bugün

(bkz: birdi demediniz mi lan)
Bahçeli'nin erken seçime "hayır" demesiyle meclis tarafından değil muhtemelen cumhurbaşkanı tarafından götürüleceğimiz seçimdir.

Edit: Açıklama piyasalar kapandığından sonra yapıldığı için dolar yarın 2,86'yı görecektir muhtemelen.
Bir babayiğit çıksa da şöyle yepyeni zihniyetle karizmasıyla bize bir seçenek sunsa diye dua ettiğim seçimdir.
Benim güzel memleketimi kendi ceplerini doldurmak, egolarını tatmin etmek iÇin kullanan herkesin sınıf, görüş vs. ayırmaksızın Allah belasını versin dedirtir.
2002 deki gibi bir tablo çıkarbilir kaşımıza.
yani akp-chp .

hdpye giden emanet oylar geri akpye döner ve akp milliyetçi oyları alırsa 2 kafatasçı partide baraj altı kalır...
Koalisyonun kurulmayacagi, Melo'nun gitmeyecegi belliydi. Bir demet tiyatro.
Olacağı o idi. AKP yı %54 ile iktidara taşıyacak bu zihniyet.
ikinci bir 7 Haziran vakası olacaktır. insanlar o kadar da aptal değil. iktidar için güdülen kan politikasını bilen biliyor.
oy ve ötesi ailesi olarak yine seçim sağlığını korumak için çalışacağımız seçim. organizasyon özellikle bu sene çok başarılı oldu. katılmanızı rica ederek bu entry'i bir sosyal sorumluluk şeysiyle açıyorum.
karlı çıkabilecek* partilerin chp ve akp olacağı, ve zarar görecek partilerin kesinlikle* mhp ve hdp olacağı seçimlerdir.
şöyle ki chp seçmeninin içinden bile, patron kesiminin, karını korumak için "keşke koalisyon ihtimali olmasaydı." lafları duyuldu sonuçlardan sonra. buradan bir kesim oy, ufak da olsa akp'ye kayacaktır. aynı zamanda, ayrılıkçı olmayan kürtler de, seçimlerden önce başarılı bir politika izleyen, ancak şimdilerde yeniden terör yandaşlığı yapan hdp'den oylarını çekerek, daha önce oy attıkları akp'ye oy kullanacaktır. bir miktar da mhp'den oy koparacaktır akp.

chp ise, mhp'nin beceriksizliklerinden dolayı ve hdp'ye kendi tabanından atılan oyların geri dönmesiyle bir yükseliş yaşayacak. akp'den dönüş olacağını pek sanmıyorum.

mhp de yukarıda belirttiğim üzere önce "ille de erken seçim", sonra "seçim yapılacaksa akp'ye şartlı destek veririz", son olarak da "azınlık hükümeti için akp'yi destekleyebiliriz." diyerek, ülkenin siyasi tarihinde ilk beşe oynayacak saçmalıkta bir yöntem izleyerek kaybedeceği oylar olacaktır. bu oylar chp'ye biraz daha fazla gitmek koşuluyla dağılacak gibi akp ve chp arasında.

hdp oyları ise, chp tabanından aldığı oyların bir kısmını* ve önceki seçimlerde akp'ye oy vermiş kürt vatandaşların oylarını kaybedecek.

tl;dr için;
akp +3
chp +3
mhp -2
hdp -2 veya -3 puanlık bir oynama yaşanacak. diğer oylar ise barajı geçemeyen partilerden gelecektir. saadet-bbp oylarının durumu belirleyici olabilir. ama hdp yine barajı geçecek gibi.
ak parti'nin oylarını 1.5-2 puan daha artırması, tek başına iktidar olmasına yetecektir.

hadi hayırlısı.
ak partinin milletin iradesiyle tek başına iktidar olacağı seçimdir. millet bunu istiyor çünkü millet gördü muhalefettekilerin iktidar olma niyeti yok. o yüzden milletimiz yeniden ak partiyi iktidara taşıyacaktır hamdolsun. sen çok yaşa uzun adam.
Hdp nin baraj altında kalacağını düşündüğüm seçim...

7 hazirandan önce barış nidaları atan, türkiyelileşme adı altında yaptığı söylemler vb. Şeylerle oyları toplayan fakat 7 haziran dan sonra ülkenin kaos ortamına sürüklenmesine ön ayak olan, söylediği şeylerle çelişen, barıştan bahsedip "pkk ya sırtımızı yaslıyoruz,pkk sizi tükürüğünde boğar" gibi kışkırtıcı sözlerle ne kadar barıştan uzak olduklarını gösteren bir parti konumuna düşen hdp, erken seçimde muhafazakar kürtlerden ve bir kısım solculardan aldıkları oyları geri kaybedeceklerini düşünüyorum.

Akp ye gelince ise...

7 haziran da istediğini alamayan akp bu sefer başkanlık sistemini es geçicek diye düşünüyorum çünkü kaybettiği bir kısım oylar onun başkanlık sistemi hevesi yüzündendi. Bu sefer amaçlarının sadece tek başına iktidar partisi olacakları kanaatindeyim. ülkenin yavaş yavaş kaos ortamına sürüklendiğini, ekonominin durduğunu felan dillendirip kaybettiği bir kısım oyları geri alabilir. He eğer ki çözüm süreci biterse pkk la yeniden savaş ortamına girerse bir kısım mhp yani milliyetçilerin de oyunu alabilir.

Chp ye gelince ...

Fazla bir değişim olacağını zannetmiyorum. Heralde 7 haziran la erken seçim arasında oyu en az değişen parti olacağını düşünüyorum.

Mhp ye gelince...

Mhp de 1-2 puanlık düşün olabilir nedeni ise ülkenin tekrar eski ortamına dönmesini isteyenler yani akp nin tekrar tek başına iktidar olmasını isteyen insanlar mhp den akp ye kayabilir zaten çözüm süreci de biterse buna kesin gözüyle bakıyorum. Bir diğer ihtimal, bahçelinin artık işlevselliğini kaybetmesi yıllardır partiyi olduğu yerde sayıklatması vs. Gibi sebeplerden de milliyetçilerden akp ye oy kayabilir.

Edit: imla
meclise 4 parti girdiği müddetçe akp tek başına iktidar olamaz. adamlar bir kumar oynamaya karar verdiler. burada bizim gibi bilinçli ve aklı selim insanlara düşen görev hdp ve chp'nin sonuna kadar desteklenmesidir. eğer geçen seçimde olduğu gibi bu partiler desteklenirse akp en yüksek oyu alsa bile iktidar kuramaz. erken seçimde çıkacak tablo şudur: akp ilk parti chp ikinci parti hdp üçüncü parti mhp ise sonuncu parti olarak meclise girer. şuan ki durumumuzun tek mesulu akp ve mhp'dir. sandıkta da hak ettikleri karşılığı alacaklarına inanıyorum. hiç değilse bilinçli insanlar bunu yapacaktır. zaten mhp ve akp zihniyetine oy veren insanlarda mantık aramak çok saçma oluyor. o yüzden halkın %50 lilik kısmını dışarıda bırakıyorum. bu kesim öyle iğrenç bir zihniyete sahip ki ne olursa olsun akp ve mhp'ye oy vermeye devam edecektir.
Muhalefet bir boka yaramıyor onu Anladık AKP yine tek başına iktidar olacaktır. Bir cok insan gibi bende sandığa gitmemeyi Düşünen kesimdenin.
22 kasım 2015 türkiye erken genel seçimi'dir.

ysk nın seçim takvimine göre yasal süre nin sonundaki ilk pazar günü 15 kasım değil 22 kasım'dır.

resmi açıklama gelmeden kesin tarih vermeyiniz efendim...
Eeee, o kadar kan döktü adamlar, ödülünü almasınlar mı?
Mhp de anca sikini avuçlar secim sonucu.
Saniyo ki sehit kanları oy olarak mhpye donecek, zor döner.
euroyu saniyesinde 3,10'dan 3,15'e fırlatmıştır. Müdahale edilmezse 3,50'ye kadar yolu vardır. Amına koyayımdır... Ülkeyi siktinizdir.

(bkz: Siktiriniz gidiniz efendim)
olan her sekilde biz vatandasa olacaktir.secim masraflari gotumuze girecektir. zaten yine giriyor yine giriyor fakat yine girecektir.
Seçimde hdpye oy verdim, pişman değilim. Ama chp ve mhp bundan sonra ülkeyi Norveçe bağlasa beni sandığa zor çeker. Gelecek seçimde oy vermem ama yine de bir kırmızı çizgi var tabi (bkz: seni hala başkan yaptırmayacağız)
bıktırmıştır. ulan bi kere kullandık yetmedi mi? kullanmayınca da kendimi kötü hissediyorum.
bir şey değişmeyecektir.
Akp'nin seçim stratejisine göre sonuçlanacaktır. Mhp seçmenine yönelirse terörle mücadeledeki başarısızlığı ve yalçın akdoğan gibi heriflerin varlığını düşünürsek başarılı olamaz. Akp, hdp'ye kaptırdığı keko oyları toplamalı. Hadep seçmeni daha geçen seçimlerde partisinin adını bilmeyip başka partilere oy basıyordu. Çok zor bir ihtimal değil onları geri toplamak. Ayrıca hile hurdanın önüme geçilirse hdp'nin yüzde 1'lik oyu sırf burdan gider.

Cexap'ın emanet oycuları geri dönmez. Mhp'den de oy gelmez. Aynı oyunu alır.

Mhp hem akp hem chp seçmeninden oy kapabilir. Fakat kendi tabanından kayma olabilir.

Ben genel tablonun değişmeyeceğini düşünüyorum.
Mhp nin yukseleceği kanaatindeyim cunku teror olaylarini insanlardaki milliyetcilik duygusunun artmasına sebep olduğunu düşünüyorum.Ondan mhp tahminimce yükselir.Hdp ise düscegine inaniyorum çünkü iki-üç milletvekili rezil rusva konusdu.Bi tanesi sirtimizi pyd pyj ye yasliyoruz dedi öyle yani dostlar durum biraz karışık ha bide akp ye ele aliyim akp yükseltcek gibi çünkü yaptîğı teror operasyonlariyla, hava operasyonlariyla vs.yukselis kazanacağini dusunuyorum tek anlamadığım şey illa iki üç askerimiz şehit olcakda ondan sonrami boyle operasyonlar yapilmak zorunda?
ekonomik açıdan daha da kötü günlerin ülkeyi beklediğini gösteren hadise. çocuk oyununa döndü bu iş... akp ve mhp yüzünden.
asıl yine tek başına iktidar olamazsa yine akp ne olacak bu ülkenin hali acaba? terörü daha da mı arttıracak akp?
mhp'nin sebep olduğu seçimdir. ülkeye maddi zararları olacaktır.