bugün

1 temmuz 2012 tarihinden önce konuya ilgili sözlük kullanıcılarıyla yapılan fikir alışverişleri sonucunda sözlüğüne sahip çık - bilgini paylaş adlı oluşumumuzun, ilk girişimi 13-14 temmuz tarihlerinde yapılacaktır.

bu girişimin amaçları bilgini paylaş sloganıyla biraz daha şekillenmişse de önünü açmak da fayda var.

''bilgi edinmek, eğlenmek ve yeni arkadaşlarla tanışmak için oluşturulmuş sözlük klonu. Vakit geçirme aparatı. fikir adına, düşünce adına, edebiyat ve mizah adına en kutsal ve en zor olan şeyin, üretimin yapıldığı yer.'' olarak tanımlanan uludağ sözlük'ün yıllar önce yapılan bu tanımından uzaklaşmaması için atılmış bir adımdır bu girişim.

sözlük yazarlarının klişeleşmiş ve artık sıkıcı bir hal almış olan sözlük başlıklarından ve yazılarından arınarak daha faydalı işlere imza atabilmesi için oluşturulmuş olunan bu girişimde ''bilgi paylaşımı ve edinimi'' konusuna hassasiyetle yaklaşıyoruz.

bu nedenledir ki, ''bilgini paylaş'' diyoruz.

bilgi paylaşımını yaparken konu veya sayı kısıtlaması yapmıyoruz. hangi konuda kendinizden de bir şeyler katarak yazılarınızı sözlükle paylaşırsanız o kadar faydalı olacağınıza inanıyoruz.

peki neden 13-14 temmuz ?

bu etkinliğin farklı sosyal platformlarda oluşan örgütlenmelerinde tarih konusunda yürütülen çalışmalar bizleri 13-14 temmuz'da karar kılmıştır. öyle ki 13 temmuz cuma ve 14 temmuz cumartesi günleri iş günü ve tatil günü olarak ayrılmaktadır. kimsenin madur kalmaması adına etkinliğimiz ilk aşamada 13-14 temmuz olarak belirlenmiştir.

en önemli nokta şudur ki, bu bir başlangıçtır. bilinçlenmenin ilk adımıdır. 13-14 temmuz'dan sonraki süreçte bu etkinliği destekleyenler olarak daha seçici davranıp bilgi içerikli yazılarımızı sözlükle paylaşacağız. bu girişim sonucunda bir sözlük kullanıcısının dahi olsa bile fikirlerinde olumlu bir gelişme oluşmasını sağlayabilirsek ne mutlu bize.

ayrıca herhangi bir yaptırımla karşı karşıya kalmamak adına 13-14 temmuz'da girecek olduğunuz bilgi içerikli yazıların tematik mod'un etkinleşmemesini de göz önüne alarak belirli aralıklarla girmenizi öneririz. böylece sistemli olarak yürütecek olduğumuz bu çalışma herhangi bir engele takılmayacaktır.

bunun yanı sıra oylama sıkıntısını da göz önünde bulundurarak özellikle de etkinlik çerçevesinde girilecek olan yazıların oylanmasına özen göstermeliyiz. ve bu konudaki hassasiyetimizi artırarak devam ettirmeliyiz.

bilgi paylaşımı yaparken sadece vikipedi usülü bilgi vermek yerine kişilerin kendinden de bir şeyler katarak oluşturmuş olduğu yazılar bu etkinliğin kalitesini artıracaktır.

bugüne kadar bu etkinlik çerçevesinde emek veren tüm sözlük kullanıcılarının emeğine sağlık !
umuyoruz ki süreç içerisinde daha da faydalı olacağız.

http://www.facebook.com/sozlugunesahipcik
https://twitter.com/#!/bilginipaylas

http://www.sozlugunesahipcik.com

http://www.sosyalmedyahab...ylas-sozlugune-sahip-cik/
(bkz: bilgini paylaş deyip bilgi hırsızlığı yapmak)
tüm duyarlı ve değerli gerçek uludağ sözlük yazarları'nın destekleriyle yapılacak ve bu oluşumun bir parçası olmaktan gurur duyduğum girişim.
düşünmeden insanların * katılması gereken etkinliktir. desteğimiz sonsuz efendim.
"+1"imle katılacağım etkinliktir.
(bkz: bir ben vardır bende benden içeri)
Sozlugun asil amacina ulasmasi icin tum yazarlarin destek vermesi gereken etkinlik.
i am in.
(#16029175)
değişimin başlamasına, 55 saat kalmış girişim.
desteklediğim etkinliktir. bütün etkinlikler böyle olsa keşke.
bilgilerini paylaşan adamlara bak hele, hadi la, hadi bi daha aynı anda, üç deyince eksileyin hele. *

hoop
1
2
3
anca bu kadaranını yaparsınız, daha ileri gidemezsiniz sayın bilgi paylaşımına gönül vermiş yazarlar, yalanlayamazsınız ortada, apaçık duran mini çakallıkları.
(bkz: haşmet ibriktaroglu moderatör olsun kampanyası) kendi adına kampanya açıyor, sonra da popülist olmuyor he? la bi gidin bilginizi paylaşın hele. tamam benden bu kadar daha uğraşmıyorum aha oynayın kafanıza göre.
ama bağırmayın kapıda, bi pazarımız var onunda içine ettiniz. *

--spoiler--
#16133022 yıldız içlerinden de gerçekten saygı fışkırıyor. bari kendinle çelişmek için 20 saniye bekleseydin!
--spoiler--
13 14 temmuzda sol frame'de seks, şakirt, troll, izmirli kızın bilmem ne yaparken ki amacı haricinde başlıklar göreceğimizin müjdecisi olan etkinliktir.
(bkz: uludağ sözlük trollüğe karşı kültür seferberliği)
edindiğim nerd kültürünü yazıya geçirerek ve artı oylarımla katılacağım etkinliktir.
şaka maka eski senelerde farklı nicklerle yazardım o zaman sözlük daha güzeldi. şimdi sol frame troll frameye dönüşmüştü.
eski hal muhal ya yeni hal ya izmihlal
rant kapısı olmayı sağlamış bir etkinlik. ne zaman bu tarz etkinlik olsa 3-5 tane ibiş, rte çıkışı yapıp "one minute" der. alıştık artık. bana ne haşmet'ten, bana ne spratt'tan, bana ne küresel'den. hiçbirini tanımam etmem... ben şahsen olayın temasını beğendim. ha ben çok bilgi paylaşan bir yazar mıyım? tartışılır. ama en azından sözlüğe bilgi almak amacıyla giren insanlarımıza bu tarihler içinde az da olsa yardım etmek istiyorum. zira türkiye'de en çok tutulan bilgi kaynaklarıdır sözlükler. alexa'da bunun kanıtı... moderatör olmak istiyorlarsa kendilerinin bileceği iş. popüler olmak istiyorsa da öyle... ancak her başlığa düdük öttürüp, sözlük jandarması olmanın da bundan ne kadar farkı var? bilemiyorum.. ha işçiler mi aç, felaket mi olmuş, deprem mi oldu? bu seni rahatsız mı ediyor? o zaman ne işin var klavye başında be salatalık. git adamlara yardım et. madem bu sana o kadar koyuyor, rahatsız ediyor... klavyenin başında ağlama... eleştiri yapmak iyidir güzeldir... ancak bu eleştiri uzatılıyorsa bunda art niyet vardır, popülerlik kaygısı vardır.
tüm yazarların destek vermesi gereken yararlı etkinliktir.
sözlüğün sözlük gibi bir ortam olabilmesi için çırpınanların buluştuğu etkinliktir. can-ı gönülden destekçisiyim bu arada.
birlik olarak bunların üstesinden gelebileceğimiz inancındayım bundan dolayı da varım bu işte.
Canı gönülden katılacağım etkinlik.

Sözlük bilgi olarak bana pek bir şey kattı mı henüz bilemeyeceğim, ama çok sempatik iki üç insan tanıdım, hatta bir iki tanesiyle sanal dostluk reel semalara doğru uçmakta. En kavgalı olduklarımla bile iyi kötü bir şeyler paylaştım.

Böyle bir ortama bir şeyler katmayı çok arzu ederim.Üstelik sadece FB-GS itişmesinin, sululuğun ötesine geçmesi daha anlamlı. Ha birileri okur okumaz, kimilerinin ufkunu açar veya hiç işe yaramaz bilemiyorum ama ben elimden geleni yapmaya hazırım.
yazmaktan, katılmaktan, paylaşmaktan keyif alacağıma inandığım etkinlik.

tepki gösteren yazarların dahi, sol frame'deki bilgi şenliğinden hoşnut olacağı inancındayım.
sözlüğü ileriye götürecek olan etkinliklerdir. gün geçtikçe kalitede hızlı bir düşüş ve formata aykırı gidiş söz konusudur. başlıklarla konuşurcasına yazan şizofrenik yazarların artımı * saçmasapan entrylerin girilmesini beraberinde getirmiştir. sözlük kalitesiz bir forum sitesi haline gelmiştir. bu sebepten artık buna dur denilmesi gerekmektedir. umarım bu etkinlik amacına ulaşır ve biz de gülerken düşünebileceğimiz enrtryler görebilir uludağ sözlük adeta bir sempozyum * ortamına dönüşür.
kesinlikle katılmayı düşündüğüm etkinliktir. sol framede amlı götlü yaraklı memeli başlıkları görmeyeceğimiz gün ve günler olurdur inşallah. aslında bu başlıkları destekleyen modların olması çelişkiye düşürmmüyor değil ama. pire için yorgan yakmamak lazım diye düşünüyorumdur.
kimseyi kısıtlamak yada sınırlandırmak için değil sadece etik kurallar dahilinde entry girilmesini hedefliyor olması nedeniyle sonuna kadar desteklediğim etkinliktir.

ayrıca sözlüğü daha kaliteli ve okunur kılmak adına tüm aklıselim yazarların desteklemesi gerekir.zira sözlük amacını aşmakta ve kötüye kulanım sebebiyle her geçen gün değer kaybetmektedir.

son zamanlarda açılan başlıklar çok zaman ailevi değerleri, milliyeti, cinsel seçimleri, kadın erkek ilişkilerini vb. konuları aşağılayan gereksiz olarak sınıflandırılabilecek başlıklardır.

söz konusu bilgini paylaş etkinliği sözlüğü sıkıcı ve çekilmez kılmak değil sözlük formatına yakışır şekilde duygu,düşünce anı ve her türlü birikim paylaşımıdır.

sözlüğü seven ve birikimleri ile sözlüğü renklendirmek isteyen tüm yazarları beklediğimiz etkinliktir.tüm seviyeli girileriyle sözlüğe katkı sağlayan yazarlarımıza sesleniyorum sözlüğümüze sahip çıkalım!!!.
http://www.sosyalmedyahab...ylas-sozlugune-sahip-cik/ *

--spoiler--
1999 yılında Ekşi Sözlük le ilk adımını atan interaktif sözlükler, şimdiye değin sağladığı bilgiyle yadsınamayacak bilgi içeriğini sağladı.
Aynı faydayı devam ettirmek, sözlüklerin bilgi yuvası halinde kalmasını sağlamak ve daha fazla bilgiyi sunmak adına Uludağ Sözlük yazarları BiLGiNi PAYLAŞ! SÖZLÜĞÜNE SAHiP ÇIK! adı altında yeni bir kampanya başlattılar.

1 Temmuz dan itibaren sözlük içerisinde bu konuyla ilgili aynı fikirde oldukları yazarlarla sözlük içinde ve dışında sosyal ortamlarda bir araya gelerek konuyu tartışmaktalar. Sözlükler bilgi yuvası halinde mi yoksa amacından saptı mı? Bizler bunun için ne yapabiliriz noktalarından hareketle 13-14 Temmuz tarihinden itibaren sözlükte bilgi paylaşımını başlatıyorlar.

Yazarlar, Bilgi edinmek, eğlenmek ve yeni arkadaşlarla tanışmak için oluşturulmuş sözlük klonu. vakit geçirme aparatı. fikir adına, düşünce adına, edebiyat ve mizah adına en kutsal ve en zor olan şeyin, üretimin yapıldığı yer. olarak tanımlanan Uludağ Sözlük ün yıllar önce yapılan bu tanımından uzaklaşmaması için atılmış bir adım olduğunu söylemekteler.

Sözlük yazarının bilgiyi Vikipedia gibi sunmak yerine yorumlaması, harmanlaması gerektiğini söyleyen yazarlar, sözlüklerin bugün aldığı yol neticesinde, faydalı bilgi sunma konusunda toparlanması gerektiğine dikkat çekmek istiyorlar.

Diğer sözlüklerin de desteğiyle giderek büyüyen etkinlik oldukça ses getirecek gibi
Etkinliğin site adresi:
http://www.sozlugunesahipcik.com/
Twitter
https://twitter.com/bilginipaylas
Facebook
http://www.facebook.com/SozluguneSahipCik

Konuyla ilgili Uludağ Sözlük başlıkları:
*bilgini paylaş
*13 14 temmuz bilgini paylaş etkinlikleri

bir adet beyfendi
--spoiler--
seve seve katılabileceğim, katılabileceğiniz, kısacası "katılabileceğimiz" bir oluşum. artık bu noktada, bu oluşuma katılacak yazarlarımız arasında "sen-ben" yerine "biz" olmalı. artık sözlük ortamlarındaki "herkesi * ne olursa olsun kendi mantığına göre yargıla, yere vur" anlayışını yıkmak için sözlüğümüzde eleştiriden uzak bilgi içerikli entry'lerle de yer almalıyız. burada "hepimiz daima ansiklopedik bilgilerle yer alalım" demiyorum, öyle de olamayız zaten ama; her ne kadar hepimiz düşüncelerimizle var olsak da yazarlık statümüze şöyle bir bakınca bunları dengede tutmamız gerektiğini görmemiz gerekiyor. işin özünün bilgilerimizle, kişisel düşüncelerimizi sentezlemek olduğunu söyleybilirim kısaca...
Konu ile ilgili bir nickalti hikayesini sizlerle yarin paylasacagim etkinliktir.
Ek; tabletten zor oluyor yazmasi.