser sonuçta. illa tamir edilecek ama eskisi gibi olur mu hiç?
insanların değerleriyle zalimce alay edilmemeli.

esmeralda ağlıyor mudur acaba?
Yazık, insan acıyor.
Bu değerler böyle yok edilmesi yok olmasına üzülmemek elde değil.
Şu an "macron oraya AVM yapacak" diye espri yapmak bile içten gelmiyor.

Tekrar yapılacakmış, güldürmeyin insanı...
Ayasofya veya Sultanahmet ya da Selimiye yıkılsa tekrar yapılsa aynı mı olacak?
Aynı bezeler işleme motif oyma kaplama yapılsa, aynı malzeme kullanılsa ve mimarını mühendisini mezardan kaldırıp yaptırmanız bile o zamanın ruhunu dokusunu verebilir mi sanıyorsunuz?

Elinizde 1974 de üretilmiş Mercedes 280 sel sedan w116 serisi araç sadece siz de olsa ve Mercedes bu seride bir tane araç şimdi yapıp müzesine koysa dünya da sadece ve siz de ve Mercedes müzesinde olan iki tane Mercedes 280 sel sedan w116 olsa hangisi daha değerli olurdu?

Yok olan-edilen Eskisinin yerine Yeni yapılan her yapı eski yapıyı daha değerli kılar ve yenisini de daha değersiz kılar.
tesadüf olduğunu düşünmüyorum zira içerisinde onlarca alarm olduğunu düşünüyorum. yani yangın çıkamadan söndürülebilir, kontrol altına alınabilirdi.

900 yıllık bir eseri kirli ellerle yakılıyor, tüm dünya izliyor ya işte burada tanrı inancımı sorguluyorum, inandığım olguyu sorguluyorum.

geçen yine, adam 40 kişiyi kevgire çeviriyor tanrı yine yok.

amerika'nın ikiz kuleleri bombalanırken de yoktu kendileri.

yüzbinlerce çocuk öldürülken de yoktu!

hiç olmadı. hiç insanlığın yanında olmadı. belki de olmadığı için yanımızda olamıyor.
görsel

görsel

görsel

Çeşitli haber kaynaklarına göre, dün akşam saat 6: 50'de Notre Dame Katedrali'nin çatısında yangın çıktı. Neyse ki, bu binanın sergilediği değerli şaheserlerin çoğu, yangının tabloların çoğuna ulaşmasından önce zaman kazanmıştı.

Ne yazık ki, katedralin çatısının ve kulesinin yeniden inşa edilmesi gerekiyor ve bu, ancak başkan Macron, para toplamak ve bu insanlık miras alanını geri kazanmaya yardımcı olmak için önümüzdeki iki yıl boyunca bir bağış toplama kampanyası başlattığında mümkün olacak.
Victor hugo klisenin girişinde durur ve arkasına dönerek şöyle der..

Belkide bu eşsiz eser çok kısa bir süre sonra silinip gidecek ..
görsel
Assassins creed unity oyununu hatırlatır.
restorasyon sırasında çıkmıştır. düşünsene bizde sultanahmetin veya ayasofyanın restorasyon sırasında yandığını, ne kültür bakanının 7 sülalesi kalırdı ne şehircilik bakanının.
insanlığın ortak mirası yanıp kül olmuş. edebiyata, sinemaya, resme, tiyatroya ilham vermiş bir yapıydı. Yazık olmuş.
Laik fransada bir kilise yanmış millet hüzne..! Boğulmuş. Vay babam vay. Allah yanana yenene verir derler. Bir Tarih yok oluyormuş muş. Vah vah vah. O katoliklerin acımadan katlettikleri, ekin biçer gibi doğradıkları ortadoksların begomillerin ahı tutmuştur olsa olsa. Bırak geçmişi boklu böyle kepaze bir tarih yangınlara gelsin. Gram üzülürsem neyim. Giyotinler öksüz kaldı desene. Ya cadılıkla suçlanıp boğazlanan binlerce kadının suçu neydi? Darısı vatikanın başına..