oy oranları hakkında konuşmak için erken olmasına ve ak parti'nin oy kaybı yaşayacak olmasına rağmen, yine parlamentodaki 550 sandalyeden minimum 276'sını (ki bence bu 300-315 sınırında gezinecek bu kez) çıkararak tekrar ve üçüncü kez "tek başına iktidar" olacağı seçimler olacaktır. *
chp bugüne kadar olduğu gibi akıllıca siyaset geliştiremezse akp nin tek başına iktidar olacağı seçimdir. zaten mhp iktidar olmak için formül geliştirmekten uzak beyinler tarafından yönetiliyor.

bu seçimlerdede akepe yüksek oy alırsa, oy verenler yine türlü küfürlere yıllarca maruz kalacaktır. demokrat parti tecrübesi uzak değil bir iki web sayfası araştırılırsa sonuç alınır ama chp bu tip ar-ge yöntemlerinden uzak bir partidir.

daha kolay bir anlatımla akp ye oy veren insanlar neden oy veriyor tüm yönleriyle araştırılıp ona göre politika üretilse iktidar kendiliğinden gelir.
akp %32
chp %29
Mhp % 27

diye sallamak istiyorum....
Referandumda evet diyen yuzde kacti? 58 ... Koy kenara...

Yuzde 5 i eski ulkuculer olsUn , kaldi mi sana 53.

Yuzde 3 de bbp, saadete ver ... 50 yapar.. Ve yuzde 50 ak parti oyu hayirli olsun..
ergenekon sanıkları aday gösterildiği takdirde abdullah gül'ün cumhurbaşkanlığının engellenmesinin akabindeki 22 temmuz 2007 sonuçları gibi bir oy patlaması yaşanması beklenen sonuçlar.
edit:evet,yine haklı çıktım.
hiç de sikimde olmayandır. yine ibnenin birisi gelecek, yine bizim paramızı yiyecek. adı erdoğanmış, ya da kılıçdaroğluymuş hiç önemli değil. il ve ilçe başkanlıklarında yine ihaleler konuşulacak, yakınlar birbirini domaltacak falan. değişen birşey olmayacak yani.

yanisi, kaderde varsa düzülmek, neye yarar üzülmek diyorum ben şahsen.
açık ara akp'nin kazanacağı seçimlerdir. tahminimyüzde kırkların üzerinde. * *
bunun dışında mhp'nin akp'nin tüm engellemelerine ve oyunlarına rağmen barajı rahat geçeceğini yüzde on iki- onbeş civarı oy alacağı kanaatindeyim.
bdp'nin bu seçimde birkaç kuyruğu ile birleşeceği düşüncesindeyim. esp, ödp vs olabilir.
chp'de kılıçdaroğlu gibi bir dezavantaja rağmen oy kaybetmez. çünkü chp seçmeni kahveden alınıp genel başkan koltuğuna oturtulan bir adama bile düşünmeden oy verir.
(bkz: nostradamuses were here)
büyük ihtimal benim güzel halkım yine 2 torba kömüre kanacaktır.
elektrik kesintileriyle ak parti'nin oyu %45'lere varır ;

akp : %45
chp : %23
mhp : %12

başka da barajı aşabilecek parti yok sanıyorum.
AKP - Adalet ve Kalkınma Partisi %25 2341 Oy
BBP - Büyük Birlik Partisi %2 148 Oy
BDP-Barış Ve Demokrasi Partisi %4 331 Oy
CHP - Cumhuriyet Halk Partisi %24 2258 Oy
DP - Demokrat Parti %1 116 Oy
DSP - Demokratik Sol Parti %0 24 Oy
HAS - Halkın Sesi Partisi %5 454 Oy
HEPAR - Hak ve Eşitlik Partisi %9 873 Oy
MHP - Milliyetçi Hareket Partisi %19 1815 Oy
SP - Saadet Partisi %5 450 Oy
TP - Türkiye Partisi %5 515 Oy
Diğer Bir Partiye..... %1 131 Oy

an itibariyle intenet üzerinden anket yapan bir sitenin sonuçlarıdır. bana da pek inandırıcı gelmemiştir.
hadi tahmin edelim.

akp %37
chp %20
mhp %15
akp'nin 12 eylül referandumunu baz alarak koyduğu %58 oy hedefine ulaşamayacağı milletvekili seçimi sonuçlarıdır.
ak parti'nin handikaplı kazanıp kazanamayacağının tartışılması gereken sonuçlardır.
akepe: %36
chp: %31
mhp: %19
hepar: %7/8 beklediğim seçim sonuçlarıdır.
altı ay öncesinden sonucu belli olan tek seçim olsa gerek..

bu kadar öngörüleri yüksek (!) tek ülkede türkiye olsa gerek..
oran değil, doğrudan mebus sayısı vereyim:
AKP :272
CHP :169
MHP :74
Bğmsz :34.
http://apps.facebook.com/secim-anketi/
Ak parti %48
CHP %27
MHP % 9.9
Chp nin Atatürk' ün kurduğu Chp den çok uzun yıllar önce uzaklaştığını, Kemal Kılıçdaroğlu' nun çok da matah birisi olmadığını bilerek, yalnızca bi nebze olsun gözlerindeki ifadede güven verdiği için, bu özgürlük kısıtlamalarından, bu saltanattan, şifrelerden, kopyalardan, güzelim islam dinini sömürüp sömürüp, cahil( üniversite-lise okumamış insan demek değil cahil bu arada. cahillikten kastımı anlamışsınızdır) halkın sempatisini kazanma çabalarından zartlardan zurtlardan ölesiye bıktığım ve tiksindiğim için, asla ve kat-a akp ye oy vermeyip, chp ye oy vereceğim seçimlerdir.

Chp tek başına iktidar olamayacak dahi olsa, akp nin oylarının %50 lerden %40 lara düşmesi bile bir şey demektir en azından şu halimizde. Neden mi. Çünkü biraz olsun diyecekler ki "ha... yememiş demekki bi yerlerde" ve bir sonraki seçimde belki chp bu yıl alacağından daha çok oy alacak ve ortak hükümet kurulacak. yani bu seçimde akp den zırt diye kurtulamasak dahi, şu güzelim milletin, ülkenin geleceği için akp ye değil, chp' ye oy vererek uzun vadede yatırım yapmalıyız.
Neden başka sol görüşlü parti değil de chp diyenler için, çünkü dsp desen barajı bile aşamayacak, hiç bir atraksiyonu, çabası yok yalnız temennisi var bu da yetmez, diğer partilerde keza böyle. o nedenle oyları bölüp de akp nin ekmeğine yağ sürmenin alemi yok diye düşünüyorum ben.

Oyunu hangi partiye vereceği hakkında ikilemde kalmış olup da bu girdiyi okuyanlar varsa, bak kardeşim, bir kaç hafta önce bende ikilemdeydim fakat inan ki ikilemde olacak bir durum dahi söz konusu değil. elimizden gelen en güçlü imkanımızı duygusal olarak değil, "akılcı" olarak kullanmalıyız.
millete ve iradesine rağmen, millete ve iradesine sunni ayar veren, algılarımız ile oynayan dış mihrakların desteklediği sanal başarı, başta oturmaya devam edecektir.
muhtemelen şöyle gerçekleşecektir.

akp: %37
chp: %33
mhp: %14
bdp: %7
has parti: %2

neticede akp'nin tek başına iktidar yıllarına son bulduracak sonuçlardır.
eğer akp bu şekilde devam eder veya bir iki skandal daha patlak verirse oylarının daha da düşmesi mümkün bir de.
yapılan bir ankete göre şöyledir.

akp: %32.14
chp: %34.78
mhp: %18.79

kaynak
1:) AKP %43
2:) CHP %27
3:) MHP %11
4:) BDP %11
5:) Diğer %8
akp ve chp'nin oylarından ziyade mhp'nin oylarının ne olacağı merak konusu.

şöyle bir şey var; mhp %10'luk barajı geçemez ise, (ki hiç zannetmiyorum geçemeyeceğini) mhp'nin ağırlıklı oy aldığı illerden %90 akp milletvekili çıkartacak.

birde hepar gerçeği var; onlarda chp'den ve mhp'den kopanları kapsıyor. alacakları oy oranı %5 seviyelerinde olacak gibi... ancak ne olursa olsun bu seçimin kaderini belirleyecek olan parti mhp'dir.

not: çekimser bir yazar.